Jak najłatwiej samemu rozpocząć naukę gry na gitarze?
Nauka gry na gitarze, szczególnie na początkowym etapie, może wydawać się bardzo skomplikowana, ale tak naprawdę systematyczne ćwiczenia i powtarzanie akordów mogą doprowadzić nas do sukcesu. Pragnę przedstawić Wam, jak najszybciej nauczyć się podstawowych chwytów gitarowych, jaka gitara jest odpowiednia do nauki oraz zaprezentować najprostsze, znane piosenki, które można zagrać już po kilku godzinach nauki.
Moja gitara(zdjęcie własne)
Jaką gitarę wybrać?
Na rynku muzycznym możemy znaleźć wiele gitar, od klasycznych, po akustyczne, basowe i oczywiście sprawiające największą radość, czyli gitary elektryczne.
Rozpoczynając grę na gitarze, najlepiej jest się zaopatrzyć w gitarę akustyczną.
Dlaczego?
Sam rozpocząłem naukę od gitary klasycznej, nie ukrywam, że była ona marnej jakości, dodatkowo bardzo tania (coś około 120(?) złotych). Struny nylonowe i duża odległość tych strun od gryfu sprawiała, że najprostsze chwyty było bardzo ciężko złapać, już nie mówiąc o samym graniu, które z pięknym dźwiękiem gitary nie miało nic wspólnego.
Wtedy bardzo zraziłem się do nauki i odpuściłem na jakiś czas granie. Jednak siedzący gdzieś głęboko duch muzyczny wygrał i próbując grać na gitarze akustycznej, poczułem, że to jest strzał w dziesiątkę. Metalowe struny i bliska odległość od gryfu sprawiła, że o wiele łatwiej było łapać chwyty i uczyć się nowych.
Faktem jest, że i tak na początku jest ciężko grać, bo ręka, a przede wszystkim palce muszą się wyćwiczyć, kilka razy musi zejść skóra z upuszków, by pewnie przez dłuższy okres czasu grać i delektować się muzyką.
Najłatwiej jest oczywiście grać na gitarze elektrycznej, w której struny znajdują się tuż nad gryfem, są miękkie, jednak do nauki najlepiej mieć troszeczkę trudnej i lepiej nauczyć się najpierw grać na gitarze akustycznej, wtedy gra na gitarze elektrycznej jest jak bajka dla gitarzysty.
Sam posiadam gitarę akustyczną firmy Tenson, mam ją już ponad 10 lat i bardzo jestem z niej zadowolony. Gitara kosztowała około 500 zł, więc koszt również nie był jakoś wygórowany, dodatkowo były załączone różne dodatki takie jak kapodaster, kostki do gry czy urządzenie do strojenia.
Jak czytać diagram akordów?
Jeśli już mamy swoją gitarę do nauki, warto na początek zapoznać się z diagramem akordów, który pokazuje, na której strunie trzeba docisnąć dany palec, a przede wszystkim, na którym progu gitary, by uzyskać żądany dźwięk.
Linie pionowe przedstawiają struny gitarowe (6 strun). Linie poziome mówią nam o progu na gitarze, gruba linia oznacza pierwszy próg, natomiast przy wyższych progach, są one oznaczone przy diagramie rzymskimi cyframi.
Litera "X" nad diagramem oznacza, że nie należy uderzać w daną strunę stosując dany akord, natomiast kropki oznaczają palce na danych strunach. Pod spodem często są również cyfry, które oznaczają jaki palec należy docisnąć do struny.
Jakie chwyty na początek?
W nauce gry na gitarze istnieją podstawowe chwyty gitarowe, które każdy gitarzysta musi poznać i najlepiej naukę zacząć właśnie od nich, by z biegiem czasu wejść już na "wyższe level" gry, czyli poznawać chwyty tzw. barre (jednym palcem przyciskać kilka strun).
Jednak żeby zacząć poznawać chwyty, warto poszukać sobie łatwych utworów do grania. Pomocną stroną w takim wyszukiwaniu jest strona www.teksty.wywrota.pl, gdzie oprócz samych tekstów piosenek, możemy znaleźć potrzebne akordy do ich zagrania.
Na początek weźmy piosenkę, która nie jest skomplikowana i jest idealna dla początkujących gitarzystów, czy Czarny chleb i czarna kawa. Piosenka składa się jedynie z 3 akordów, które często są podstawą do innych utworów muzycznych, więc warto się ich nauczyć.
Wszystkie akordy przedstawione wyżej są oznaczone nad tekstami piosenek (czasem obok), ich miejsce oznacza, że w danym momencie, gdy śpiewamy piosenkę, należy zmienić chwyt. Dodatkowo małe litery oznaczają akordy molowe, a wielkie - durowe.
