PSB zwróci się o pomoc w sprawie nieuczciwego procederu banków wobec polskich firm kryptowalutowych do UOKiK i Rzecznika Praw Obywatelskich

in polish •  last year

Praktyka wypowiadania przez banki umów na prowadzenie rachunków firmom obracającym kryptowalutami oraz niektórym osobom fizycznym jest już powszechna i trwa od początku roku.

Stanowisko prawie wszystkich banków w Polsce jest podobne. Nie wypowiadają umów osobom fizycznym kupującym/sprzedającym kryptowaluty (chyba, że w „wyjątkowych” sytuacjach), jednak w przypadku firm sprawa ma się zupełnie inaczej. Banki wypowiadające umowy firmom powołują się w zasadzie na to samo:

Działalność w zakresie obrotu walutami wirtualnymi uniemożliwia skuteczne monitorowanie aktywności klienta i ustalenie źródła pochodzenia środków na rachunkach, a tym samym ciążących na Banku obowiązków wynikających z artykułu 8b ustawy z 16.11.2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu”
BANK_PSB.jpg
Paradoksalnie w przypadku osób fizycznych banki są w stanie ustalić źródło pochodzenia środków, ale w przypadku firm już nie.

Aby przerwać ten proceder Polskie Stowarzyszanie Bitcoin potrzebuje waszej pomocy. Jeśli dotknęła Ciebie lub Twoją firmę nieuczciwa praktyka banków przeczytaj list otwarty stowarzyszenia do społeczności.

Warszawa, 07.05.2018 r.
Szanowni Państwo!
W związku z działaniami banków (wypowiadanie rachunków bankowych) przygotowujemy pismo do UOKiK i do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o interwencję. Pismo do UOKiK będzie miało na celu zmuszenie banków do zawierania umów rachunków bankowych oraz do wstrzymania akcji „wypowiadania” tych umów, które jeszcze obowiązują. Do pisma do UOKIK konieczne jest dołączenie dokumentów potwierdzających zaistniałą sytuację. W związku z tym, prośba o przesłanie do Marceliny Szwed-Ziemichód ([email protected]) do końca tego tygodnia:

  1. kopii wypowiedzeń umów rachunków bankowych, które otrzymaliście od banków,
  2. korespondencji (także mailowej), w której banki odmawiają wam otwarcia nowych rachunków
    bankowych.

Jeżeli mielibyście jakieś pytania – kierujcie je bezpośrednio na wyżej podany e-mail.
Filip Pawczyński
Prezes Stowarzyszenia"
źródło:bitcoin.pl

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Z praniem pieniędzy to banki więcej problemów znajdą u siebie i na większe sumy. Wystarczyłoby im zajrzeć pod dywany, np. meksykański oddział HSBS, spokojnie prał latami wielkie pieniądze mafii (a może nadal to robi), był o tym film. Ale bankom wolno wiecej - DLACZEGO?

Obawiam się, że to nic nie da. Wszystko to jedna klika.

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że nie możesz publikować tekstów cudzego autorstwa. I jeszcze próbować na tym zarabiać. Plagiat jest nielegalny i niemoralny.

Daje flagę ostrzegawczą. Jak usuniesz treść tego wpisu (edytuj) to flagę usunę.

Źródło oryginalne: http://bitcoin.pl/wiadomosci/prawo-i-polityka/1619-psb-zwroci-sie-o-pomoc-w-sprawie-nieuczciwego-procederu-bankow-wobec-polskich-firm-kryptowalutowych-do-uokik-i-rzecznika-praw-obywatelskich.

Podejrzewam, że nie jesteś autorem tej treści. Źródło

Proszę o edycję tego postu, aby nie łamał on praw autorskich.