You are viewing a single comment's thread from:

RE: Nasz Pan Stalin

in #polish7 years ago

Widziałem oba filmy, zarówno dokument i film fabularny. Normalnie można się wzruszyć przy tym filmie, jaki to wujcio Stalin był opiekuńczym ojcem narodu 😂.

Tak na poważnie. Kiedyś na Filmwebie napisałem recenzję tego filmu jak prowadziłem bloga. Bez wątpienia jest to jeden z największych klasyków radzieckiego kina i niestety niepozbawiony propagandy. Po śmierci Stalina w 1953 roku trochę ten trend w radzieckim kinie zelżał, ale filmy nie były wolne od propagandy.

Kiedy Chruszczow doszedł do władzy to był krytykowany stalinizm. Wtedy w kinie radzieckim zaczęto kręcić filmy o tragedii jednostki, głównie żołnierzy walczących w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, począwszy od filmu "Lecą żurawie" z 1957 roku, poprzez "Ojciec żołnierza" z 1964 roku i tego typu produkcjach.

Bardzo dobry artykuł.

Sort:  

Paradoksalnie najlepszy film antykomunistyczny nakręcili właśnie Rosjanie. Mam na myśli "Spalonych słońcem". Wówczas popuścił Jelcyn i można było. Teraz Michaikow się tego dzieła (nagrodzonego Oscarem) chyba wstydzi.

O właśnie, dziękuję za przypomnienie tego tytułu. Kiedyś szukałem na Twoim blogu wpisu o tym filmie. Będę musiał sobie go nardobić w wolnej chwili. Z tego co mi wiadomo, to jest jedna część z trylogii.

Jest to jedna z części trylogii, ale pozostałe to propagandowy kicz. Wręcz groteskowy

Czyli mogę sobie odpuścić.

Zdecydowanie. Chyba że lubisz putinowską propagandę

Coin Marketplace

STEEM 0.04
TRX 0.33
JST 0.083
BTC 62370.93
ETH 1656.58
USDT 1.00
SBD 0.42