Nadrabianie zaległości #3

in polish •  19 days ago

Wójt. Jedziemy z frajerami! Całe moje życie – Janusz Wójcik

334750-352x500.jpg

Janusz Wójcik to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu. Człowiek nie znający słowa "porażka", nie przyznający się do niepowodzeń nawet sam przed sobą. Człowiek sukcesu przez większość swojego życia, pod koniec którego został wielkim przegranym afery korupcyjnej w naszej lidze. Kiedy więc natrafiłem na wspomnienia byłego trenera reprezentacji Polski nie mogłem przejść obok nich obojętnie.

Niestety książka kompletnie zawiodła moje oczekiwania. Po jej lekturze można odnieść wrażenie, że życie Wójcika składało się tylko z picia i dupczenia, piłka nożna była zaś jedynie dodatkiem. Najwięcej czysto piłkarskich fragmentów znajdujemy w opisie Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, wszak tam Wójt osiągnął największy sukces w swojej trenerskiej karierze. Nie poznajemy jednak żadnych tajemnic warsztatu szkoleniowca srebrnej drużyny, chyba że za takowe uznamy prostackie i dosadne próby motywowania zawodników – "kiełbasy w górę" itp.

Ogólnie książka, choć napisana dość lekkim piórem niemiłosiernie mnie wymęczyła i nie jest to chyba pozycja godna polecenia.

Dekalog Nawałki – Marcin Feddek

i-dekalog-nawalki-reprezentacja-polski-bez-tajemnic.jpg

Ostatnie lata polskiej reprezentacji mają twarz Adama Nawałki. To trener nadał tej drużynie wizerunek zwycięzców, stworzył zespół, którego po latach posuchy nie musieliśmy się wstydzić. Marcin Feddek, jak żaden inny dziennikarz, mógł z bliska obserwować rodzącą się w bólach reprezentację, która dotarła do ćwierćfinału mistrzostw Europy.

Teoretycznie powinien to być świetny temat, jednak autor wybrał chyba najgorszy z możliwych sposobów na opisanie tej historii. Książka wygląda jakby była napisana według jakiegoś podręcznika. Kilka powtarzających się punktów (powołania, treningi, mecz) i tak w koło Macieju. Brakuje tu jakiegoś odstępstwa od tego schematu, czegoś z zębem, jajem.

Ostatecznie książka jest nudna jak konferencje Adama Nawałki, co oczywiście nie byłoby komplementem dla żadnego tytułu.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

✅ Enjoy the vote! For more amazing content, please follow @themadcurator for a chance to receive more free votes!

Congratulations @dexxx30! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You published a post every day of the week

Click here to view your Board
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!