Lewobrzeżne Tbilisi - cz. 2

in polish •  last year 

Ostatnio wycieczkę przerwaliśmy już na lewym brzegu, przy kościele Przemienienia Pańskiego. Dziś będziemy dalej zwiedzać te okolice. Najpierw udamy się w kierunku stacji metra Awlabari. Jest to charakterystyczny punkt orientacyjny, do którego dodatkowo łatwo dotrzeć. Latem, gdy dni robią się gorące, przed zejściem do metra można zakupić kubeczek zimnego, orzeźwiającego kwasu chlebowego (dostępne są różne rozmiary :P). Teoretycznie można by od razu ruszyć dalej, ale w tym momencie nasz wzrok jest przyciągany przez oryginalny pomnik. Przez chwilę mózg pracuje, próbuje kojarzyć fakty – i w końcu przychodzi oświecenie: to postaci z filmu „Mimino” – główny bohater, pilot Waliko, jego przyjaciel, kierowca Rubik oraz weteran II wojny światowej, Wołochow.

DSC09773_tonemapped.jpg

DSC09776_tonemapped.jpg
Z ulubionym bohaterem kubeczek kwasu wychylić zawsze można ;)

Teraz krótkie wtrącenie o filmie. „Mimino” to filozoficzna komedia z 1977 roku. Opowiada historię tytułowego „Mimino” – pilota, który pod wpływem zauroczenia piękną stewardessą pragnie porzucić helikopter i zaopatrywane przez siebie malutkie wioski na rzecz wielkiego lotnictwa, naddźwiękowych odrzutowców i wielkich miast. Jak się ta historia skończy – to już trzeba zobaczyć samemu, nie będę tu spojlerował. W każdym razie – film wszedł do kanonu klasyki, cytaty z niego urosły do rangi „skrzydlatych słów”, i raczej nie pomylę się twierdząc, że każda scena jest dokładnie przemyślana, znacząca i - niezbędna. Dodatkowym plusem, oprócz realiów życia radzieckiego z tamtych lat (oczywiście, tych dopuszczonych przez cenzurę) są piękne widoki Tuszetii z okolic Szenako i Dartlo. Film został w całości udostępniony na YouTube przez producenta, dostępne są angielskie napisy, polskie – mam nadzieję, będą niebawem, jak już je dopracuję (na razie mam tak coś ćwierć zrobione). Kto chce, proszę oglądać już teraz:


Koniec dygresji.

Spod pomnika udamy się teraz na północ, do widocznej chyba z całego miasta budowli soboru św. Trójcy.

DSC09690_tonemapped.jpg

Majestatyczny budynek jest największą sakralną konstrukcją w Gruzji i jedną z największych w całym świecie prawosławnym.

DSC09777_tonemapped.jpg

O jego budowie zaczęto myśleć już w 1989, jednak skomplikowana sytuacja w kraju sprawiła, że decyzje zapadły dopiero w 1995. Mimo to, ze względu na sytuację ekonomiczną, ukończono ją dopiero w 2002, a konsekrowano w 2004. Wysokość kościoła (bez krzyża) wynosi 68 metrów, powierzchnia – około 5000 metrów kwadratowych. W środku znajduje się aż jedenaście ołtarzy i dziewięć kaplic.

DSC09780_tonemapped.jpg

DSC09781_tonemapped.jpg

Dodatkowo kompleks obejmuje dzwonnicę, klasztor, seminarium i akademię teologiczną...

DSC09778_tonemapped.jpg

DSC09779_tonemapped.jpg

DSC09782_tonemapped.jpg

Warto też wspomnieć, że na części terenu, na którym wzniesiono sobór, dawniej znajdował się ormiański cmentarz Chodżawank, zniszczony za czasów stalinowskich. Podczas budowy odkryto liczne szczątki, które, jak głoszą niektóre źródła, nie były traktowane z odpowiednim szacunkiem.

Chwila przerwy na okoliczności przyrody ożywionej koło kościoła:
DSC09784_tonemapped.jpg

DSC09785_tonemapped (Kopiowanie).jpg

Kolejny przystanek zaplanujemy przy Pałacu Prezydenckim:

DSC09789_tonemapped.jpg

DSC09716_tonemapped.jpg

można podejść dość blisko i fotografować, na przykład, mozaikę upamiętniającą Rewolucję Róż:

DSC09790.JPG

albo zegar słoneczny:

DSC09788_tonemapped.jpg

Oczywiście, ochroniarze się prawie na pewno zainteresują, ale odrobina uśmiechu i grzeczne pytanie: „szemidzlia / szegwidzlia?” (Czy mogę/możemy?) powinno się spotkać z równie grzecznym pozwoleniem. No chyba, że akurat będzie się działo coś wysokiej tajności i zostaniemy wyproszeni.

Po odwiedzinach „u prezydenta” wrócimy do stacji metra Awlabari i przejedziemy jeden przystanek – do stacji Mardżaniszwili. Dzięki temu będziemy mogli się przejść świeżo odnowioną ulicą Dawida IV Budowniczego, w sporej części przerobioną na dosyć malowniczy deptak. Kiedy ją otwierano w 2016 oczywiście wszystko błyszczało nowością.

