Astro obserwacje #32 : Messier 108

in #polish6 years ago

Witam Wszystkich w kolejnym odcinku mojego cyklu poświęconego amatorskim obserwacjom ciał niebieskich. Kontynuując podróż po jaśniejszych galaktykach naszego nieba, chciałbym Wam pokazać dość ciekawą galaktykę spiralną, którą jesteśmy w stanie zobaczyć z wiejskich terenów teleskopem za około 1500 zł. Przyjrzyjmy się zatem galaktyce oznaczonej w katalogu Messiera numerem 108.

M108 - fotografia z długim czasem naświetlania ujawnia kolory obiektu

Autor: Sloan Digital Sky Survey link [Licencja CC BY-SA 4.0]

W gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy znajduje się co najmniej kilka ciekawych obiektów. Jakiś czas temu opisywałem Wam mgławicę Sowa (M97), to właśnie w jej sąsiedztwie leży galaktyka M108. Odnajdziemy ją blisko dolnej części Wielkiego Wozu. Dokładniej około 1 stopnia od gwiazdy Merek, widocznej na mapce poniżej. Zarówno M108, jak i M97 mają podobną jasność około +10 mag, więc pozostają niewidoczne dla oka nieuzbrojonego. Aby można było cokolwiek dostrzec i stwierdzić, że widziało się te obiekty, potrzebujemy ciemnego, wiejskiego nieba podczas nowiu Księżyca oraz lornetki 10 X 50. Spełnienie tych warunków pozwoli nam zobaczyć w polu widzenia oba obiekty jednocześnie. M97 będzie nie ostrą, jakby rozmyta gwiazdą, a M108 ukaże się jako słabo widoczna, nieostra kreska na tle gwiazd. Dla spragnionych prawdziwych wrażeń potrzeba jednak mocniejszego instrumentu, czyli teleskopu o średnicy obiektywu minimum 8 cali(200 mm).

Położenie galaktyki M108

Autor: Blue Shade w pl.wikipedia link [Licencja CC BY-SA 3.0]

Dla posiadaczy teleskopów rozmiary galaktyki okażą się dosyć duże, ponieważ zajmuje ona na niebie obszar o wymiarach 9 X 2 minuty kątowe, dla porównania tarcza Księżyca w pełni ma szerokość 30 minut kątowych. Użycie najmniejszego powiększenia wraz z okularem o szerokim polu widzenia (najmniejsze powiększenie w teleskopach to 30-50X w zależności od średnicy obiektywu) pozwoli zobaczyć M97 i M108 razem. Ten duet mgławica i galaktyka to jedna z fajniejszych par obiektów na niebie. W takim małym powiększeniu widok przypomina ten znany z lornetki, jednak tutaj jesteśmy pewni tego, co widzimy: rozmyta kula i rozmyta kreska. Gdy uda nam się wyjechać z daleka od dużych miast w miejsce takie jak np. polskie Bieszczady i mamy duży 12-calowy (300 mm) teleskop lub większy, to czeka nas prawdziwa uczta dla oka. Widok zbliżony do tego, jak na symulacji poniżej widziałem w 2013 roku moim teleskopem GSO 12'' podczas zlotu astronomicznego w Roztokach Górnych (gmina Cisna). Galaktyka w dużym powiększeniu pokazała swoją strukturę, pasma ciemnej materii i kilka jaśniejszych gwiazd widocznych w jej tle. Do dziś pamiętam ten widok, oglądać w takiej jakości tak odległy obiekt na żywo, oczywiście widzimy go takiego, jakim był wiele milionów lat temu.

Symulacja widoku M108 w 12'' teleskopie i obserwacji pod ciemnym niebem
c.jpg
Autor: Hewholooks link [Licencja CC BY-SA 3.0]

Ocenia się, że M108 znajduje się w odległości aż około 45 milionów lat świetlnych od Ziemi. Czyli oglądamy ją taką, jaka była właśnie 45 milinów lat temu. Galaktyka M108 oddala się od nas z prędkością 772 km/s. W skali naszego życia to niewiele jednak jak widać, galaktyki nieustannie zmieniają swoje położenie. W M108 zaobserwowano supernową SN 1969B. 23 stycznia 1969 roku osiągnęła jasność +13,9 mag, czyli i tak była to bardzo słaba gwiazda, widoczna wtedy na tle tej galaktyki w dużych instrumentach. Mam nadzieje, że zainspirowałem kogoś do zainteresowania się kosmosem, który każdej pogodnej nocy otwiera się nad naszymi głowami. Do usłyszenia w kolejnej części Astro obserwacji.

Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam miłośników Kosmosu!

Źródła:

Messier 108
Messier 108 English
Katalog Messiera
i własna wiedza

All rights reserved by @astromaniak 2018

Sort:  

Wiele słyszałem o planetach , gwiazdach czy mgławicach ale do tej pory patrzyłem w gwiazdy i to wszystko. Nie miałem pojęcia jak i gdzie szukać ich w kosmosie. Dzieki astromaniak za materiał . Spróbuję znaleść dziś tą sowę.

To nie takie proste wszystko :) Zjedź na dół mojego profilu i odszukaj pierwszy odcinek. Generalnie idę do coraz trudniejszych obiektów.

Tak też zrobię. Dzięki.

Witaj @astromaniak . Można się z Tobą jakoś skontaktować poza steem? Posiadasz np. Discord?

Nie bardzo. Nie mam czasu na dodatkowe rzeczy jak chat. A coś ważnego potrzeba, czego nie można napisać publicznie?

Słyszałeś o grupie sp-group? Zaglądałeś kiedyś na ten tag? To zamknięta grupa do której można dostać się tylko i wyłącznie na zaproszenie. Grupa wybrała Cię jako osobę która powinna otrzymać zaproszenie lecz nikt nie ma do Ciebie żadnego kontaktu prywatnego oby wręczyć Ci zaproszenie.

Słyszałem, dodałem ostatnio do obserwowanych. Ale powiedz mi jakie są niby Wasze założenia? Głosowanie na siebie w jej obrębie? Ja wspieram osoby które obserwuje. I tak już muszę mało % dawać by nie pomijać wielu dobrych treści...

Nie wymagamy upów. Gromadzimy ludzi stroniących od konfliktów...
Oczywiście jest opcja zarobku u nas. Mamy swoje konta które upuje członków grupy (taki diosbot z tym że obsługiwany przez członków sp-group a nie robota). Aby otrzymywać głosy z grupowego konta należy oddelegować mu minimum 6 SP (konto głosuje na tą chwile z mocą 0,06$).

Czyli by dołączyć trzeba zrobić delegację? I tylko takie założenia?

Nie ma wymogu. Delegujesz jeśli chcesz upy od konta @sp-group.

Grupa zrodziła się na fali konfliktów i z założenia gromadzi ludzi trzymających się na uboczy i stroniących od takich akcji. Co grupa takich osób jest w stanie zdziałać czas pokaże ;)

Więc jak wygląda dołączenie do niej i co Wam to da, że dołączę ?:) I tak głosuje na wiekszość z Was normalnie...

Coin Marketplace

STEEM 0.30
TRX 0.12
JST 0.033
BTC 64513.89
ETH 3155.04
USDT 1.00
SBD 4.00