Nowe megakonstelacje satelitarne

in #polish6 years ago

27 lutego z europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Sojuz ST-B, zabierając ze sobą pierwszą serię satelitów satelitów OneWeb. To początek budowy megakonstelacji, która w zaledwie kilka lat ma zapewnić globalny dostęp do Internetu i sieci komórkowej w każdym miejscu na planecie.


vs21-vertical-liftoff3.jpg
Start rakiety Sojuz STB z satelitami OneWeb. Źródło: Arianespace.

Brytyjska firma OneWeb, chce zbudować na niskiej orbicie okołoziemskiej sieć ponad 600 satelitów. Jak sama o sobie mówi, jej misją jest “by dostarczyć swoje usługi do setek milionów ludzi obecnie pozbawionych dostępu do szerokopasmowego Internetu”.

Przedsiębiorstwo OneWeb korzysta z rewolucji na rynku satelitarnym. Dzięki postępowi w technologii obecnie jest coraz więcej wysyłanych ładunków o niewielkiej masie. Dzięki temu zamiast miesiącami budować jednego wielkiego kilkutonowego satelitę, można zbudować wiele mniejszych satelitów, które spełnią te same wymagania. Co więcej łatwiej takie konstelacje skalować i rozwijać. Proces poprawiania osiągów kolejnych wysyłanych satelitów jest tańszy i prostszy.

Pierwsze satelity - te wysłane w lutowym locie dla firmy - zbudował Airbus. W pobliżu Kennedy Space Center na Florydzie powstaje teraz duża fabryka firmy, w której zostaną stworzone setki kolejnych satelitów. Satelity komunikują się z Ziemią w paśmie Ku i mają masę poniżej 150 kg. Są napędzane silnikami jonowymi. OneWeb była pierwszą firmą, która uzyskała zgodę regulacyjną na wykorzystanie pasma Ku na innej niż geosynchronicznej orbicie. Satelity muszą być jednak lekko pochylone, aby ich sygnał nie interferował z dużymi ładunkami znajdującymi się na wyższej orbicie. Satelity mają umożliwić przepustowości dla użytkowników naziemnych na poziomie do 50 Mb/s.


onewebf6-satellite-img.jpg
Model satelity OneWeb. Źródło: OneWeb.

Firma już wysprzedała większość pojemności na planowanej konstelacji satelitów, dlatego w dalszych planach jest budowa w przyszłej dekadzie kolejnej porcji 1972 satelitów! Model biznesowy firmy zakład sprzedaż pojemności telekomunikacyjnej satelitów za pomocą pośredników jak również bezpośrednie świadczenie usług np. dla linii lotniczych. O powadze przedsięwzięcia niech świadczy też fakt, że inwestorami projektu są takie firmy jak: Qualcomm, Coca-Cola, Virgin Group czy Airbus.

Najbliższe lata będą bardzo ciekawe pod względem budowy takich “zwinnych” sieci telekomunikacyjnych. Konkurencją dla OneWeb będzie SpaceX, który w 2018 roku wysłał prototypowe satelity Starlink - ich sieć ma liczyć 12 000 satelitów.

Jeśli mowa o dużych nowoczesnych konstelacjach satelitarnych warto wspomnieć o sieci Iridium-NEXT - drugiej generacji satelitów Iridium, która zastąpiła statki wysłane w latach 90. Telekomunikacyjne satelity tej sieci operują na orbitach polarnych o wysokości 780 km. Wszystkie 75 egzemplarzy odnowionej sieci zostało wysłanych w ramach 8 misji rakiet Falcon 9 w latach 2017-2019. Sieć ta udostępnia wymianę danych i głosu dla użytkowników naziemnych, morskich i lotniczych. Satelity grupy są też wyposażone w sprzęt do identyfikacji statków powietrznych i morskich. Operują w paśmie radiowym L.

Zobacz:




@customuser
Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi wieściami z eksploracji kosmosu, obserwuj mnie na Steemit!
Piszę też regularnie dla portalu Urania-Postępy Astronomii

Sort:  

Bardzo ciekawy tekst, lubię takie tematy
Twój post został podbity głosem @sp-group-up @sajkus

!tipuvote 0.1

Sorry, @tipU needs to recover voting power - will be back in 8 hours and 11 minutes. Please try then!

Coin Marketplace

STEEM 0.25
TRX 0.26
JST 0.039
BTC 94838.05
ETH 3383.36
SBD 1.58