Normański kościół świętego Leonarda w Thorpe (hrabstwo Derbyshire, Anglia)

in polish •  8 months ago
Niewątpliwym bogactwem Anglii jest pozostawiona przez Normanów wspaniała architektura sakralna. Setki małych kapliczek i kościółków rozsiana jest po każdym hrabstwie – wzdłuż i wszerz Anglii. Niektóre z nich, jak na przykład Kościół świętego Leonarda w Thorpe w hrabstwie Derbyshire, należą do unikatowych dzieł ludzkiej ręki.

Normanowie charakteryzowali się niezwykle ciekawym podejściem do podbijanych terytoriów. Potrafili w brutalny i bezwzględny sposób podporządkować sobie lokalne społeczności i ich liderów, po to, aby w kolejnych dziesięcioleciach wchłonąć ich kulturę, sztukę, prawo i język. Szczególnym sentymentem Normanowie darzyli architekturę; podbijając Wyspy Brytyjskie, przejęli od Anglosasów jej elementy, adaptując między innym styl budowania małych kościołów w formie wież obronnych (ang. turriform churches). Kościoły takie, posiadały główną nawę w środku samej wieży, po bokach której często dobudowywano dodatkowe pomieszczenie bądź pomieszczenia, służące za prezbiterium.

Kościół świętego Leonarda jest jednym z lepiej zachowanych tego typu kościołów w całej Anglii. Wieża powstała mniej więcej w połowie XII wieku, prawdopodobnie w połączeniu, bądź w miejsce anglosaskiej kaplicy. W XIV wieku dobudowano do niego dodatkową nawę, którą powiększono w drugiej połowie XIX wieku.

Kościół w Thorpe podlegał parafii w Ashbourne jako tzw. chapelry – kościół nie posiadający odrębnego statusu parafialnego. Świątynia służyła lokalnej wspólnocie, administracyjnie podległej parafii w Ashbourne. Tego rodzaju „podparafie” zakładane były głównie w osadach położonych w znaczącej odległości od głównego kościoła parafialnego.

Zapraszam do galerii zdjęć, wykonanych przeze mnie 29 września 2018 roku.

@cezarys
Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Witaj @cezarys . Grupa @sp-group przegłosowała Twoją kandydaturę na członka naszej społeczności. Chciałbym wręczyć Ci zaproszenie i pokrótce opisać zasady naszego działania. Napisz mi proszę jak mogę się z Tobą skontaktować.