Notepad++ jako edytor dla programistów i nie tylko! Od czego zacząć programowanie.

in polish •  last year  (edited)

Witam wszystkich!

Mimo, iż osobiście uważam, że nie powinno się nikomu wpychać środowiska programistycznego polecę tutaj coś co jest dobre na początku zabawy z programowaniem jak i dla osób, które po prostu robią coś w sieci i czasami potrzebują podejrzeć zawartość jakiegoś innego pliku typu html, js, css czy php.

Zalety według mnie:

I. Przede wszystkim program jest bardzo lekki! Uruchamia się nawet na słabszych maszynach błyskawicznie i jest niemalże niezauważalny w odróżnieniu od np. PHPDesignera , którego osobiście często używam.

II. Posiada częste aktualizacje, co nie jest, aż tak częste dla programów darmowych. Nawet teraz odpalając notepad++ w celu prezentacji na potrzeby posta dała o sobie znać kolejna aktualizacja :) w której to otrzymaliśmy kolejne pluginy tj.
NppExport v0.2.8 , Converter 4.2.1 , Mime Tool 2.1, DSpellCheck 1.3.5, co jest nawiązaniem do kolejnej zalety

III. Program wspiera różnego rodzaju wtyczki, dodatki czy też style

cezar.jpg

IV. Przede wszystkim jest darmowy i można używać go jako zwykły notatnik

V. Nie będę wspominał o wielu innych funkcjach, które są oczywiste jak kolorowanie składni czy makra :)

Teraz najważniejsze. Nie słuchaj nikogo, kto wciska Ci jakieś różne narzędzia! Użyj notepad po czym nagle zaczniesz zauważać czego Ci brakuje, jeśli nie znajdziesz takiej wtyczki tzn. że musisz szukać programu, który ma właśnie takie funkcje jakie przyśpieszą Twoje pisanie, jakich Ci brakuje... Po paru miesiącach programowania takie uczucie pojawia się samo. Mam nadzieje, że pomogłem wielu osobom ominąć wybór topornych narzędzi na start, które potrafią zniechęcić do pisania kodu :)

Program pobieraj tylko ze strony autora!
https://notepad-plus-plus.org/download/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

A testowałeś może Sublime Text 3? Jest równie lekki a możliwości ma nieporównywalnie większe ;) Znając kilka fajnych skrótów klawiaturowych można nim zdziałać cuda ;)

Szczerze nie testowałem, z notepad bardziej nie chodziło mi o cuda a raczej wiesz... o ich brak :) bo jak ktoś zaczyna się uczyć i usłyszy ściągnij np eclipse albo phpdesigner, pobierze (w przypadku eclipse już sama instalacja bywa trudna) zobaczy te wszystkie opcje i stwierdzi "to chyba nie dla mnie" :) ale ogarnę dzisiaj sublime i z ciekawości zobaczę bo długo już alternatywy dla phpdesignera szukam :D

Sublime Text 3 jest tak naprawdę prostym edytorem, takim jak Notepad++, ale znając kilka szczegółów można fajnie nim operować. W szczególności tryb multikursora (wstawia się środkowym przyciskiem myszy) i edycja wielu linii jednocześnie bardzo się przydaje (ctrl+D). Zainstaluj, potestuj, poczytaj jak efektywnie go używać i daj znać :)

W szczególności tryb multikursora (wstawia się środkowym przyciskiem myszy) i edycja wielu linii jednocześnie bardzo się przydaje (ctrl+D).

Prawie jak Vim :D

U mnie Sublime Text 3 jest na salonach od dłuższego czasu. Sprawdzałem też po drodze Atom i Brackets, ale jakoś nie przekonały mnie na tyle, żeby zmieniać.

No i od Sublime Text już krótka droga do Visual Studio Code ;) Wbrew pozorom bardzo dobre, lekkie IDE.

Nabyłem nowy sprzęt więc stwierdziłem, iż nie ma się co kurczowo trzymać mojego edytora jakim był php designer i zaczynam testować sublime 3. Póki co jego lekkość działania mnie zaskoczyła pozytywnie

Potwierdzam! Używam do dziś :)

Zaczynałem od tego edytora, będąc jeszcze na windowsie. Bardzo go lubiłem.