Himalaje - Wykute w skałach jaskinie. Skąd pochodzą?

in polish •  4 months ago

fghdfgdg

W Nepalu, znajdują się bardzo ciekawe jaskinie, wykute w skałach. Do dziś nie znamy cywilizacji, która zostawiła taki ślad po sobie, aż 50 metrów nad ziemią.

Wykute w skałach jaskinie, budzą zachwyt wśród odkrywców i historyków, zajmujących się starożytnymi cywilizacjami. Nie jest znana, ich historia, ani czas jaki już istnieją, pojawiają się tylko domysły. Jak twierdzi Mark Aldenderfer, członek zespołu badawczego National Geographic, jaskinie istnieć mogą ponad 3000 lat. Jednak dokładnych informacji nie znamy.

Jaskinie wiążą ze sobą ciekawą historie, w latach 90 gdy zaczęto badać jaskinie, natrafiono na grób 27 osób, złożonych do grobu ok. 1500 lat temu. Część z jaskiń, posiada wiele unikalnych grawerunków na ścianach, służyć miały jako komory do chowania zmarłych. Następnie były obiektami zasiedlanymi i mieszkalnymi, w środku niektórych badacze odnaleźli wiele przedmiotów, do codziennej pracy.

Bardzo ciekawym jest to, że nadal nie wiemy jaka cywilizacja zamieszkiwała owe jaskinie, musieli zadać sobie sporo trudu by wykuć jaskinie na wysokości, dochodzącej do 50 metrów. Do tego dochodzi fakt, iż grot jest blisko 10 tysięcy! Co także, wprawia w osłupienie doświadczonych badaczy.

Jak się okazuje, było to możliwe skoro w jednej w grot, pochowano 27 osób... Ale co skłoniło, nieznaną starożytną cywilizacje do osiedlenia się tak wysoko nad ziemią, gdzie wejście równa się z wspinaniem na, prawie że pionową skałę, i wykucie w niej 10 tysięcy grot? Może zagrożenie przed czymś, wierzenia ówczesnej cywilizacji, lub niesprzyjające warunki np. atmosferyczne w tamtym okresie. Raczej nie znajdziemy odpowiedzi na to pytanie, dopóki nie dowiemy się jaka cywilizacja zamieszkiwała te tereny, jakie techniki wykorzystywał by np. drążyć skały, i w jakim dokładnie czasie historycznym się to odbywało.

http://popularnonaukowe.pl/ - Strona domowa

Źródła:
polskieradio.pl
lukaszkulak92.wordpress.com

Obraz - Nie pokazuje faktycznie wyglądających jaskiń (do takowych nie mam praw), został dodany jako obraz wyróżniający.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

@ciekawefbhpl, I gave you an upvote on your post!

If you are interested in claiming free Byteballs ($10+), just for having a Steem account, please visit this post for instructions: https://steemit.com/steem/@berniesanders/claim-your-free-byteballs-today-usd10-in-free-coins-just-for-having-a-steem-account

Hej naprawdę fajnie piszesz choć nie zawsze jesteś doceniany a szkoda. Co ci mogę zaproponować ? Pojawiaj się czasami na naszym czacie Polish. Docelowo czat ma być połączony z platformą, póki co tak nie jest. Łotewer gdybyś chciał stworzyć tam konto, to login zostaw sobie swój, hasło wymyślasz sam, nie te literki cyferki jak masz na steemit. Noo i podajesz maila.

Jedyna wada czatu jest taka, że poruszane są tam bardzo ważne i ciekawe kwestie , zamiast tu oficjalnie pod postami.

Co jeszcze. Jest tu portal @glodniwiedzy. Jakbyś miał chat napisz do @nicniezgrublem on jest naczelnym głodnych wiedzy. Jeśli pozwoli ci pisać miałbyś więcej kaski. Mnie tak wypromował co możesz zobaczyć na ich stronie, tu nic tajne nie jest! Pozdrawiam !

·

Dziękuję za opinie, rady oczywiście rozpatrzę.