Planetarne księżyce : Dione

in #polish6 years ago (edited)

Jest to czwarty pod względem wielkości księżyc planety Saturn. W całym naszym Układzie Słonecznym, pod względem rozmiarów zajmuje on 15 miejsce. Dione jest trochę mniejsza od swojej większej siostry Rei, którą opisywałem Wam jakiś czas temu. Jest do niej bardzo podobna pod względem budowy i ukształtowania powierzchni.

aa.jpg

Satelita ten został odkryty przez Giovanni Cassiniego w marcu 1684 roku. Dione okrąża Saturna po orbicie o średnicy około 754 tys. kilometrów. Odległość satelity od swojej planety jest więc podobna do tej między Ziemią, a Księżycem. Jednak z powodu znacznie większej masy Saturna i jego ogromnej grawitacji, Dione okrąża swoją planetę w czasie 2 dni i 18 godzin. Zatem porusza się on znacznie szybciej po swojej orbicie niż nasz Księżyc. Satelita ten jest jednym z niewielu księżyców, które dzielą swoją orbitę razem z innymi. W przypadku Dione są to dwa księżyce, zwane trojańskimi. Krążą one przed oraz za Dione i są małymi obiektami o niewielkiej średnicy. Większy z nich to księżyc Helena o średnicy 43 km, a mniejszy to Polideukes o średnicy zaledwie 3,5 km.

b.png

Porównanie Ziemi, naszego Księżyca i Dione. Jak widać jest on dość małym światem. Zbudowany z lodu księżyc ma średnicę 1122 kilometry, natomiast jego gęstość to około 1,48 kg/dm3. Dione zbudowana jest więc głównie z lodu wodnego i częściowo ze skał. Jądro satelity prawdopodobnie tworzą krzemiany. Naukowcy zakładają, że księżyc posiada podpowierzchniowy ocean wody, ale dotychczas nie zostało to potwierdzone. Satelita ten ma bardzo rzadką atmosferę, zbudowaną głownie z tlenu, pochodzącego z reakcji między magnetosferą Saturna, a skorupą satelity, zbudowaną z lodu. Atmosfera ta jest jednak miliony razy rzadsza od naszej ziemskiej.

c.jpg

Powierzchnia Dione to głównie kratery. Mają one podobne kształty do innych kraterów na typowo lodowych księżycach. Znacząco różnią się od tych występujących na naszym Księżycu i innych skalistych globach. Rozmiary największych z nich na Dione przekraczają średnicę 100 km. Większość jednak to otwory poniżej 30 kilometrów średnicy. Pierwsze fotografie Dione wykonała sonda Voyager 1, jednak większość informacji dostarczyła nam dopiero sonda Cassini. Najbliżej satelity przeleciała w 2011 roku, gdy zbliżyła się do powierzchni Dione na odległość zaledwie 99 kilometrów!

Pozdrawiam miłośników Kosmosu😎

Źródło grafiki i informacji: NASA oraz https://pl.wikipedia.org

All rights reserved by @astromaniak 2018

Sort:  

Dwa razy większa odległość to "podobna"? Noooo, niech będzie :)
Te miniksiężyce dzielące orbitę Dione to tkwią w punktach Lagrange'a układu Saturn-Dione? Czyli są to księżyce trojańskie?

Przeczytaj uważnie :)

Dione okrąża Saturna po orbicie o średnicy około 754 tys. kilometrów. Odległość satelity od swojej planety jest więc podobna do tej między Ziemią, a Księżycem.

Tak są w punktach Langrange'a, 60 stopni przed oraz za Dione.

W takim razie popełniłem dwa błędy, pierwszy z tą średnicą, a drugi taki, że przyzwyczajony jestem do podawania wysokości orbity (nad powierzchnią planety), a wtedy różnica między Księżycem i Dione jest już większa, jak (średno) 380 do 319 tys. km.

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.16
JST 0.029
BTC 63013.55
ETH 2460.64
USDT 1.00
SBD 2.64