50. rocznica misji Apollo 10 - próby generalnej przed lądowaniem człowieka na Księżycu

in #polish3 years ago

18 maja 1969 r. z kosmodromu w Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Saturn V ze statkiem Apollo. Była to próba generalna przed późniejszym lądowaniem człowieka na Księżycu.


apollo10launch.jpg
Zdjęcie: NASA

W próbie generalnej, misji Apollo 10 wzięli udział: Stafford, Young i Cernan. Po raz pierwszy w drogę do Księżyca zabrali ze sobą lądownik. Wejście na trajektorię do Księżyca przebiegło pomyślnie. Stopień IVB rakiety Saturn V z bardzo wysoką precyzją umieścił astronautów na kursie.

Po tym manewrze astronauci przystąpili do repozycjonowania modułu lądownika. Moduł dowodzenia z astronautami musiał odczepić się od lądownika z górnym stopniem rakiety, obrócić i wykonać dokowanie. Niedługo po tym nastąpiła pierwsza kolorowa transmisja telewizyjna z kosmosu.

Przez następne dwa dni statek Apollo przemierzał przestrzeń między Ziemią a Księżycem. Załoga wykonywała co jakiś czas show telewizyjne, pokazując coraz mniejszą Ziemię z okien i czynności wykonywane na pokładzie. Szacuje się, że fragmenty transmisji widziało wtedy około miliard ludzi na naszej planecie.

Około 62 godziny od startu grawitacja Księżyca była już silniejsza od ziemskiej. Niecałe 73 godziny po starcie astronauci znaleźli się nad ciemną stroną Księżyca i jedyne co dawało im światło z zewnątrz to odbijająca promienie słoneczne Ziemia. Kilka godzin później Apollo 10 zniknął za Księżycem. To tam wykonano manewr wejścia na jego orbitę, a kontrola misji o jego powodzeniu mogła dowiedzieć się dopiero za kilka godzin.

Na orbicie Księżyca astronauci wykonali planowane ćwiczenia. Dwójka z nich oddzieliła się w lądowniku od modułu dowodzenia, wykonała “próbne” lądowanie, pozostając jednak 14 km nad powierzchnią.

Lot na orbicie księżycowej trwał ponad 60 godzin. Astronauci wrócili na Ziemię, wodując na Pacyfiku 26 maja 1969 roku.

Tekst powstał z okazji mijającej właśnie 50. rocznicy misji Apollo 10. Za kilka miesięcy będziemy świętować okrągłą rocznicę pierwszego lądowania na Księżycu. Polecam z tej okazji przeczytać trochę o początkach programu Apollo, a w szczególności misji Apollo 8 - pierwszej załogowej wyprawie na Księżyc.

Apollo 8: The Thrilling Story of the First Mission to the Moon

Do Księżyca wrócimy jeszcze za dwa tygodnie, kiedy przedstawię kolejną część raportu z przygotowań USA do powrotu na Srebrny Glob. Jest o czym pisać, bo dużo rzeczy wyjaśniło się w ostatnim tygodniu. Śledźcie portal Uranii, bo tam już w tym tygodniu kolejne podsumowanie planów księżycowych USA.
@customuser
Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi wieściami z eksploracji kosmosu, obserwuj mnie na Steemit!
Piszę też regularnie dla portalu Urania-Postępy Astronomii

Coin Marketplace

STEEM 0.21
TRX 0.07
JST 0.030
BTC 20177.16
ETH 1137.71
USDT 1.00
SBD 2.92