Oto dlaczego kryptowaluty zmienią świat!

in #polish6 years ago (edited)

Co jest najważniejszą cechą walut cyfrowych? Dlaczego są rewolucją i wywrócą do góry nogami obecny porządek świata? Aby się tego dowiedzieć, wróćmy na chwilę do historii pieniądza. Artykuł ten napisałem natchniony tekstem z magazynu I Love Crypto. Zapraszam do przeczytania wyczerpującego tłumaczenia oryginalnego tekstu Daniela Jeffriesa właśnie w tym magazynie.


Pieniądz jest władzą


W starożytnym świecie to właśnie królowie posiadali monopol na tworzenie waluty. Wybijali swoją monetę, którą płacili wojsku, żołnierze, kupując towary, wprowadzali monety dalej na rynek. Potem władca nakładał na wszystkich obowiązek płacenia podatków i waluta wracała do jej twórcy. Każdy bez swego wojska musiał podać się temu systemowi i nie mógł wprowadzić swojego środka płatniczego. Król miał władze absolutną, która opierała się na przemocy.



Źródło: Pixabay link [Licencja CC0]


Waluty FIAT są jak zwykły wąż...


Gdy królów zastąpiły rządy złożone z grupy kilku osób, to w dalszym ciągu tylko oni mogli tworzyć w danym państwie pieniądze. Każdy, kto próbował stworzyć swój pieniądz, był karany i nie miał możliwości wprowadzenia na rynek swojej waluty. Scentralizowany twórca nowej monety był dla rządzących wrogiem łatwym do zniszczenia. Jak mawiano: Trzeba było tylko odciąć głowę, a wąż umierał...

W dzisiejszych czasach taki los spotkał scentralizowaną walutę E-gold. Stworzono ją w 1996 roku jako alternatywę dla dolara. W 2008 roku, gdy osiągnęła znaczne obroty, została uznana za zagrożenie dla dolara i stosownymi przepisami rząd USA uśmiercił projekt. Wszyscy władcy świata wiedzą bowiem, że kontrola nad pieniądzem daje kontrolę nad światem. Nad klasycznym scentralizowanym pieniądzem fiducjarnym władze można utrzymywać siłą zbrojną i przemocą.


Kryptowaluty są jak hydra!


Zdecentralizowane waluty cyfrowe nie mają głowy węża! Gdy odetniemy jedną z głów, to na jej miejscu wyrośnie kilka nowych!



Źródło: Pixabay link [Licencja CC0]


W roku 2008 ktoś anonimowy zauważył, że zdecentralizowane sieci P2P mogą być lekarstwem na odcinanie głów nowo powstałych systemów płatniczych, mogących konkurować z walutami FIAT. Tak oto powstał Bitcoin. Pierwsza waluta, na której ręki położyć nie może żaden rząd ani monarcha na tym świecie. Twórca Bitcoina ukrywa się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Pozostaje anonimowy, ponieważ symbolizuje właśnie ową głowę węża. Wszystkie informacje na jego temat są dla rządów nadzieją na powstrzymanie Bitcoina, jako dominującej kryptowaluty. Posiada on na swoich portfelach ponad milion Bitcoinów, dlatego może w przyszłości zostać najbogatszym człowiekiem na Ziemi. Technologia Blockchain użyta do stworzenia Bitcoina pozwala każdemu człowiekowi na świecie mieć całkowitą władzę nad swoimi pieniędzmi.


Piramida finansowa obecnego świata



Źródło: Pixabay link [Licencja CC0]


Na banknocie 1 dolara widnieje piramida z oddzielonym okiem i napisami Novus Ordo Seclorum : ''Nowy porządek wieków się narodził'' oraz Annuit Coeptis : ''On aprobuje nasze przedsięwzięcia''. Obecnie większość światowych pieniędzy jest skupionych u szczytu władzy. Tak naprawdę to walutom FIAT jest bliżej do typowej piramidy finansowej, w której zarabiają tylko Ci na samej górze. To właśnie klasyczne waluty tworzone są przez banki centralne i rządy i spływają na sam dół piramidy. Oczywiście nie są rozdzielane sprawiedliwie. Dzisiejszy świat jest jak gra ekonomiczna, w której zasady zostały narzucone i wszystkie karty już rozdane...


