Neo-Geo Mini - ciekawostka z E3

in #polish6 years ago

Witam wszystkich ponownie. Tym razem wpis nie będzie częścią żadnej serii. Kurz po tegorocznej edycji targów E3 powoli opada. W tym roku wydarzenie to było wyjątkowo ciekawe i zaprezentowano sporo interesujących pozycji. Wszyscy oczywiście słyszeli o trailerze rodzimego Cyberpunka 2077, Gears of War 5, czy Resident Evil 2 (odnośnie którego mam nieco mieszane odczucia w przeciwieństwie do większości ludzi pamiętających tą klasyczną grę). Ja jednak chciałbym napisać o czymś innym.

W związku z tym, że jestem od zawsze fanem gier arcade, nie mogłem ominąć prezentacji niepozornego sprzęciku, który zaprezentowała firma SNK. Z okazji czterdziestolecia istnienia firmy, postanowiła ona idąc w ślady Nintendo oraz Segi i kilku innych producentów zaprezentować sprzęt bazujący głównie na nostalgii graczy z kategorii wiekowej 30+ i zaprezentować swoją konsolkę w wersji mini.

W porównaniu z pozostałymi firmami, zaprezentowany sprzęt jest dość oryginalny jeśli chodzi o wygląd i zdecydowanie przeznaczony dla kolekcjonerów lubiących chełpić się posiadanymi przez siebie egzemplarzami. Ewentualnie dla ludzi lubiących oryginalne i nietuzinkowe gadżety. Mowa oczywiście o konsolce nazwanej Neo-Geo mini.


Sprzęcik został przygotowany dość oryginalnie. Nie jest to zwykła, zminiaturyzowana konsola. Przywodzi ona na myśl automat arcade, który w latach 90' ubiegłego wieku można było spotkać w salonach gier. Posiada malutki panel sterowania znany z automatów, z gałką i czterema przyciskami.


Zainstalowano w nim ekran o przekątnej 3,5 cala i wygląda jak malutki automat arcade. Niektórzy mogą uznać, że granie na tym wynalazku nie może być wygodne i w sumie nie będę się z tym sprzeczał. Trzeba jednak powiedzieć o tym, że konsolka posiada złącze HDMI oraz dwa porty na pady. Będą one oczywiście sprzedawane osobno, jednak będą to kopie padów do konsoli Neo-Geo. Sprawa wygląda więc tak, że będzie to raczej konsola stacjonarna i będzie rozwijała skrzydła dopiero po dokupieniu peryferiów w postaci kabla HDMI oraz dedykowanych padów. Pady będą dostępne w kolorach białym oraz czarnym.


Sprzęt, na tylnej ściance będzie posiadał wspomniany port HDMI, wejście USB C do ładowania konsolki oraz wyjście słuchawkowe typu jack 3,5 mm.


Na bocznych ściankach po obu stronach konsoli znajdziemy wejścia na wspomniane pady.


Sama konsola zostanie wydana w dwóch wersjach. Na rynek japoński w kolorystyce czerwono, biało niebieskiej, oraz International biało niebieska.


Różnica w kolorach nie będzie jedyną, która będzie różnić obie konsolki. Drugą z nich jest sama lista gier, które dostaniemy wraz ze sprzętem. Każda z maszynek będzie miała wbudowanych aż 4o gier, co w porównaniu ze sprzętami od Nintendo jest liczbą zdecydowanie większą. Poza tym gry wbudowane w Neo-Geo mini to w zasadzie same największe hity SNK, a nie tak jak w przypadku Nintendo, kilka hitów, a reszta to jakieś bezwartościowe wypełniacze. Oczywiście to tylko moja subiektywna opinia i nie każdy musi się ze mną zgodzić, ale uważam, że SNK zdecydowanie lepiej dobrało gry niż zrobiło to Nintendo. Oczywiście znajdą się też tacy, którzy powiedzą, że no fajnie, fajnie, 4o tytułów, ale z tego 1o to kolejne części King of Fighters, czy Metal Slug. Ja jednak nie narzekam, bo każda kolejna część tych serii różniła się naprawdę mocno od poprzedniczki. Na pewno bardziej niż kolejne FIFY, czy CoDy ;) No ale skoro już tyle o tych grach się rozpisuję to wypadałoby podać listę tychże. Zrobię to w postaci tabelki, bo tak łatwiej będzie porównać i wyłapać różnice.

