LSST - nowy teleskop do obrony Ziemi.

in polish •  last year 

Rankiem 15 lutego 2013 roku, na niebie pojawił się niezwykle jasny obiekt, który eksplodował około 30 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Powstały wybuch zniszczył tysiące budynków i ranił blisko 1500 osób w Czelabińsku i okolicach. Brzmi to jak scena z filmu science-fiction. Niepokoi to, że ta 20-metrowa asteroida została niezauważona.

Budowa Teleskopu LSST, Cerro Pachón, Chile
a.jpg
LSST Project/NSF/AURA link Licencja CC BY-SA 4.0

Meteor to kosmiczna skała, która wchodzi w ziemską atmosferę. Zanim czelabiński meteor spadł na Ziemię, krążył wokół naszego Słońca jako niewielka asteroida. Obiekty takie zwykle krążą w pasie planetoid między Marsem, a Jowiszem. Istnieje jednak wiele asteroid krążących poza tym pasem. Niektóre, jak meteor Czelabiński, znane są jako obiekty bliskie Ziemi. Pochodził on prawdopodobnie z grupy obiektów nazwanych asteroidami Apollo, nazwanymi tak od asteroidy 1862 Apollo. Istnieje ponad 1600 znanych asteroid Apollo w bazie danych NASA, które mają orbity mogące przecinać drogę Ziemi i są wystarczająco duże (ponad 140 metrów), że są uważane za potencjalnie niebezpieczne. Ich kolizja z Ziemią zniszczyłoby obszar wielkości województwa. Ślady po uderzeniach są widoczne na Księżycu, ale Ziemia nosi również ślady takich uderzeń. Krater Chicxulub na meksykańskim półwyspie Jukatan został utworzony przez asteroidę, która doprowadziła do wymarcia dinozaurów. Krater Barringer w Arizonie ma zaledwie 50 000 lat. Pytanie nie brzmi, czy niebezpiecznie duża asteroida zderzy się z Ziemią, lecz kiedy...

Artystyczna wizja uderzenia asteroidy

Autor: Don Davis(praca zlecona przez NASA) link Domena publiczna.

Rząd USA poważnie podchodzi do zagrożenia kolizji z asteroidą. Kongres wymagał od NASA opracowania programu poszukiwania niebezpiecznych obiektów NEO. NASA otrzymała zadanie zidentyfikowania 90 procent wszystkich obiektów o średnicy większej niż 140 metrów. Obecnie szacują, że 75% z nich jeszcze nie zostało znalezione. Aby osiągnąć ten cel, międzynarodowy zespół złożony z setek naukowców, kończy budowę Wielkiego Teleskopu Badań Synoptycznych (LSST) w Chile, który będzie niezbędnym narzędziem ostrzegania nas o potencjalnie niebezpiecznych kosmicznych skałach. Teleskop będzie poszukiwać zagrożeń podczas 10-letniej misji, obserwując ten sam obszar nieba w odstępach godzinowych, szukając obiektów, które zmieniły położenie. LSST samodzielnie będzie w stanie znaleźć około 65 procent niebezpiecznych obiektów. Gdy dane z LSST zostaną połączone z innymi, będzie możliwe wykrywanie nawet 90 procent potencjalnie niebezpiecznych asteroid, czyli NASA spełni swoje zobowiązania wobec rządu USA.

Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam miłośników Kosmosu!

Źródła:

New Telescope Will Scan The Skies for Asteroids on Collision Course with Earth
Meteor czelabiński
Krater Chicxulub
Krater Barringera
Large Synoptic Survey Telescope

All rights reserved by @astromaniak 2018

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Przez pomyłkę dałem UP 100% nie wierze w przypadki widocznie tak miało być ;) Nie wydaj na głupoty :P ;)

O ho ho dzięki misiu! :D

Tak miało być ;)

Jest to dowód na to, że nie znasz dnia ani godziny. Jeszcze bardzo mało wiemy o tym co nas otacza a co gorsza nie można się przed tym ustrzec. :/

Będzie obserwował ten sam obszar nieba przez 10 lat. Czuję, że szykuje się przy okazji kilka odkryć gwiazd zmiennych typu Algol oraz trochę nowych egzoplanet.