Jeśli chodzi o bicie danych akordów, nie ma konkretnej recepty na to. Można oczywiście mówić, że w danej piosence trzeba uderzać dwa razy do góry, raz na dół, ale te schematy psują kreatywność danego gitarzysty, a z biegiem czasu można samemu dopasować bicie do konkretnej piosenki, również w zależności, czy chcemy grać szybko, dynamicznie ("z pazurem") czy jednak spokojnie, w miarę cicho.
Jakie utwory na początek?
We wspomnianej już wcześniej piosence Czarny chleb i czarna kawa mamy następujące chwyty: a-moll, C-dur i G-dur, które graficznie przedstawione są poniżej.
Opracowanie własne na podstawie zdjęć z Wikimedia
Według mnie, jest to najlepszy utwór na początek, ale nie tylko, ponieważ nikt nie musi się czuć dobrze z tym utworem, dlatego przedstawię listę kilku utworów, które są w miarę łatwe do grania, ale również znane, w nawiasie macie jakich chwytów gitarowych należy się przy nich nauczyć:
- Chryzantemy złociste - Kury (a-moll, G-dur, d-moll, C-durr),
- Kołysanka dla Nieznajomej - Perfect (C-dur, a-moll, F-dur(chwyt tzw. barowy) , G-dur, e-moll),
- Hej sokoły (a, E, E7, C, G),
- Zawsze tam gdzie ty - Lady Punk (C, a, G, F)
- Arahja - Kult (d, a, E, A, A7).
Ponadto przypomniał mi się film Cezika odnośnie uniwersalności kilku chwytów, które mogą pasować do kilku utworów. Do zagrania piosenek jak Cezik, wystarczy nauczyć się grać akordy: G-dur, D-dur, e-moll, C-dur (nie patrzcie na miejsce trzymania rąk Cezika, on użył dokładnie tak samo brzmiących chwytów, które sam podałem).
Poniżej również przedstawiam swoją wersję piosenki Czesław Śpiewa - Kiedy tatuś sypiał z mamą (a-moll, e-moll, C-dur, E-dur), którą nagrałem 8 lat temu na gitarze elektrycznej mojego ojca przy użyciu multiefektu i nagrałem telefonem Sony Ericsson, więc jakość również nie była najlepsza.
Ogólnie utwory Czesław Śpiewa (te dawne utwory) gra się całkiem przyjemnie. Polecam również piosenki W sam raz, Wesoły kapelusz, czy Maszynka do świerkania.
Na początek warto samemu spróbować utrzymać dany akord przez kilka sekund i uderzać w struny, sprawdzając czy dźwięk jest "czysty". Nie warto zrażać się, kiedy dźwięki brzmią jak stare drzwi od stodoły. Tylko praktyka i determinacja sprawi, że uda się osiągnąć zamierzony cel.
Podsumowanie
Aby rozpocząć grać na gitarze, trzeba mieć przede wszystkim dobry słuch, aby być w stanie wyłapywać błędy, jakie się robi. Kupno w miarę porządnej gitary jest inwestycją na lata, więc tu nie warto zbytnio oszczędzać. Warto również nauczyć się jak wyglądają diagramy akordów, co oznaczają symbole, a następnie ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć akordy, które wykorzystuje się w danej piosence.
Ponadto na YouTube można znaleźć wiele coverów z wykorzystaniem gitary, które również pomogą w biciu oraz zmianie chwytów podczas grania.
Tekst powstał w ramach Tematów Tygodnia nr 68, temat nr 1 - Humbucker
Próbowałem kiedyś, ale moja nauka skończyła się na riffie od "Smoke on the Water" Deep Purple.
Nie mam zdolności manualnych, ani koordynacji, aby grać na tym szatańskim instrumencie. Same akordy to dla mnie wyższa szkoła jazdy. Trzeba mieć cierpliwość do tego instrumentu.
Cierpliwość i wytrwałość! Niestety tylko praktyka czyni mistrza no i oczywiście grę na gitarze trzeba pokochać 😉
Posted using Partiko Android
Ech, ja tam jednak kocham słuchać 😆 i podziwiam tych wszystkich wirtuozów.
A gdzie video? :)
!tipuvote hide
A nie wystarczy Ci jak gra serenady live? :D
Ostatnio coś rzadko gra :( jak nasza dwulatka widzi gitarę to ją przejmuje 😁
Posted using Partiko Android
To w sumie racja mógłby coś nagrać :)
Nagrałbym, ale jest to wręcz niemożliwe (póki nie mamy przedszkola), bo albo córka buszuje i nie da się ani pograć i tym bardziej coś nagrać żeby w tle nie było słychać dziecka, albo śpi więc granie też odpada, bo mogę obudzić 😋
Posted using Partiko Android
Jak znasz to napisz kiedyś o Rocksmith :D
No właśnie teraz patrzę co to i jestem trochę w szoku, bo nie wiedziałem że takie coś istnieje 😲
Posted using Partiko Android
Mam gitarę - mam plan się uczyć, ale nie wiem jak - dzięki za te parę słów, po prostu spróbuje.
To do dzieła 😉 Najtrudniejszy pierwszy krok!
Posted using Partiko Android