Aby zmienić świat potrzeba zresetować grę!



Źródło: Pixabay link [Licencja CC0]


Ponowne rozdanie tych samych pieniędzy jest niemożliwe. Żaden kraj nie zgodzi się na zebranie całego posiadanego pieniądza i ponowne rozdzielenie go ludziom. Według jakich kryteriów miałby to zrobić? Dlaczego jeden ma dostać więcej niż inny i czy zasłużył? Ustawy typu dochód podstawowy dla każdego obywatela nie cieszą się na świecie zbytnią popularnością.

Kryptowaluty tworzą całkowicie nowe pieniądze. Ich powstanie jest nowym rozdaniem gry, w której tym razem każdy ma szanse mieć jakąś władzę. Kluczem do sukcesu nowego rozdania jest dotarcie kryptowalut czy to Bitcoina, czy innej, do jak największej liczby ludzi. Gdy sieć będzie rosła, to z czasem przejdą do niej nawet najbardziej oporni. Bitcoin ma największe szanse, jednak projekty takie jak STEEM też mają. Gdy coraz większe firmy dołączą do danej sieci, to w końcu cały świat będzie musiał uznać obowiązujący nowy system. Wtedy światem mogą rządzić zupełnie inne kraje niż teraz. Sieć Blockchain uwolni świat od scentralizowanej władzy i da każdemu możliwość kontrolowania własnego losu.

Cyfrowe waluty są pierwszym w historii sposobem na tworzenie i rozdzielanie pieniądza bez centralnej władzy. W końcu pieniądze pozostaną całkowicie w rękach ludzi, którzy je zarobili. Platforma STEEM jest dla mnie obecnie najciekawszą grą nowego rozdania.


Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam!


Źródła:

Why Everyone Missed the Most Mind-Blowing Feature of Cryptocurrency

1 numer magazynu I Love Crypto : Daniel Jeffries – Dlaczego nikt nie zauważył najbardziej niesamowitej cechy kryptowalut?


All rights reserved by @astromaniak 2018

Sort:  

Rzeczywiście, zdecentralizowany charakter większości kryptowalut stanowi ich główny oręż w walce o wyparcie pieniądza fiducjarnego. A gdy dodać do tego, że równie zdecydowana większość kryptowalut, dzięki z góry ustalonej ilości jednostek jakie powstaną, ma charakter deflacyjny, to z pytania "Czy wyprą pieniądz fiducjarny?", aż korci zacząć dopytywać się o to, "Kiedy zastąpią obecny system monetarny?".
No i kolejna ich cecha - osadzenie w prawach matematyki. Oto bowiem ilość pieniądza oraz jego dystrybucja są wyznaczane przez kryptografię i teorię gier, a nie przez beneficjentów obecnego porządku świata (tak, mam na myśli FED, Rothschild'ów, skorumpowanych polityków, itd).
Fajnie, że poruszyłeś ten temat, bo propagowanie wiedzy na temat kryptowalut jest bardzo ważne.
Pozdrawiam Cię.

Dzięki za konkretny komentarz. Być może kryptowaluty w obecnej formie jeszcze nie zmienią świata, ale ich powstanie jest zapewne dużym krokiem do stworzenia pieniądza przyszłości...

Od siebie tylko dodam, że rosnące zainteresowanie kryptowalutami powoduje także, że coraz więcej ludzi zaczyna się interesować tematyką pieniądza i polityki monetarnej. Czym jest pieniądz fiducjarny, czy odróżnia się od pieniądza kruszczowego i towarowego, na czym polegał standard złota, na czym polega system rezerw cząstkowych itd. Świadomość rośnie. :)

Na pewno jest to rewolucja,
ale w którym kierunku to wszystko pójdzie to zobaczą następne pokolenia :-)

Coin Marketplace

STEEM 0.16
TRX 0.16
JST 0.030
BTC 58389.55
ETH 2482.59
USDT 1.00
SBD 2.38