Telewizja - niezwykła kraina reklam i wyłudzania pieniędzy.

in polish •  last year  (edited)

Telewizja, każdy ją zna, każdy ogląda...
Magiczne miejsce zapętlania się tych samych nudnych filmów od lat, przekłamanych i sterowanych odgórnie wiadomości, ludzi żerujących na cudzym cierpieniu i przede wszystkim REKLAM.

o-CABLE-TV-facebook-770x433.jpg

Dzisiejszy wywód na temat reklam chciałbym zacząć od wyjaśnienia, co skłoniło mnie do napisania posta.

Gdy tylko mamy okazję, próbujemy jeść posiłki z dziewczyną razem, czy to śniadania, obiady czy kolacje. Zazwyczaj jest tak że się mijamy w domu i zatrzymanie się na chwilę na wspólnym posiłku jest całkiem ok. Lubimy oglądać wtedy jakieś pierdoły w internecie którym dysponujemy na górze domu w którym mieszkamy, aczkolwiek na dole mamy telewizor... tą przebrzydłą kłamiącą bestię... a skoro tam jest, a chcemy zjeść na szybko, to siadamy tam i próbujemy znaleźć coś ciekawego o czym moglibyśmy podyskutować. Chryste słodki Jezu, Matuchno przenajświętsza, reklamy, reklamy i jeszcze raz reklamy, non stop, wciskanie w odbiorców środki na przeziębienie, wciskanie świetnego majonezu a zaraz po tym świetnego leku na wrzody odbytu.

Załóżmy że zrobienie i zjedzenie wspólnie czterech kanapek i wypicie dwóch kaw zabiera nam na spokojnie 25 minut... A więc... przygotowujemy śniadanie (słyszymy o wrzodach odbytu), przenosimy je do stołu (dalej o kaszlu i pieluszkach), i próbujemy obejrzeć przykładowo kawałek "Jak to jest zrobione"... ale zanim skończą się reklamy to już dawno zdążymy zjeść i pozmywać.

I tu zaczyna się mój ból dolnej części pleców.

z15236395V,Tak-wyglada-wylotowka-na-Janki--Reklamy-pozarly-te.jpg

Wyobrażacie sobie, że płacicie za Spotify 20zł miesięcznie, ale dalej między utworami słyszycie reklamy? Wykupujecie Netflix, 30-kilka złoty, i w trakcie oglądania półtoragodzinnego filmu macie 6 cięć na reklamy po 20 minut każda?
Przeglądacie internet i nagle w odstępach co pół godzinny na siłę włączana jest reklama i oglądacie ją przez kilkanaście minut? (z tym internetem jest może podobnie... ale nie tak nachalnie... dzięki Ci Adblock).
Co to w ogóle ma być? Dlaczego?

Ok, na chwilę zapomnijmy, że są reklamy, załóżmy że ktoś je lubi... ale płacimy za coś całkiem sporo i nie mamy możliwości oglądać czego chcemy w dowolnym momencie? To tak jakbyśmy zatrzymali się w końcówce XX wieku.
(pomijam wypożyczalnie telewizyjne vod jak HBO Go, bo działa to na tej samej zasadzie jak Netflix, płacisz - nie ma reklam).

Teraz ktoś może się rzucić z zębami i powiedzieć "Ale przecież telewizja musi jakoś zarabiać"... no musi.....
Ale nie dość że płacimy za to że ją oglądamy, to osoby które wstawiają tam reklamy też płacą telewizji.

To by działało w porządku, nic bym nie miał do telewizji, jeśli każdy oglądający dostawałby pieniądze za to że ogląda te brednie i dźwignie konsumpcjonizmu. Ale płacić za to żeby ktoś wlewał nam do ust rwącą rzekę kupska w postaci reklam?

Bez żartów...

