Bitcoin Analiza Fundamentalna z analizą ceny, słowo o bańce cenowejsteemCreated with Sketch.

in #polish7 years ago (edited)

Wstęp


W tych trudnych czasach ceny kryptowalut fluktuują powodując ogromne emocje w sercach inwestorów. Cena fluktuuje czasem nawet 20% dziennie, powodując iż inwestorzy nawet z doświadczeniem tracą głowę. Silne emocje nigdy nie pomagają w podjęciu dobrej decyzji.
Uważam, że w momencie kiedy się pojawiają mamy doczynienia z idealnym czasem, aby przemyśleć swoją decyzję, dlatego właśnie powstał ten artykuł.
Na początek uspokujmy się. Inwestorzy opierając swoje decyzje na emocjach wcześniej, czy później muszą stracić wszystkie swoje pieniądze. Jak napisał w swojej książce Philip Fisher idealne wybrane akcje wcześniej, czy później wygenerują zysk dla swojego właściciela. Uważam, że tezę tę można ekstrapolować na każdy rynek, włączając w to rynek kryptowalut.
Zacznijmy od krótkiej historii.
W starożytnych czasach ludzie używali barteru, by kupować I sprzedawać dobra. Moglibyśmy powiedzieć, iż nie posiadali oni żadnej waluty lub, że każdy przedmiot ową był. W tamtych czasach, każdy musiał wyhodować własne jedzenie. Dla ludzi oczywistym faktem było iż, sprzedanie swojej solidnej, ręcznie robionej łopaty za kawałek złota, żółtego kamienia nie jest dobrym interesem. Czy żółty kamień mógł się gdzieś przydać na farmie? Nikt nie potrzebował kawałka żółtego kamienia, więc czemu jakakolwiek zdrowa umysłowo osoba miałaby go kupić? Ludzie w okolicy przekazywaliby sobie historie o tym człowieku do końca życia: „A kojarzycie tego gościa co sprzedał łopate za kawałek kamienia 10 lat temu? ZA KAMIEŃ! Łooo jaki on był głupi.
Jednak jakiś farmer kupił żółtą skałę za swoją łopatę. Czas mijał I po stu latach do wioski przyszedł handlarz I zawołał: “Kupię kilogram złota, żółtego kamienia za 1000 łopat, czy ktokolwiek ma chodź odrobinę? I wtedy nagle rodzina wyklętego i wyśmianego farmera stała sie niezwykle bogata.
100 lat wcześniej, pewien człowiek słono przepłacił za kawałek kamienia. Do końca życia nazywano go głupcem i on sam też o sobie tak myślał. Aczkolwiek po 100 latach jego rodzina mogła mu tylko dziękować za podjętą decyzję. A doskonałe łopaty spokojnie mogli wymieniać na dowolne dobra jakie pragnęli.
Chcę abyście z tej historii wyciągneli taki wniosek:
Nawet jeśli kupisz swoje bitcoiny, czy też inne dobro po ekstremalnie wysokiej cenie, nie przejmuj się, czy przepłaciłeś, czy nie. Prędzej, czy później zawsze odbierzesz swój zysk. Zwróć uwagę na sytuację z Listopada 2013 roku. Ktoś kupił bitcoiny po 1150$ (Zdawałoby się jaka głupia osoba!). Przez lata cena bitcoina spadała i zakładając że nasz inwestor był na tyle cierpliwy i zatrzymał bitcoiny do dziś, jest on w dobrej sytuacji. Jednak zwróćcie uwagę, iż prawdopodobnie musiał on sie zmierzyć z prawie dwoma latami ludzkiej nieuprzejmości.

Someone_bitcoin_price_story.png
Fig. 1: Wykres z zaznaczonymi ekstremalnymi cenami w 2013 roku i 2017. W 2013 1150$ wydawało się ekstremalną ceną i powodowało ogromne emocje.

Mam nadzieję, że jako czytelnikowi udało ci się uspokoić. Następnym krokiem będzie zrobienie tego od czego prawdziwy inwestor powinen zacząć. Zapomnij o wykresach ceny, giełdach i zadajmy sobie pytanie dlaczego bitcoin dominuje nad zwykłymi walutami? A może wcale nie dominuje?
Czemu bitcoin jest warty kupienia? Lub czemu warty tego nie jest? Jakie są zagrożenia dla kryptowalut, a jakie są zalety z ich posiadania?

