Kupujemy teleskop🔭

in #polish7 years ago

Witajcie😎Pytacie często o zakup sprzętu astronomicznego, więc odświeżam mój stary artykuł. Poprawiony i tym razem tylko po Polsku by był bardziej czytelny i widoczny.😉

Trudno jest wybrać pierwszy teleskop. Nikt z nas nie chce kupować sprzętu, który nie spełnia naszych oczekiwań. Dobry sprzęt to okazja do zobaczenia pięknych i interesujących rzeczy, dostępnych dla każdego bezpośrednio nad naszymi głowami. Z drugiej strony, słaby sprzęt nie da nam satysfakcji i zniechęci nas do astronomii.🙄

2.jpg

Aby dobrze wybrać, musisz wiedzieć, czego się spodziewasz. Brak wiedzy na temat optyki, osiągów teleskopu i technik obserwacji sprawia, że klienci są narażeni na różnego rodzaju oszustów, którzy obiecują "super teleskop", sprzedając bardzo kiepski sprzęt. Liczą na jednorazowego klienta i nie mają żadnych skrupułów. Jeśli nie wiesz, jaki teleskop wybrać, na co zwrócić uwagę, jakie akcesoria będą potrzebne, pytaj sprzedawcę. Przede wszystkim masz szansę wyjaśnienia, czego tak naprawdę szukasz. Unikniesz sytuacji, w której kupisz coś zupełnie innego niż się spodziewałeś. Po drugie, jest to świetny test dla sprzedawcy. Powinien znać odpowiedzi na Twoje pytania, a jeśli nie, to przynajmniej uczciwie to przyznać. Jeśli odpowiedzi na twoje pytania są wyczerpujące, oznacza to, że Twoja firma szanuje klientów, a nie, że masowo sprzedaje zabawkowe teleskopy z plastiku. Prawdziwy Teleskop ma być zbudowany głównie z metalu czy drewna. Plastiku oby jak najmniej.🙄

Oto pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć przed zakupem.😎

👉Obserwator.

1.jpg

Obserwator określa, jaki teleskop powinien zostać kupiony. Innym jest teleskop dla 10-latka, inny można wybrać dla 16-latka. Początkujący miłośnik astronomii potrzebuje teleskopu o dobrej jakości optycznej i solidnej mechaniki, ale nie potrzebuje skomplikowanego układu optycznego lub mechanicznego - lepsze są proste, sprawdzone i intuicyjne rozwiązania. Co więcej, dziesięciolatek może przypadkowo coś zepsuć, upuścić, przewrócić - lepiej by miał stabilny montaż, a całość nie była zbyt kosztowna.

👉Miejsce obserwacji.

3.jpg

Inne obserwacje prowadzone są w mieście lub na obszarach podmiejskich, a inne pod ciemnym, wiejskim niebem. Miasto jest "skazane" na planety, księżyc i najjaśniejsze mgławice, podczas gdy pod wiejskim niebem - powyższy katalog może zostać rozszerzony o setki i tysiące mgławic, słabe asteroidy, komety itd. Na obszarach miejskich i podmiejskich najlepsze są refraktory. Popularnie - lunety. Zapewniają największy kontrast i nadają się do obserwacji Księżyca i planet. Są jednak dość drogie. Lustrzane teleskopy, zwłaszcza w systemie Newtona, są łatwe do wykonania, a zatem stosunkowo niedrogie w porównaniu z refraktorami o podobnej średnicy.

💡Refraktor(luneta)-teleskop soczewkowy jest dobrym wyborem do miasta.
4.jpg

👉Rodzaj obserwowanych obiektów.

99.png

Z doświadczenia wiem, że ​​Księżyc i najjaśniejsze planety jak Wenus, Jowisz, Saturn i Mars, są lubiane przez początkujących i bardziej zaawansowanych. Niektóre obiekty mgławicowe, takie jak gromada podwójna w Perseuszu, wielka galaktyka Andromedy M31, mgławica planetarna M57 w lutni, gromada kulista M13 w Herkulesie i mgławica M42 w Orionie zapierają dech w piersiach za każdym razem i po 15 latach patrzenia w niebo. Oczywiście każdy astro amator ma katalog kilkudziesięciu ulubionych obiektów, które przy sprzyjających warunkach pogodowych i odpowiednim sezonie zawsze będą chętnie oglądane. Chociaż w dobrych warunkach można dostrzec setki obiektów to większość z nich jest ledwo widoczna na granicy wizji i wyobraźni. Dlatego raczej spróbuj zobaczyć te najpiękniejsze!