DSC03230 (Kopiowanie).JPG

DSC03232.JPG

DSC03235.JPG

Jak to wygląda dziś – głowy nie dam, ale mam nadzieję, że nie gorzej niż wtedy. W każdym razie – warto przejść tamtędy nieśpiesznym krokiem, może przysiąść w którejś z kafejek (albo też po prostu na ławeczce)

DSC03231.JPG

odpocząć chwilę od samochodowego zgiełku. Gdy już nam się znudzi wypoczynek, idźmy dalej do końca ulicy, aż do ronda. Stamtąd zobaczymy kolejny most, który powinniśmy przejść. Zrobiliśmy to? Super. Trafiliśmy w miejsce, które każdy odwiedzający Tbilisi powinien prędzej czy później odwiedzić.

Suchy Most (მშრალი ხიდი ‘mszrali chidi’) to nic innego, jak całkiem sporych rozmiarów pchli targ. Można na nim znaleźć (prawie) wszystko, czego tylko dusza zapragnie (a jeśli nie można czegoś znaleźć, to z dużym prawdopodobieństwem znajdzie się przynajmniej kogoś, kto będzie wiedział, gdzie i u kogo można to znaleźć). Na wielkiej przestrzeni znajdą się i książki, i biżuteria (nierzadko stara i cenna), i wszelkiego rodzaju pamiątki z czasów ZSRR, i obrazy (i to wcale dobre!)

DSC09854_tonemapped.jpg

i elektronika, i stare rupiecie (pozornie nikomu niepotrzebne), i pamiątki... Ze swoich doświadczeń polecam przede wszystkim zakątek „ceramiczny”

DSC09855_tonemapped.jpg

gdzie za niezbyt wysoką kwotę można nabyć, na przykład, ładny gliniany (i malowany) dzbanek, albo miseczkę

DSC09856_tonemapped.jpg

albo nawet kwewri, jeśli mamy je potem w czym przywieźć do domu.

DSC09857_tonemapped.jpg

Warto też poświęcić chwilę uwagi stoiskom, na których dumnie się prezentują kolekcje rogów rozmiarów wszelakich (lepiej nie brać zbyt wielkich na swoje możliwości, bo potem nie masz jak odstawić i wino się wyleje...)

DSC09852_tonemapped.jpg

oraz kindżałów (tu, podejrzewam, mogą być pewne problemy na granicy – podobno wywóz takiego cudeńka wymaga oficjalnego dokumentu z ministerstwa, lub od certyfikowanego sprzedawcy).

DSC09853_tonemapped.jpg

Niezłą pamiątką może też być tradycyjna (lub na taką stylizowana) czapka, na przykład z Chewsuretii.

DSC09849_tonemapped.jpg

Suchy Most jest położony między dwoma parkami. Od strony północno-zachodniej znajduje się Park 9 Marca (upamiętnia rozpędzenie pokojowej studenckiej demonstracji w 1956) – poznamy go dość dobrze, spacerując między wystawionymi przez artystów obrazami. Po stronie południowo-wschodniej – Park Języka Ojczystego (დედა ენა ‘deda ena’ – dosłownie „Matka-Język”), z interesującym pomnikiem.

DSC03243.JPG

DSC03240.JPG

Na koniec dzisiejszego odcinka podążymy do końca ulicą, na której położony jest Suchy Most. Znajdziemy tam jeszcze dwa parki – Park im. Leonidzego (ლეონიძის პარკი - ‘Leonidzis parki’)

DSC03246.JPG

z pomnikami Giorgiego Leonidzego (wybitnego literata, wieloletniego przewodniczącego Instytutu Literatury Gruzińskiej przy Gruzińskiej Akademii Nauk) oraz Mihály’a Zichy’ego – węgierskiego malarza i grafika epoki romantyzmu, autora ilustracji do „Rycerza w tygrysiej skórze”

DSC03248.JPG

Doszukamy się też pomnika rewolucyjnego - i tu głowy nie dam, której konkretnie rewolucji. Bo rosyjski napis - sugeruje tę z 1905 roku. Ale wciąż widoczne liczby 1918 i 1921 mocno sugerują jego związki z Pierwszą Republiką Gruzińską. Może jeszcze rozwiążę tę zagadkę ;)
DSC03245.JPG

a także Ogród 9 Kwietnia (tego dnia w 1989 roku wojska radzieckie brutalnie stłumiły demonstracje niepodległościowe w Alei Rustawelego w Tbilisi). Tu dostrzeżemy m.in. pomnik aktora Otara Meghwinetuchuciego.

DSC03249.JPG

Wędrówkę zakończymy przy kościele Kaszueti, który odwiedziliśmy w jednym z poprzednich odcinków.

A w kolejnym – poznamy jeszcze kilka (choć bynajmniej nie wyczerpie to listy!) ciekawych miejsc, które warto w gruzińskiej stolicy odwiedzić :)

Część 1 trasy
Część 2 trasy

Zdjęcia z zasobów własnych autora.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Sobor św. Trójcy robi ogromne wrażenie! I pięknie wygląda z różnych części miasta :)

avtandil
Get my upvote and 4700+ resteem with multi accouts just Send 0.050 @farhannaqvi7 My 100% voting power vote worth is 0.100
If you want to know how to get 1 to 3 SBD daily then see my profile Detail. If you think i disturb you just tell me i delete this comment .Sbd rates are going to increase you must need to talk with me it is time to earn extra