Kosmiczne eksplozje : Nowe i Supernowe💥

in #polish7 years ago (edited)

Śmierć gwiazdy o wiele masywniejszej od naszego Słońca przebiega bardzo spektakularnie. Po wykończeniu swojego paliwa, jej jądro zapada się i gwałtownie wybucha. W wyniku tego wybuchu powstaje niezwykle masywna gwiazda neutronowa lub czarna dziura. Mgławica Kraba na zdjęciu poniżej to najlepiej widoczna z Ziemi pozostałość po wybuchu supernowej.

a.jpg

Wybuchy nowych i supernowych oglądane z Ziemi wyglądają podobnie. Widoczna na naszym ziemskim niebie zwykła gwiazda nagle zwiększa swoją jasność. Tak naprawdę jednak te zjawiska różnią się od siebie. Nowa zwiększa swą jasność o około 10 wielkości gwiazdowych, po czym wraca do swojej normalnej jasności. Gwiazda taka nie ulega zniszczeniu i za jakiś czas może znów zwiększyć swą jasność. Supernowa to kosmiczna katastrofa na wielką skalę. Gwiazda eksploduje i umiera. Nowe pojawiają się w układach gwiazd podwójnych, w których jedna z gwiazd jest białym karłem, a druga zwykła gwiazdą. Duża grawitacja białego karła może wysysać materię wodorowo-helową z drugiej gwiazdy. Materia ta krąży wtedy wokół białego karła. Gdy nagromadzi się jej wystarczająco dużo, to rozgrzewa się ona i dochodzi do wybuchu termojądrowego. Pojawia się nowa. Obie gwiazdy zazwyczaj znoszą wybuch i sytuacja może się powtarzać. Najbardziej znana nam nowa to Nova Cygni(nowa w gwiazdozbiorze łabędzia). Pojawiła się ona na niebie w lutym 1992 roku. Zdjęcia z teleskopu Hubble'a wykonane w odstępach czasowych pokazują rozszerzanie się pierścienia wybuchu nowej.👇

b.jpg

Supernowa natomiast należy do zjawisk najbardziej gwałtownych w całym wszechświecie. Jej jasność jest setki razy większa od blasku wybuchu nowej. Może nawet dorównać jasnością całej galaktyce, złożonej przecież z milionów gwiazd. Istnieją dwa rodzaje supernowych. Jeden dotyczy układu podwójnego, podobnie jak w przypadku nowej. W ekstremalnej sytuacji nagromadzenie gazowej materii wokół białego karła może spowodować wybuch będący w stanie zniszczyć cały układ podwójny. Drugi rodzaj supernowych, bardziej popularny to śmierć masywnej gwiazdy. W zależności od swojej początkowej masy, po wybuchu takiej supernowej kończy ona jako gwiazda neutronowa lub czarna dziura. Opiszę Wam w najbliższym czasie te dwa niesamowite obiekty. Najbardziej nam znaną kosmiczną eksplozją tego typu jest Supernowa 1987 A. Była ona widoczna gołym okiem. W rzeczywistości gwiazda ta wybuchła jakieś 165 tysięcy lat temu(jest oddalona o 165 tyś. lat świetlnych). Akurat mieliśmy szczęście, że za naszych czasów jej światło dotarło do nas. Dwa zdjęcia, przed i w czasie wybuchu pokazują ogromną energie tego zjawiska.👇

cc.jpg

Pozdrawiam miłośników Astronomii😎

Źródło grafiki : NASA

All rights reserved by @astromaniak 2018
Follow, Upvote & Resteem Please😉 Thanks🙂

Sort:  

O kurde

skoro to sieje takie spustoszenie w koło to tylko pozostaje nam się modlić by nic nie ""wyleciało w kosmos"" gdzieś tuż koło Ziemi ,......

Nam nie grozi takie niebezpieczeństwo ^^ Przynajmniej nie za naszego życia :D Nasze słońce jest zbyt małe aby była z niej super nowa (o ile się nie mylę) lecz zwiększy swój rozmiar sprawiając że na Ziemi zrobi się baaardzo gorąco.

Akurat gorąco może być bo bardzo lubie :D

To polecam wycieczkę na Wenus. Mają w planach robić tam podniebne miasta unoszące się na sterowcach, wystarczy wynająć coś co będzie latało najniżej i cieszyć się niemal stałą wysoką temperaturą w dzień i w nocy przez cały rok ;)
Jedynym mankamentem mogą być opady kwasu siarkowego, ale czego się nie robi dla przyjemnego ciepełka.

Buhahahah
I jeszcze mi powiedz ze zbierają na to kasę
Ico ?
Crowdfunding ?

Jeśli tak to pozdrawiam idiotów co w to uwierzą 😃

Nikt na to nie zbiera kasy. Jest pewien koncept dotyczący zagospodarowania planety Wenus. Może kiedyś faktycznie ktoś będzie chciał zrealizować taki projekt. Według planu mamy wystarczający poziom technologiczny, aby tego dokonać, niestety nikt jak dotąd nie podjął się realizacji.

Polecam fajnego pdf-a pt. "400 lat bez supernowej"
link: http://th.if.uj.edu.pl/~odrzywolek/homepage/publications/PDF/PAU.pdf
Test jest dość trudny dla laika, ale od czego nie jest wujek google i ciotka wikipedia. Oczywiście te dwa źródła dla naukowców są do niczego(szczególnie w polskiej wikipedii ilość błędów poraża), ale dla zwykłych zjadaczy chleba pomoże zrozumieć niewytłumaczone w tekście pojęcia. Miłej lektury ;)

dzisiaj sobie patrzałem jak powstaje czarna dziura, właśnie z supernovy

Jak taki wybuch długo trwa. Niesamowite. Te dwa zdjęcia ładnie to prezentują
Jak jestem na rybkach to często jak jest piękna noc, to siedząc na krzesełku to nawet przez głupią lornetkę nasz księżyc wygląda pięknie.

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 63103.76
ETH 2556.80
USDT 1.00
SBD 2.82