❌Uwaga: w amatorskich teleskopach nie zobaczymy kolorowych widoków, takich jak na zdjęciach!❌

👉Mobilność.

6.jpg

Jest to oczywiste kryterium - duży teleskop będzie albo nieruchomy, albo będzie musiał być transportowany samochodem, w najlepszym razie potrzeba 2 silnych ludzi, aby go przenieść na dłuższą odległość. Mały teleskop zawsze ucieszy, duży i niezręczny - nawet w bardzo dobrych warunkach pogodowych będziemy się zastanawiać, czy mamy czas i chęci by go użyć.

❌Uwaga: nie kupuj teleskopu ze względu na jego powiększenie!❌

Nie daj się oszukać tego typu reklamom!

7.jpg

Maksymalne powiększenia nie mogą być większe niż 2-krotność średnicy soczewki / lustra w milimetrach. Tak więc dla achromatycznego refraktora 100 mm maksymalne użyteczne powiększenie wynosi 200 razy i tylko w bardzo korzystnych warunkach. W przypadku teleskopu zwierciadlanego o średnicy lustra 150 mm, powiększenie nie może przekraczać 300 razy, większe powiększenia nie dają niczego widocznego, ale tylko rozmazują obraz.

Tak więc najważniejszy parametr teleskopu to średnica jego soczewki lub lustra!

💡Porównanie widoków przez teleskopy o różnej średnicy:

Gromada kulista M13👇

8.jpg

Planeta Jowisz👇

8a.jpg

Planeta Saturn👇

8b.jpg

💡Najlepszym wyborem dla początkującego dorosłego jest teleskop zwierciadlany Newtona o średnicy 8''(200 mm). Zamocowany na prostym w użyciu montażu azymutalnym Dobsona. Jest to najlepszy kompromis pod względem mobilności i tego co możemy zobaczyć.

Polecam popularny model : Sky-Watcher N-203/1200 SYNTA 8 DOBSON

9.jpg

Pozdrawiam miłośników Astronomii😎

All rights reserved by @astromaniak 2018

Follow, Upvote & Resteem Please🙂 Thanks😉

Sort:  

Zawsze interesowałem się kosmosem i chciałem mieć taki teleskop. Może niedługo będę mógł sobie na taki pozwolić ;)

Właśnie przymierzam się do zakupu Synty 8 na prezent :)

Rozważ tez lepiej wyposażony GSO Dobson 8" DeLuxe :)

Dzięki, zobaczę co tam mają w ofercie i jak to wygląda :)

GSO ma na pewno lepszy wyciąg okularowy z mikrofokuserem przydatnym do ustawiania ostrości planet :) To największa zaleta. No właśnie, nie zawsze dostępne są te GSO :)

Wyglądają podobnie :D Myślisz, że można gdzieś znaleźć używane?

Congratulations @astromaniak! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of comments received

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!

Synta 8" wiecznie żywa!
Wybór teleskopu nie jest prosty, ale i tak zacząłbym od refraktora (do 1200zł): najmniej pracy przy nim, zazwyczaj daje dobre obrazy, często lekki i mobilny. Jednak będzie miał wady: ciemne obrazy (no chyba że kupimy refraktor z dużą światłosiłą np: f/5), w tej cenie montaże to robione są z tektury, w zestawie dostajemy plastikowe okulary.
Synta 8" świetnie się sprawdza do DS, ale trzeba się użerać z kolimacją oraz drogimi okularami, jeśli chcemy mieć szerokie pole widzenia i niezniekształcony obraz.
To jest bardzo rozbudowany temat i teleskop dobiera się indywidualnie do nieba, lokalizacji i pieniędzy.

PS. Nie pakujcie się w astrofoto, chyba że macie forsy jak lodu ;)

Coin Marketplace

STEEM 0.17
TRX 0.16
JST 0.029
BTC 60754.63
ETH 2349.52
USDT 1.00
SBD 2.53