Kosmiczny Przegląd Miesiąca #5 (Maj 2019)

in #polish3 years ago

Co wydarzyło się w przestrzeni kosmicznej w maju? Burzę wśród astronomów wywołało wysłanie pierwszych satelitów Starlink, łazik Curiosity odkrył materiały ilaste, opracowano też pierwsze wyniki badań asteroidy Ryugu. Zapraszam na tradycyjne podsumowanie miesiąca w kosmosie.

Rotująca czarna dziura powoduje wyrzuty plazmy w swoim otoczeniu

Czarna dziura z rotującymi dżetami wyrzucanej materii? Takie rzeczy w naszej Drodze Mlecznej! I to nie tak daleko, bo zaledwie 8000 lat świetlnych od nas. Układ podwójny V404 Cygni z czarną dziurą był obserwowany od 2015 roku kiedy uaktywnił się. Obserwatorium INTEGRAL wykonało jego dokładne pomiary.

Więcej: Urania

Zaskakująca suchość asteroidy Ryugu


195766.png
Zdjęcie: JAXA

Japońska sonda Hayabusa2 bada asteroidę Ryugu - zdążyła już na niej wylądować, stworzyć krater i wysłać na powierzchnię trzy urządzenia. W maju pojawiła się pierwsza seria artykułów naukowych. Okazuje się, że obiekt jest bardziej suchy niż przewidywano.

Więcej: Urania

USA: Rakieta Vulcan Centaur o krok bliżej debiutanckiego lotu

United Launch Alliance - czyli wielka firma rakietowa z USA poinformowała o zakończeniu krytycznego przeglądu projektu rakiety Vulcan - następcy Atlasa V. To kolejny ważny krok we wdrożeniu tego systemu w przyszłej dekadzie.

Więcej: Space24

Jeziora metanowe na Tytanie zaskakująco głębokie

Tytan to ciekawy i niezwykle zróżnicowany księżyc Saturna. W zasadzie to możnaby go nazywać planetą. Dane z zakończonej już misji Cassini wskazują, że jeziora metanowe dominujące na północnej półkuli sięgają nawet poniżej 100 m w głąb.

Więcej: Urania

Curiosity znajduje mnóstwo iłów

Łazik Curiosity znalazł w rejonie obecnych badań rekordową ilość minerałów ilastych. Dlaczego to tak ważne? O tym w artykule na Pulsie Kosmosu.

Więcej: Puls Kosmosu

Jeff Bezos zaprezenował księżycowy lądownik Blue Moon


blueorigin_bluemoon_topdeck.jpg
Zdjęcie: Blue Origin

Jeff Bezos - najbogatszy człowiek świata, założyciel Amazonu ma też pasję do kosmosu. Rozwija firmę która zajmuje się turystyką kosmiczną, buduje silnik dla rakiety Vulcan oraz… projektuje lądownik księżycowy. Ten lądownik został ostatnio zaprezentowany.

Więcej: Space24

Stłumiony proces formowania się w gwiazd we wczesnym Wszechświecie

Naukowcy badają wczesne, niezwykle masywne gromady galaktyk. Nawet w tak gęstych gwiezdnych systemach zdarza się wyhamowywanie procesów gwiazdotwórczych. Jak? O tym w opublikowanych w maju badaniach.

Więcej: Urania

Czy człowiek wyląduje na Księżycu w 2024 roku? Nowe szczegóły planów NASA

Wiceprezydent USA zapowiedział lądowanie Amerykanów na Księżycu w 2024 roku? Czy jest to możliwe? Raczej nie, ale dużo z tego powodu się dzieje. Piszę nawet o tym w specjalnej serii na Steemit, a tutaj dzielę się większym podsumowaniem opracowanym dla Uranii.

Więcej: Urania

Układ napędowy Boeinga CST-100 Starliner zdał testy w Nowym Meksyku

Dwie firmy: Boeing i SpaceX budują statki załogowe, które mają wozić załogi do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła Dragon firmy SpaceX uległa poważnej awarii podczas testów i teraz wydaje się, że to Boeing jest z przodu w wyścigu. Ostatnio firma przeprowadziła udane testy napędu statku.

Więcej: Space24

Kurczący się Księżyc wywołuje wstrząsy tektoniczne


taurus-littrow-oblique-large-2.png
Zdjęcie: NASA/GSFC/Arizona State University

Księżyc jest aktywny tektonicznie z powodu ochładzania się jego jądra. Ostatnio wykonano kompleksowe badania, korzystając z danych misji Apollo i zdjęć współczesnych satelitów.

Więcej: Urania

Chiński łazik odkrywa prawdopodobnie materiał z płaszcza Księżyca na powierzchni

Chiński łazik Chang’e 4 działa od początku 2019 roku na niewidocznej stronie Księżyca. Ostatnio odkrył prawdopodobnie po raz pierwszy materiał z płaszcza satelity.

Więcej: Urania

Satelity Starlink widoczne na nocnym niebie

SpaceX wysłał ostatnio pierwszych 60 satelitów internetowych Starlink. Nowa epoka technologiczna, ale też ciekawe zjawisko na niebie.

Więcej: Urania


I to tyle na dzisiaj. Za tydzień przyjrzymy się co jeszcze czeka nas w wydarzeniach z eksploracji kosmosu w 2019 roku!
@customuser
Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi wieściami z eksploracji kosmosu, obserwuj mnie na Steemit!
Piszę też regularnie dla portalu Urania-Postępy Astronomii

Sort:  

!tipuvote 0.5 hide

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.08
JST 0.042
BTC 30112.64
ETH 2027.17
USDT 1.00
SBD 2.91