Chiny wylądują w grudniu na Księżycu

in #polish6 years ago

Chiny oficjalnie ogłosiły, że ich łazik i lądownik Change 4 wykonają pierwsze w historii miękkie lądowanie na niewidocznej stronie Księżyca już pod koniec tego roku.


187_detail_as11-44-6551_orig.jpg
Historyczne zdjęcie Ziemi wschodzącej nad Księżycem. Fotografię wykonano podczas misji Apollo 11. Źródło: NASA/JSC.

To nie będzie jednak pierwsze chińskie lądowanie na Księżycu. W 2013 roku w Mare Imbrium (Morzu Deszczów) wylądowała misja Change 3. Było to pierwsze miękkie lądowanie na powierzchni naszego naturalnego satelity od 1976 roku! Przy okazji misji Change 3, zbudowano zapasowe pojazdy dla misji i to one polecą na Księżyc w grudniu.

Księżycowy most

20 maja na dobre rozpoczęły się przygotowania do grudniowej misji. Wtedy w stronę Księżyca poleciał satelita Queqiao. Statek trafił na orbitę halo wokół punktu L2 układu Ziemia-Księżyc (punkt równowagi grawitacyjnej za orbitą Księżyca, pozwalający na utrzymanie stałego położenia za Księżycem). Stamtąd będzie pośredniczył w komunikacji między wysłanym w grudniu lądownikiem, łazikiem i Ziemią.

Warto przy tym wspomnieć, że na towarzyszących misji nanosatelitach Longjiang umieszczono eksperyment radiowy NCLE, w którego budowę zaangażowane było Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Sprzęt do obserwacji radiowej zostanie wykorzystany w celu mapowania najstarszych regionów Wszechświata. Miejsce za Księżycem jest do tego idealne i od dawna wielu radioastronomów postuluje umieszczenie radioteleskopu na powierzchni Księżyca. Po starciemisji utracono kontakt z jednym z prototypowych satelitów, ale drugi wszedł na orbitę 25 maja i ma się dobrze.

Więcej o polskim instrumencie na satelitach Longjiang


20180614_moon-earth-longjiang-2-2.png
Zdjęcie powierzchni Księżyca z Ziemią w tle, wykonane przez satelitą Longjiang-2. Źródło: CNSA.

Spojrzenie w głąb Księżyca

Wróćmy do misji Change 4, która wystartuje na rakiecie Długi Marsz 3B z kosmodromu Xichang już w grudniu. Miejsce lądowania lądownika z łazikiem to Basen Biegun Południowy - Aitken. Jest to jedno z najbardziej wymarzonych miejsc przez naukowców badających Księżyc. To najstarszy basen uderzeniowy, który być może zawiera materiał z płaszcza Srebrnego Globu.

Na pokładzie chińskiego lądownika znajdzie się kamera wspomagająca lądowanie, kamera nawigacyjna, eksperyment pomiaru neutronów i promieniowania oraz eksperyment spektrometrii niskiej częstotliwości LFS, podobny do wspomnianego wyżej NCLE.

Łazik będzie wyposażony w panoramiczną kamerę, radar, spektrometr światła widzialnego i podczerwieni oraz detektor energetycznych obojętnych elektrycznie atomów do badania interakcji wiatru słonecznego z powierzchnią Księżyca.

Jako ciekawostkę można dodać, że w ramach misji na Księżyc poleci też niewielki eksperyment księżycowej biosfery - ważący 3 kg zasobnik z ziemniakiem, jajami jedwabnika i nasionami.

Gdzie dokładnie przyziemi lądownik Change 4? Jeszcze nie wiadomo. W grę wchodzi kilka miejsc, a jakiś czas temu poważną analizę przeprowadził Phil Stooke z planetary.org.


Krótka prezentacja misji z renderami łazika i lądownika Change 4. Źródło: CNSA.

Historyczna misja

Księżycowa misja Chin na pewno skupi uwagę osób zainteresowanych eksploracją kosmosu. Jeśli historyczne przedsięwzięcie Państwa Środka się powiedzie, zwiększy się jego prestiż na kosmicznej arenie międzynarodowej. Misja Change 4 jest kolejnym świetnym przykładem europejsko-chińskiej kolaboracji w dziedzinie nauk kosmicznych. Zarówno na pokładzie wysłanych niedawno satelitów, jak i przyszłego lądownika i łazika znajdują się sprzęty wyprodukowane przez wiele krajów Europy.

Na koniec polecam najnowszy odcinek programu Astronarium, w którym mowa o... Księżycu!

Więcej informacji:




@customuser
Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi wieściami z eksploracji kosmosu, obserwuj mnie na Steemit!
Piszę też regularnie dla portalu Urania-Postępy Astronomii

Coin Marketplace

STEEM 0.29
TRX 0.12
JST 0.032
BTC 63182.56
ETH 3083.10
USDT 1.00
SBD 3.83