Życie Gwiazd✨

in #polish6 years ago (edited)

Gwiazdy wydają się być wieczne i niezmienne tak jak Słońce. Od początku ludzkości nasza gwiazda była uważana za coś stałego i dawała poczucie, że zawsze będzie świecić na naszym ziemskim niebie. Jak się jednak okazuje etapy życia gwiazd są różne. Jedno jest pewne : gwiazdy rodzą się i umierają.

NARODZINY GWIAZD

1a.jpg

Wyobraźmy sobie gęsty obłok gazu i pyłu w przestrzeni kosmicznej. Ten własnie obłok może zostać pobudzony np. falą uderzeniową supernowej, wybuchającej w jego pobliżu lub też działaniem pola grawitacyjnego galaktyki, w której się znajduje. W pewnych miejscach obłok zaczyna wtedy gęstnieć i zapadać się do środka pod własnym ciężarem. Każdy z zapadających się fragmentów obłoku rozgrzewa się coraz to bardziej i nieustannie kurczy. Gdy temperatura w tych małych, gęstych zalążkach gwiazd osiągnie wartość umożliwiającą zajście reakcji termojądrowych, wtedy przestają się one już kurczyć. Pojawia się gwiazda. Na fotografii powyżej widzimy Mgławicę Orzeł i jej słynne Filary stworzenia, czyli aktywne obłoki wodoru, w który widoczne wypustki są własnie tymi nowo powstającymi gwiazdami.

RODZAJE GWIAZD

dd.png

Światło każdej gwiazdy niesie ze sobą informacje o temperaturze jej powierzchni. Astronomowie wykorzystują Spektroskop(przyrząd do badania widma promieniowania elektromagnetycznego) do rozszczepienia światła badanej gwiazdy. Wiedząc w jakiej części widma przypada maksimum promieniowania danej gwiazdy, można ustalić temperaturę jej powierzchni i moc promieniowania. Powyżej widzimy diagram Hertzsprunga-Russella (H-R). Jest to wykres klasyfikujący gwiazdy. Rzuca się w oczy trochę zakrzywiony pas, biegnący od jasnych i gorących gwiazd w lewym górnym rogu do słabych, zimnych w prawym dolnym rogu. To jest ciąg główny skupiający 90% znanych nam gwiazd. Jest tak dlatego, że każda gwiazda spędza w ciągu głównym największą część swojego życia. Olbrzymy i nadolbrzymy, czyli gwiazdy jasne, ale chłodne zajmują prawy górny róg wykresu. Białe Karły czyli gwiazdy bardzo małe, ale wyjątkowo gorące zajmują miejsce w lewym dolnym rogu. Gwiazdy grupujemy na 7 głównych typów widmowych. Te typu O są niebieskie i mają temperaturę około 50000* C, a gwiazdy typu M są czerwone i chłodne(ich temperatura to około 3500* C). Każdy typ widmowy dzielimy na 10 podtypów, oznaczonych liczbami od 0 do 9. Nasze Słońce to gwiazda ciągu głównego typu G2, nazywana żółtym karłem.

ŚMIERĆ GWIAZDY

c.jpg

Losy gwiazdy zależą głownie od jej masy. Masywne gwiazdy żyją krótko. Szybko zaczynają świecić, ale też szybko kończą. Gwiazda o masie 10 razy większej od Słońca będzie świeciła jakieś 40 milionów lat, a Słońce około 10 miliardów lat. Śmierć gwiazdy także zależy od jej masy. Gdy ciężka, ogromna gwiazda wyczerpie swoje paliwo to wybucha jako supernowa. Śmierć naszego Słońca będzie przebiegać jednak nieco spokojniej. Świeci ono już od około 4.5 miliarda lat. Nieustannie przemieniając w swoim jadrze atomy wodoru w hel. Za jakieś 5 miliardów lat utworzy się helowe jądro i spowoduje to wzrost mocy promieniowania Słońca. Nie jest to dobra wiadomość dla Ziemi. Wywoła to efekt cieplarniany jak na planecie Wenus. Doprowadzi on do całkowitego wyparowania oceanów. Temperatura w jądrze naszej gwiazdy będzie rosła, a jej zewnętrzne warstwy zaczną się rozszerzać. Powierzchnia Słońca stanie się chłodniejsza i czerwona. Wejdzie ono w fazę czerwonego olbrzyma. W pewnej chwili dojdzie do zapłonu helowego jądra, co spowoduje rozerwanie zewnętrznych warstw, które oddalą się w przestrzeń kosmiczna tworząc tzw. Mgławicę planetarną. Pozostanie gorące jądro wielkości Ziemi, które stanie się białym karłem. Powyżej fotografia mgławicy planetarnej Ślimak, podobna może powstać po śmierci naszego Słońca.

MAMY JESZCZE CZAS

b.png

Podsumowując, gwiazdy rodzą się i umierają. Jest to naturalny proces w kosmosie. Jednak jak pokazuje schemat powyżej, nie mamy się czym martwić. Słońce jest na półmetku swego gwiezdnego życia. Dla człowieka to cała wieczność. Jest wiele innych kosmicznych zagrożeń mogących wystąpić znacznie wcześniej niż sama śmierć Słońca. Możemy być więc spokojni o nasza gwiazdę. Każdego pogodnego dnia znów zaświeci na naszym Ziemskim Niebie.

Pozdrawiam miłośników Astronomii😎

Źródło grafiki : NASA, https://pl.wikipedia.org/wiki/Ewolucja_gwiazd, http://djkupras.blogspot.com/2009/11/ciag-gowny.html

All rights reserved by @astromaniak 2018
Follow, Upvote & Resteem Please😉 Thanks🙂

Sort:  

Nigdy nie myślałam o Słońcu pod tym kontem...

Jak widać nic nie jest wieczne. Ziemia może być bez życia już na etapie wzrostu mocy Słońca. A gdy stanie się ono czerwonym olbrzymem to jego rozmiar zwiększy się 200 razy i sięgnie orbity Ziemi czyli ostatecznie ją spali🙄

Niesamowite... ale i smutne w sumie.

Miejmy nadzieje, że przed tym jak i innymi zagrożeniami ludzkość zdąży przenieść naszą cywilizację w kilka miejsc, co na pewno zwiększy szanse przetrwania naszego gatunku. Polecam świetny film dokumentalny : EWAKUACJA ZIEMI

Kiedyś flirtując z pewną dziewczyną powiedzialem jej, ze jest piekna i tajemnicza niczym gwiezda mgławica (wysłałem zdjęcie mgławicy kraba). Dziś jest moja żona :)

Elegancko i wciągająco opisujesz !!!!!

:)

Jak zwykle profesjonalny wpis :)

To niemal mistyczne, że niektóre z nich zgasły tysiące lat temu, ale ich światło wciąż do nas dociera.

Cała mistyczność umiera kiedy musisz się tego uczyć (STW).

Uczysz się bo dokonałeś świadomego wyboru drogi edukacyjnej, którą pójdziesz. Wiedza i nauka to przywilej. Są miejsca na świecie gdzie ludzie chcieliby się uczyć a nie mają takiej możliwości. Doceń to co masz.

Ten temat jest znacznie obszerniejszy, może jakaś mini seria w przyszłości?

Coin Marketplace

STEEM 0.26
TRX 0.11
JST 0.033
BTC 64359.90
ETH 3105.50
USDT 1.00
SBD 3.87