Naukowcy odkryli metodę na łatwe wywołanie świadomych snów

in #polish6 years ago


https://pixabay.com/pl/planeta-sience-fiction-%C5%9Bwiat-fantasy-1702788/

Świadomy sen, to stan w którym osoba wie, że aktualnie śpi.. i śni. Wieloma sumiennie praktykowanymi metodami da się opanować świadomy sen na tyle, że po pewnym czasie ich wywoływanie nie będzie żadnym problemem. Jednak naukowcom z uniwersytetów Wisconsin-Madison i Lucidity Institute (Hawaje), udało się wywołać świadomy sen u ponad 57% badanych.

Czym dokładniej jest świadomy sen?


Wyobraź sobie, że jesteś w swoim własnym świecie, gdzie wszystko jest zależne od twoich zachcianek. Nie ma reguł, praw fizyki itp. Co sobie "wymarzysz" to się dzieje, lub pojawia. Świadomy sen polega na tym, że osoba śpiąca uświadamia sobie, że śni. Jest tego świadoma. Wówczas, możemy robić co zechcemy, nie ma innych ograniczeń niż nasz wyobraźnia. Oczywiście nie jest to takie proste, wymaga ćwiczeń zapamiętywania snów, jak i samego wywoływania świadomych snów.

Metoda opracowana na Hawajskich uniwersytetach polega na podawaniu specjalnej substancji, podczas standardowej metody wywoływania LD - MILD. Inhibitor acetylocholinoesterazy (AChEl), to substancja hamująca enzym, nazywany acetylocholinoesterazą, który z kolei rozkłada neuroprzekaźnik odpowiedzialny za modulowanie fazy REM.
W badaniach wykorzystano galantaminę - lek stosowany przy chorobie Alzheimera, głównie przez łatwą dostępność i łagodne skutki uboczne związane z jego przyjmowaniem.

Podczas badań stosowano technikę MILD, czyli metodzie uświadamiania sobie zamiaru wykonania czynności.

Przyjmowanie leku przez badanych odbywało się w sposób stopniowy. Przez następne 3 noce, kolejno dostawali... Placebo, dawkę 4mg i w ostatnią noc 8mg. Badani budzili się 4,5 godziny po zaśnięciu, zaraz przed ponownym zaśnięciem praktykowali ćwiczenia wywoływania snów i zażywali lek.

Ostatecznie świadomego snu doświadczyło 57% badanych (69 osób), podczas przyjmowania 4mg galantaminy 27% i liczba to wzrosła do 42% po spożywaniu dawki zawierającej 8mg. Zaledwie 14% badanych doświadczyło LD podczas przyjmowania placebo.

Badania wykazały, że AChEl (w tym przypadku jako galantamina) faktycznie zwiększa szanse na uzyskanie świadomych snów, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia zwiększa się, wraz z coraz to większą dawką leku.


Źródła:
sciencealert.com
Sort:  

Dlaczego właśnie galantamina została wybrana do tego badania? Jakie ma działanie?

Właśnie chciałem zadać podobne pytanie.

Galantamina jest łatwo dostępna. Do tego jej skutki uboczne nie są dość łagodne. Jakie dokładnie ma działanie ciężko mi powiedzieć...

Związane jest to z faza REM, a także wspomaga funkcje pamięci, co jest pomocne przy zapamiętywaniu snów - jak wyczytać można na http://www.instytutnoble.pl/galantamina/

My stosujemy galantaminę u psów (lek Nivalin), u jamników, które kopały jakieś doły i nagle je sparaliżowało. Jamnik do połowy sprawny, tylko tyłek mu odjęło.
Wtedy trzeba wspomóc przewodnictwo w układzie nerwowym, podajemy ponad 10 zastrzyków Nivalinu, czasami poprawa jest po 12, czasami po 15.
Nie tylko galantaminę podajemy, inne leki również.

Świadome sny fajna sprawa chodź nigdy nie miałem może za wyjątkiem kilku świadomych chwilowych scen. Chętnie bym wyćwiczył ich posiadanie ale brakuje chęci No i troszkę strach że odechce się żyć skoro w śnie wszystkiego doświadczę to szkoda czasu na szare i nudne życie.

No i troszkę strach że odechce się żyć skoro w śnie wszystkiego doświadczę to szkoda czasu na szare i nudne życie

Czasami aż nie można się doczekać kolejnego snu :) Taka ucieczka od rzeczywistowści.

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.17
JST 0.033
BTC 64188.14
ETH 2766.12
USDT 1.00
SBD 2.66