Analiza Fundamentalna


Najważniejszym pytaniem dotyczącym kupna bitcoina jest: Czy jest on lepszą walutą od waluty monetarnej. Porównajmy więc je do siebie.

info table v2.png

Inne zagrożenia w handle kryptowalutą:
Jest około 1040 par kluczy (prywatny I publiczny), które definiują portfel. Prawdopodobieństwo wygenerowania tej samej pary kluczy co inna osoba wynosi: 1/1040 , więc istnieje co prawda niezykle niska, ale jednak szansa, że ktoś wygeneruje ten sam klucz co ty, otrzymując dostęp do tego samego portfela. Aktualnie projekt o nazwie „Wielki zderzacz Bitcoinów” (Large Bitcoin Collider) wygenerował 1018 takich par kluczy w rok. Wbrew pozorom jest to niewielka liczba. Jednak wygenerowali oni już 2 pary kluczy pasujące do portfeli z czyimś bitcoinem. Prawdopodobieństwo, że przy tej ilości prób dokonali takiego zdarzenia uczciwie jest mniejsze niż szansa wygrania na loterii. Mieli oni więc niezwykłe szczęście, oszukują lub...
Bug w oprogramowaniu do tworzenia portfeli. Jeśli ludzie odpowiedzialni za “Wielki zderzach Bicoinów” nie są oszustami lub nie mieli nadludzkiego szczęścia oznacza to, iż oprogramowanie do generacji portfeli posiada bugi, czyniąc wszystkie wygonerowane tym sposobem portfele podatne na kradzież.
Hakerzy czyhający na twoje bitcoiny. Powoli stają sie coraz mniejszym zagrożeniem, jednak wciąż użytkownik bitcoina musi bardzo uważać na co instaluje na komputerze na którym trzyma klucz prywatny do swojego portfela. Giełdy ze względu na olbrzymią cenę bicoina, są niezwykle podatne na ataki grup hakerskich, chodź powoli coraz lepiej sobie z tym radzą.

Podumowanie


Ze względu na mniejszą zamienność bitcoina w stosunku do jednostek monetarnych, wolniejszych transakcji oraz zagrożenia straty bitcoina poprzez zapomnienie klucza prywatengo, przeciętna osoba nie jest jeszcze zainteresowana kryptowalutami. Ludzie preferują prostotę w używaniu waluty, nie można spodziedziewać się, iż zaczna używać kryptowalut póki nie ma takiej konieczności.
Zwykli ludzie nie są zainteresowani jeszcze w handlu bitcoinem. To sprawie, iż rynek ten jest dużo mniejszy niż mógłby być.

Kto jest zainteresowany w kupnie bitcoina teraz?
Ludzie handlujący bitcoinem na czarnym rynku

  • Czy już kupili bitcoin dla swoich potrzeb? Tak, dlatego nie ma raczej możliwości na wzrost ceny w tym aspekcie.
    -Czy czarny rynek rośnie, co sprawi że będzie potrzebował więcej pieniędzy w przyszłości? Tak. Po pierwze ze względu na to, ze handel w kryptowalutach daje możliwość na uniknięcie podatków, przez co ludzie powoli zaczynają handlować na tym rynku. Po drugie dlatego, że bitcoin sprawia iż życie kryminalistów jest łatwiejsze i mogą oni spokojnie rozwijać swoją przestępczą działalność i umieszczać jeszcze więcej zarobionych pieniędzy na tym rynku.

Aby sprawić by zwykli ludzie zaczęli handlować kryptowalutą, musi zostać stworzony dla nich odpowiedni software, tak aby nawet dziecko było wstanie kupić lizaka w bitconach. Prawidziwym potężnym pytaniem jest, czy to właśnie bitcoin będzie przyszłą walutą, czy też jakaś inna go zastąpi, wygrywając wyścig rozwoju software’u.

