Krużganek Katedry w Glocester - arcydzieło angielskiego gotyku

in polish •  6 months ago  (edited)
Historia Katedry w Gloucester (Anglia) sięga VII wieku, kiedy to w miejscu tym rozpoczęto budowę małego opactwa pod wezwaniem św. Pawła. Kilkaset lat później, w drugiej połowie XI wieku opat Selero przystąpił do rozbudowy opactwa i ówczesnego kościoła. Na przestrzeni kolejnych wieków świątynia zmieniała swój kształt, stając się jedną z najciekawszych katedr średniowiecznej Anglii. Obok fantastycznego gwieździstego sklepienia nad chórem, grobów Roberta II Krótkoudego i Edwarda II, na szczególną uwagę zasługuje także krużganek.

W roku 1373 opat Horton przystąpił do budowy wewnętrznego dziedzińca, tzw. krużganka. Nadzór nad trwającymi ponad 25 lat pracami powierzony został Tomaszowi z Canterbury (nie mylić z Tomaszem Becketem, biskupem Canterbury). Krużganek zaprojektowany został w rzadkim stylu wachlarzowym; wychodzące promieniście z bocznych służek żebra sklepienia, rozchodzą się na zewnątrz, tworząc przy suficie korytarzu okrągłe wachlarze. Styl ten stosowany był w okresie późnego gotyku (ang. Perpendicular English Gothic – koniec XIV i początek XVI wieku) i szczególnie popularny był w Anglii np. w King's College Chapel w Cambridge, Bath Abbey czy w kaplicy Haneryka VII w londyńskim Westminster Abbey.

Katedra w Gloucester i jej krużganek mają nie tylko walory estetyczne ale także szczególne znaczenie historyczne, gdyż to właśnie tutaj, po okiem wspomnianego Tomasza z Canterbury, narodził się styl wachlarzowy. Niestety jest on charakterystyczny tylko dla angielskiej architektury, chociaż przypuszcza się, że za sprawą Katarzyny Aragońskiej (pierwszej żony Henryka VIII), pewne jego wpływy można zaobserwować w Katedrze Barbastro w północnej Hiszpanii. A może to i dobrze, że style zbytnio się nie mieszają i nie tworzą trudnego do ogarnięcia okiem artystycznego bałaganu?

Katedra w Gloucester wpisała się także w historię współczesnej popkultury. W krużganku kręconych było kilka ujęć do filmu o Harrym Potterze, i co zabawne, w murach katedry można teraz spotkać więcej dzieci i młodzieży, niż jak to było wcześniej, zdziwaczałych ekscentryków ;)

Poniżej kilka zdjęć krużganku Katedry w Gloucester, którą odwiedziłem we wrześniu 2018r.

01.jpg

03a.jpg

04.jpg

05a.jpg

07.jpg

08.jpg

@cezarys

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Twój post został podbity głosem @sp-group. Kurator @julietlucy.

·

Dzięki :)

Niezłe zdjęcia!

Posted using Partiko Android

·

Dzięki!

Cudowne! Akurat jestem w trakcie bliższego poznawania konstrukcji gotyckich. Połączenie ogromnych witraży, sklepień i ta ornamentyka.. Robi wrażenie

·
  ·  6 months ago (edited)

O tak! Gotyk jest oszałamiający, a w Anglii jest jego charakterystyczna odmiana. Mam w planach odwiedzić wszystkie ważniejsze gotyckie katedry a Anglii. Nie ma ich wiele bo ok 25. W 10 już byłem, w niektórych jak np. Lincoln czy Southwell, nawet kilka razy. Niestety nie wszędzie zadbałem o dobre zdjęcia.