Wyjazd na Łotwę, do dawnych Inflant Polskich - poradnik #1/2: Transport.

in polish •  10 months ago 

Kilka dni temu wróciłem ze wschodniej Łotwy, w międzyczasie zauważyłem, że istnieje pewnego rodzaju zapotrzebowanie na informacje dotyczące podróżowania tam więc postanowiłem podzielić się nieco własną praktyką. Wakacje i sezon urlopowy w pełni więc dlaczego nie wybrać się na Łotwę? Przy okazji np. zahaczając o Wilno lub inne interesujące nas miejsca na Litwie. Moim zdaniem to bardzo ciekawy pomysł. W tym tekście skupię się na praktycznych aspektach wyjazdu do wschodniej Łotwy - dawnych Inflant Polskich gdyż tutaj doświadczeń mam najwięcej.

IMG_20180709_173857.jpg
Lekko rozmazany Dyneburg z perspektywy mostu na Dźwinie

1 Transport i logistyka

1.1 Samolot.
W Dyneburgu ani żadnym innym mieście wschodniej Łotwy nie ma portu lotniczego z prawdziwego zdarzenia, pozostaje nam więc lot do innego względnie bliskiego większego miasta - Rygi lub Wilna. Do stolicy Łotwy dolecimy bezpośrednio tylko z Warszawy (LOT lub AirBaltic) zaś do stolicy Litwy z Warszawy lub Gdańska. Potem oczywiście i tak jesteśmy zmuszeni skorzystać z dojazdu na miejsce koleją lub autobusem. Ceny jak to w transporcie lotniczym są różne i zależne od wielu czynników więc polecam sprawdzać je indywidualnie.

1.2 Pociąg.
Tutaj repertuar do wyboru jest nieco większy ale i tak zależny od dnia tygodnia oraz bardziej czasochłonny ze względu na konieczność noclegu wynikającą z zależności rozkładów jazdy. W czwartki, piątki, soboty i niedziele z Białegostoku do Kowna kursuje bezpośredni szynobus. Cena 11 Euro, w PLN w zależności od kursu około 45-50. Z Kowna można łatwo dostać się autobusem lub pociągiem do Wilna a z Wilna do Dyneburga mamy w weekendy bezpośredni pociąg 3 klasy za 9 Euro. Do wyboru mamy po 2 kursy w obie strony. W tygodniu istnieją opcje wyjazdu z Warszawy ale wszystkie trasy proponowane przez wyszukiwarkę połączeń wiodą przez Białoruś co wymaga posiadania dodatkowej wizy.

1.3 Autobus/Bus.
W tej wersji wachlarz opcji jest największy. Za punkt strategiczny obiorę sobie Warszawę która i tak pewnie będzie waszym przystankiem jeżeli jedziecie z południowej Polski. Niestety nie ma bezpośrednich kursów na trasie Warszawa-Dyneburg ale np. przewoźnik Ecolines oferuje kurs z jedną przesiadką w Kownie lub Mariampolu. Cena jest niestety dość wysoka (ponad 200 PLN). Innym sposobem jest również dostanie się z Polski na Litwę i potem podróż z miejscowymi przewoźnikami do ostatniego miasta przed łotewską granicą na trasie do Dyneburga - Zarasai (pl. Jeziorosy). Stamtąd mamy też kursy autobusów do Dyneburga.
Na miejscu można się śmiało poruszać łotewskimi autobusami, link do rozkładu poniżej, przyda się również minimalna znajomość jakiegoś "tubylczego" języka np. rosyjskiego ale o tym napisze szerzej w części nr 2.

Rozkład jazdy autobusów po Litwie (również wersja PL): https://www.autobusubilietai.lt/index.php?lang=4&
Rozkład jazdy autobusów po Łotwie: http://www.autoosta.lv/

1.4 Własne auto.
Jeżeli wybieracie się na Łotwę w kilka osób to jest to opcja jak najbardziej godna rozważenia. Ceny paliw na Litwie i Łotwie są nieco wyższe niż w Polsce zaś jakość dróg (głównych) jest porównywalna.

1.5 Bla Bla Car.
Ciekawa alternatywa, warto ją śledzić chociażby ze względu na to, że czasami może trafić nam się "złoty strzał" w postaci dalekiego kursu za stosunkowo małe pieniądze. Jest to również dobra idea w sytuacji gdy mamy wolne miejsce we własnym samochodzie a chcemy zmniejszyć koszty.

1.6 Autostop.
Nigdy nie korzystałem z niego na tak dalekiej trasie ale dopisuje go pro forma, może ktoś z Was podłapie pomysł.

Na koniec podam przykładowy "rozkład" mojego ostatniego wyjazdu wraz z kosztami:

Lublin-Dyneburg:

  1. Bus Lublin-Białystok, firma Sinbus, cena 30 PLN (koniecznie wcześniej przez internet bo u kierowcy bilet normalny 50 PLN).
  2. Pociąg Białystok-Kowno, PKP, cena 49 PLN.
  3. Nocleg w Kownie, 40 PLN.
  4. Pociąg Kowno-Wilno 4,9 EUR.
  5. Pociąg Wilno-Dyneburg 9 EUR.

Dyneburg-Lublin:

  1. Pociąg Wilno-Dyneburg 9 EUR.
  2. Autobus Wilno-Białystok, Ecolines, cena 65 PLN.
  3. Nocleg w Białymstoku, 30 PLN.
  4. Bus Białystok-Lublin, firma i cena ta sama co w poprzednią stronę.

Koniec części pierwszej, w części drugiej o noclegach, polskich akcentach i innych przydatnych wiadomościach. Jeżeli macie jakieś pytania, uwagi albo sugestie to proszę piszcie je w komentarzach.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Jeśli chodzi o transport publiczny na Łotwie to najlepszą stroną jest: https://www.1188.lv/satiksme

No = Z
Uz=Do

EDIT: W sumie nawet jest tam (na górze) angielska wersja językowa do wyboru.