Kosmiczny Przegląd Miesiąca #4 (Kwiecień 2019)

in #polish3 years ago

Co ciekawego działo się w "kosmosach" w kwietniu? Nieudane lądowanie na Księżycu, wybuch załogowego statku Crew Dragon... ale też wiele pozytywnych rzeczy! Zapraszam na comiesięczne podsumowanie!

Pierwszy obraz czarnej dziury

Po wielu latach wysiłku, interferometr radiowy EHT - czyli globalna sieć radioteleskopów zarejestrowała pierwszy w historii obraz cienia czarnej dziury. To pierwsza bezpośrednia obserwacja tego typu obiektu w historii ludzkości.

Więcej: Urania


eso1907a.jpg
Zdjęcie: EHT/ESO.

Coraz więcej polskich satelitów w kosmosie

Z kosmodromu w Wallops na wschodnim wybrzeżu USA wystartowała rakieta Antares ze statkiem towarowym Cygnus do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na jej pokładzie znalazła się kolejna para polskich satelitów: KRAKSat studentów z Krakowa oraz Światowid wrocławskiej firmy SatRevolution.

Więcej: Urania

To jest ten metan na Marsie?

Dyskusje na temat metanu na Marsie toczą się już od kilkunastu lat. Dane z sondy Mars Express wskazują, że w tym samym czasie kiedy wzrost stężenia tego gazu zarejestrował łazik Curiosity, taki sam wzrost zaobserwowała przelatująca nad nim sonda. Natomiast pierwsze wyniki obserwacji europejskiego statku TGO nie wykazały, żadnej zawartości metanu…

Więcej: Urania 1, Urania 2

Załogowe loty do ISS z USA opóźnione?

Niestety w kwietniu podczas testów silników kapsuła Crew Dragon, ta uległa doszczętnemu zniszczeniu. To ten sam egzemplarz, statku, który brał udział w pierwszej bezzałogowej misji demonstracyjnej do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prawdopodobnie więc na wysłanie astronauty z amerykańskiej Ziemi poczekamy jeszcze rok.

Więcej: Space24

Uwiązane skoki Starhoppera

Firmie SpaceX udały się jednak pierwsze dwa odpalenia nowej budowanej superciężkiej rakiety nośnej. Po raz pierwszy w prototypowej rakiecie odpalono nowy silnik firmy - Raptor.

Więcej: Space24

Pierwsza rejestracja wstrząsów przez sondę InSight

Trzęsienia Marsa? Tak trzeba chyba nazywać aktywność sejsmiczną tej planety. Pierwsze wykrycie wstrząsu wykonał lądownik InSight. A my zastanawiamy się polskie urządzenie Kret przebije się przez przeszkody napotkane na samym początku misji.

Więcej: Urania


8430_PIA23177-web.jpg
Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Falcon Heavy po raz drugi!

Ponad rok od ostatniego startu, ale wreszcie doczekaliśmy się pierwszej komercyjnej misji największej obecnie rakiety świata - Falcona Heavy.

Więcej: Urania

Zagadkowe rozszerzanie się Wszechświata

Teleskop Hubble’a dostarcza kolejnych przełomowych danych. Dziś naukowcy są już przekonani, że pomiary obecnej ekspansji Wszechświata nie mogą przez przypadek nie zgadzać się z modelami wynikającymi z tempem ekspansji we wczesnym Wszechświecie.

Więcej: Puls Kosmosu

Pierwsze wiercenia Curiosity w Clay-Bearing Unit

Dawno na Uranii nie pisaliśmy o łaziku Curiosity, a ten wykonał ostatnio pierwsze odwierty w jednym z najważniejszych miejsc całej misji.

Więcej: Urania

Japończycy bombardują asteroidy!

Japońska sonda Hayabusa2 “zbombardowała” asteroidę Ryugu i sfotografowała powstały w ten sposób krater.

Więcej: Kosmonauta


20190425_01.jpg
Zdjęcie: JAXA

Amerykanie na Księżycu w 2024?

Wiceprezydent USA, a zanim administrator NASA zapowiedzieli powrót człowieka na Księżyc już w 2024 roku. Czy to w ogóle możliwe?

Więcej: Urania

Merkury od środka

Merkury to trochę zapomniana planeta - ciężko się do niej dostać. Nadal chowa w sobie wiele tajemnic. Ostatnio na podstawie danych z amerykańskiej sondy MESSENGER okazało się, że planeta ma zestalone jądro i to dosyć spore.

Więcej: Puls Kosmosu

Zderzenie gwiazd neutronowych

Zderzenia gwiazd neutronowych można zaobserwować nie tylko przez detekcję fal grawitacyjnych, ale także poprzez obserwacje promieni rentegenowskich.

Więcej: Urania

Testy starych-nowych silników do rakiety SLS zakończone

Budowa i testy wielkiej ciężkiej rakiety NASA SLS postępuje. Ciężko będzie jednak zdążyć na 2020 rok.

Więcej: Space24


s19-007_ssc-20190404-s00138_rs-25_engine_test.jpg
Zdjęcie: NASA/SSC

Księżyc cmentarzem dla izraelskiej sondy

Na koniec smutna wiadomość. Pierwszy prywatny lądownik księżycowy rozbił się o powierzchnię. Organizacja SpaceIL zapowiedziała już jednak kolejną próbę!

Więcej: Urania

To tyle na dzisiaj. W następną niedzielę sprawdzimy postęp amerykańskiego załogowego programu księżycowego. Udanego tygodnia!




@customuser
Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi wieściami z eksploracji kosmosu, obserwuj mnie na Steemit!
Piszę też regularnie dla portalu Urania-Postępy Astronomii

Sort:  

!tipuvote 0.4 hide

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.08
JST 0.042
BTC 30140.42
ETH 2028.13
USDT 1.00
SBD 2.86