Wielka opozycja Marsa już 27 lipca, a burza piaskowa przybiera na sile.

in #polish6 years ago (edited)

Gigantyczna burza piaskowa na Czerwonej Planecie rośnie w siłę. Unieruchomiła ona łazik NASA Opportunity. Pocieszeniem jest powodzenie innej misji badającej Marsa.

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter zrobiła zdjęcia Marsa w maju 2018 roku (po lewej) oraz w lipcu 2018 roku (po prawej), które ukazuje obecną globalną burzę piaskową.
a.jpg
Autor : NASA/JPL-Caltech/MSSS

Łazik Opportunity jest zasilany tylko energią słoneczną i dlatego od tygodni milczy. Piasek blokuje światło i uniemożliwia naładowanie akumulatorów. Naukowcy uważają, że pojazd, który jest tam od stycznia 2004 roku zapadł w stan hibernacji. Wierzą, że Opportunity obudzi się, gdy powietrze się oczyści. Dobrą informacją jest natomiast to, że inne misje NASA wykorzystują burzę jako dobrą okazję do badania marsjańskiej atmosfery i klimatu. Drugi łazik Curiosity bada właśnie cząsteczki pyłu w marsjańskim powietrzu. Posiada on wiele różnych instrumentów, w tym pokładową stację pogody. Curiosity napędzany jest energią jądrową i dlatego burza nie jest mu straszna. Dane pogodowe zebrane przez tego łazika mogą pomóc zrozumieć jak tworzą się marsjańskie burze piaskowe. Poza powierzchnią planety, Marsa okrążają trzy różne orbitery NASA. Przyglądają się one burzy, która rozpoczęła się pod koniec maja i do 20 czerwca ogarnęła całą planetę.

Animacje z sondy Mars Reconnaissance Orbiter, pokazują, jak zasnuła się kurzem cała Czerwona Planeta od maja do lipca 2018 roku.
b.gif
Autor : NASA/JPL-Caltech/MSSS

Naukowcy wykorzystują także instrument THEMIS (Thermal Emission Imaging System) znajdujący się na pokładzie sondy Mars Odyssey NASA do śledzenia temperatury powierzchni i atmosfery. Lepsze zrozumienie tych zjawisk pomorze naukowcom dowiedzieć się, dlaczego niektóre marsjańskie burze piaskowe tworzą się tylko lokalnie, a inne stają się globalne. Już 27 lipca 2018 czeka nas wielka opozycja Marsa(największe zbliżenie tej planety do Ziemi). Ja, jak i wielu astronomów amatorów czekamy na to, by ujrzeć w teleskopie największego od 2003 roku Marsa. Niestety burza pisakowa może sprawić, że nie zobaczymy żadnych szczegółów na powierzchni planety.

Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam miłośników Kosmosu!

Źródła:

As Opportunity Rover Sleeps, Other NASA Craft Study Mars' Raging Dust Storm
Mars Reconnaissance Orbiter
2001 Mars Odyssey

All rights reserved by @astromaniak 2018

Sort:  

A u mnie zapowiadają 80% zachmurzenia :( i do tego ta burza... szkoda.

Coin Marketplace

STEEM 0.17
TRX 0.15
JST 0.028
BTC 57852.72
ETH 2355.59
USDT 1.00
SBD 2.44