# Mini International
o1 King of Fighters '94 King of Fighters '95
o2 King of Fighters '95 King of Fighters '97
o3 King of Fighters '96 King of Fighters '98
o4 King of Fighters '97 King of Fighters 2ooo
o5 King of Fighters '98 King of Fighters 2oo2
o6 King of Fighters '99 Samurai Shodown II
o7 King of Fighters 2ooo Samurai Shodown IV
o8 King of Fighters 2oo1 Samurai Shodown V Special
o9 King of Fighters 2oo2 Fatal Fury Special
1o King of Fighters 2oo3 Real Bout Fatal Fury
11 Samurai Shodown II Garou: Mark of the Wolves
12 Samurai Shodown IV World Heros Perfect
13 Samurai Shodown V Special Kizuna Encounter
14 Fatal Fury Special Art of Fighting
15 Real Bout Fatal Fury Last Blade 2
16 Real Bout Fatal Fury 2 Ninja Master's
17 Garou: Mark of the Wolves Metal Slug
18 World Heros Perfect Metal Slug 2
19 Kizuna Encounter Metal Slug X
2o Art of Fighting Metal Slug 3
21 Last Blade Metal Slug 4
22 Last Blade 2 Metal Slug 5
23 Ninja Master's King of the Monsters
24 Aggressors of Dark Combat King of the Monsters 2
25 Metal Slug Sengoku 3
26 Metal Slug 2 Shock Troopers
27 Metal Slug 3 Shock Troopers 2nd Squad
28 King of the Monsters 2 Magician Lord
29 Sengoku 3 Blue's Journey
3o Shock Troopers 2nd Squad Robo Army
31 Top Hunter Rody & Cathy Crossed Swords
32 Ninja Commando Mutation Nation
33 Burning Fight 3 Count Bout
34 Cyber-Lip Blazing Star
35 Alpha Mission II Last Resort
36 Twinkle Star Sprites Ghost Pilots
37 Blazing Star Top Player's Golf
38 Top Player's Golf Super Sidekicks
39 Super Sidekicks Football Frenzy
4o Puzzled Puzzled

W mojej osobistej ocenie lista gier dla wersji International prezentuje się lepiej. Jest więcej shmupów, beat'em up'ów i run'n'gun'ów, a mniej mordobić 1 na 1. Ogólnie lista jest bardziej różnorodna pod względem gatunkowym. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić sobie obie wersje i mieć wszystkie te gry. Jednak takich fanatyków będzie raczej niewielu, przynajmniej tak mi się wydaje. Cena Neo-Geo Mini nie została jeszcze ujawniona, jednak SNK zapowiada, że ma być ona na tyle niska żeby nie stanowiła jakiegoś wielkiego nadwyrężenia dla budżetu przeciętnego fana marki. Premiera ma się odbyć latem w Japonii, a następnie na pozostałych kontynentach.

Osobiście, będąc posiadaczem pełnowymiarowego automatu, raczej nie skuszę się na propozycję od SNK jednak przyznam, że taki gadżet na półce na pewno wyglądałby sympatycznie :)

Na koniec jeszcze link do prezentacji samego sprzętu, połączonej z wywiadem, z twórcami oryginalnego, automatowego systemu Neo-Geo.


Teraz dziękuję za poświęcony czas i do przeczytania.

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 64284.72
ETH 2650.82
USDT 1.00
SBD 2.79