Uważam że telewizja jest już wyłącznie pozostałością starych czasów, jedynie starsi ludzie jeszcze ją oglądają (albo osoby bez internetu), młodzi częściej zauważają potencjał internetu (w którym też roi się od reklam... dzięki Ci Panie za adblocka!), i wybierają oglądać, szukać czego chcą, kiedy chcą, bez natarczywych reklam.

A wy jakie macie spostrzeżenia o telewizji?

Jeśli Ci się podobało -> fallow

Dziękuję że czytasz,
Pozdrawiam
JB

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Nie oglasam od paru lat i mi nie brak

Ja też jestem po Twojej stronie :)
Mój Tata od lat stosuje metodę nagrywania filmów z tv, ogląda je w innym terminie przewijając reklamy. Mój mąż z kolei podczas reklamy zmienia kanał, do skutku - finał jest taki, że ogląda kilka filmów jednocześnie po kawałku ;)
A ja - internet oczywiście :)

Wystarczy nie oglądać telewizji - tak jak ja od trzech lat.

·

To najlepsze rozwiązanie, ale nie raz gdy rozmawiam ze starszymi osobami, nie mają one problemu z reklamami.
Stąd jestem też ciekawy zdania internautów.

Jest jakiś zapis (chyba od KRRT), gdzie jest określony czas jednego bloku reklam i wynosi chyba max. 12 minut. Pamiętam czasy jak reklam bylo może z 5 minut. Za to w tym samym okresie w kablówce leciały niemieckie kanały mające wtedy właśnie z 10 minut bloków reklamowych. Wtedy dziwiło i oburzało. Teraz to jest u nas standard i każdy już dawno przywykł.
Osoboście nie oglądam tv dobrych 5 lat, jedynie jak pójdę w gości i tam mnie uraczą sportem, albo jakimś teleturniejem. Wyjątkiem okazjonalnie są kanały muzyczne (nie mtv itp.), wyłączam obraz i tyle z mojego oglądania.
Zdecydowanie wolimy z mężem obcować z internetem, bo:

  1. Wybiera się co chce,
  2. Można film/serial zastopowac, przewinąć,
  3. Dużo szerszy zakres sortowania wybranych wiadomości czytanych,
  4. Muzyka wszędzie na wyciągnięcie ręki,
  5. Tak jak wspomniałeś o blokadach tych cholernych skryptów (ograniczenie reklam),
  6. Jest zdecydowanie większa wolność w internecie niż tv.

Można by tak wymieniać i wymieniać. Wiadomo, że są też minusy, ale osobiście widzę miażdżącą przewagę internetu nad tv. Mam malutką córkę, jeszcze nie wie co to internet i tv, i będę się starać by nie wpadła w nałóg tv, tylko się siedzi i chłonie papkę. Internet teraz jest czymś innym dla młodej generacji, niż dla nas za dzieciaka i pewnie nie powstrzymam tej chęci eksploracji sieci, ale już wolę to niż tv.

Trochę się rozpisałam, ale tak to widzę. I masz rację, nasi dziadkowie i częściowo rodzice głównie okupują telewizory z braku wiedzy/chęci/śmiałości (może też i pieniędzy, w końcu sprzęt i opłacanie neta parę groszy kosztuje), nie wiedzą co tracą.

Zgadzam się z Tobą. Tych reklam jest zdecydowanie za dużo, gdy rozpoczyna się film to trwa on może 5 minut a zaraz potem jest reklama,która trwa już przynajmniej 15 min i tak samo jest przed końcem a o tym ile w trakcie to już wolę nie komentować. Przez takie coś telewizja zarabia na odbiorcach a do tego jeszcze trzeba za to płacić - no paranoja ...

·

Jeszcze płacić za to że się ma w domu fizycznie radio, czy telewizor... Tylko kto to płaci?

Po prostu trzeba przestać oglądać telewizję. Jeżeli ktoś coś chce z Polsatu czy TVN obejrzeć to jest Ipla czy Player, gdzie można zapłacić za brak reklam i żyć spokojnie. Ewentualnie po prostu do tego posiłku puście sobie coś z YouTube, jakiś wspólny temat.