Przyszłość kryptowalut


Czarny rynek będzie rósł i ceny kryptowalut również. Przypuszczam, że ludzie powoli będą przechodzić do waluty bitcoin cash lub ethereum ze wzgledu, iż udostępniają one znacznie szybsze transakcje, aczkolwiek nie uważam, że są to waluty, które zostaną zwycięzcami w wyścigu na walutę przyszłości. Zwłaszcza, że bit coin cash ze względu na centralizację wydobycia bloków może być odrzucony przez społecznoś. Nieuczciwe centrum wydobycia (górnik z potężnym zapleczem zasobów wydobywających walutę) mógłby podmienić wygenerowany blok fałszywym i przekierować transakcje na swoje konto.
Dzisiejsze monetarne waluty znikną. Pytanie brzmi tylko kiedy. Sądzę, że potrzebujemy kolejny ryzys finansowy z wysoką inflacją, dodrukiem pieniądza, upadkiem kiku banków aby ludzie przeszli na krpytowaluty. Stworzenie bitcoina było spowodowane kryzysem finansowym z 2008 roku potwierdza to tak zwany „genesis block”. Kolejny kryzys sprawi, że staną się one chlebem powszednim.

Teoria Bańki speluacyjnej


Mam nadzieję, że zgadzacie się ze mną w większości postawionych wyżej tez. Mogę z wami polemizować, czy aktualna cena kryptowalut to bańka cenowa, czy też nie. Jestem w 100% pewien, że część ludzi się ze mną nie zgodzi i w pełni to szanuję.
Rynek kryptowalut w ostatnim czasie (od Sierpnia 2016 do Września 2017) zwiększył swoją kapitaliacje ponad 10 krotnie. Zapomnijmy na chwilę o inwestorach i zadajmy sobie pytanie kto fundamentalnie mógł być, aż tak zainteresowany kryptowalutami?
Czy mafie zwiększyły swoje zarobki ponad 10 krotnie i umiesciły w kryptowalutach swoją gotówkę? Nie sądzę.
Czy jakiś biały rynek dołaczył do kryptowalut by unikać podatków? Możliwe aczkolwiek nie podejrzewałbym ruchu na taką skalę.
Co więc mogło spowodować ponad 10 krotne zwiększenie kapitaliazcji tego rynku?
Sądzę, że nowi inwestorzy.
Pytanie brzmi, czy będą trzymać długo kryptowaluty? Czy byli skuszeni już wzrastającą ceną? Czy uciekną w strachu w momencie spadku większego spadku cen udawadniając teorię bańki? Czy może są na tyle odpowiedzialni, że będą trzymać swoje kryptowaluty odpowiednio długo? (Innymi słowy, czy pojawiło się dodatnie sprzężenie zwrotne).
Pozostawiam dla was te pytania, ponieważ to jest miejsce gdzie kończy się inwestowanie, a zaczyna spekulacja.
Moja skromna opinia:
Opierając się na wysokich flutuacjach rynku w ostanim czasie, szybkim wzroście ceny, który nawet mnie przysporzył 2 bezsenne noce, podejrzewam, iż bańka może pęknąć spektakularnie. Pamiętajmy jednak o farmerze i jego łopacie sprzedanej drogo za żółty kamień. Jeśli wybrałeś swoje dobro mądrze, prędzej czy później przyniesie ci ono spektakularne zyski, nawet jeśli jutro potwierdziłaby się teoria bańki.

Zdanie końcowe


Jestem w 100% pewien iż kryptowaluty są przyszłością świata. Szybkość transakcji na kryptowalutach wzrośnie. Bezpieczeństwo zostanie pewnego dnia zapewnione. Odpowiednie oprogramowanie dla zwykłych ludzi zostanie dostarczone.
Zwykłe monetarne waluty znikna. Tyle, że nie stanie się to jutro.

Sort:  

Dobry post. I zgadzam się z Tobą w pełni.
Im więcej ludzi dowie się o BTC tym większy ruch będzie na rynku i ceny wzrosną jeszcze bardziej.

Są pewne słuchy, że BTC przebije 100k$ -> Harward & cena bitcoina

A czy ktoś w to uwierzy to już nie mi oceniać. Ja kupuję. :)

Coin Marketplace

STEEM 0.16
TRX 0.16
JST 0.030
BTC 59368.30
ETH 2461.60
USDT 1.00
SBD 2.45