Astro obserwacje #15 : Mgławica Pierścień (M57)

in #polish6 years ago

Przedstawię Wam tym razem kolejny obiekt głębokiego nieba, który warto zobaczyć. M57, czyli Mgławica Pierścień to jedna z najbardziej nam znanych mgławic planetarnych. Znajduje się ona w gwiazdozbiorze Lutni, w odległości około 2300 lat świetlnych od Ziemi.

Zdjęcie M57 z kosmicznego teleskopu Hubble'a
a.jpg

M57 to druga mgławica planetarna odkryta po Mgławicy Hantle (M27), którą opisywałem Wam ostatnio. Powyżej piękne zdjęcie Mgławicy Pierścień, które pochodzi z kosmicznego teleskopu Hubble'a. Takich kolorowych widoków niestety amatorsko nie jesteśmy w stanie zobaczyć, ale jest to obiekt, który można dostrzec nawet mniejszymi teleskopami. M57 znajduje się między gwiazdami beta i gamma gwiazdozbioru Lutni. By odszukać obiekt potrzebny jest teleskop o średnicy minimum 4''(100 mm). Lornetką może być ciężko. Mgławica ta jest malutka i na niebie zajmuje tylko 1 minutę kątową, czyli odpowiada wielkością na niebie np. planecie Jowisz. Jej jasność to +9 mag, czyli nie jest widoczna gołym okiem(zasięg ludzkiego oka to około +6 mag). Mimo niskiej jasności, obiekt ten jest mały, dlatego jest to dość jasna powierzchniowo mgławica. Instrument o średnicy 6''(150 mm) i dobre, wiejskie warunki pozwolą zobaczyć niebiesko-zielony pierścień z ciemniejszym środkiem. Widok M57 przez taki średni teleskop przedstawia symulacja poniżej👇

Amatorski teleskop o średnicy 6''(150 mm) i użyte powiększenie 150X
15.jpg

Mgławica Pierścień ma dobrze określone brzegi i niewielkie rozmiary, dlatego można ją oglądać nawet w dużym powiększeniu. Owal jest wyraźny, a jego środek wypełnia delikatna mgiełka. Gdy oglądamy M57 pod jeszcze większym powiększeniem, w większym teleskopie i w czasie świetnej pogody to możemy być w stanie doświadczyć widoku jak na symulacji poniżej👇

Amatorski teleskop o średnicy 12''(300 mm) i użyte powiększenie 300X
30.jpg

Generalnie zasada doboru powiększeń jest taka : Aby nie tracić na jakości obrazu nie powinno się przekraczać powiększenia takiego jak średnica obiektywu instrumentu w milimetrach(np. teleskop 200 mm : max użyteczne powiększenie to 200X). Do tego dochodzi nasza ziemska atmosfera, która zazwyczaj nie pozwala używać powiększeń większych niż 200X, bo obraz cały faluje, gdy powietrze na różnych wysokościach nie jest dostatecznie stabilne. W centrum M57 znajduje się biały karzeł o jasności +15 mag, powstały w wyniku odrzucenia przez gwiazdę zewnętrznych warstw. Widoczny jest on tylko w wielkich teleskopach podczas idealnej pogody.

Pozdrawiam miłośników Kosmosu😎

All rights reserved by @astromaniak 2018

Sort:  

Świetna sprawa tak zobaczyć ze swojego podwórka takie obiekty. Pozdrawiam.

Zainwestuj w 8''teleskop. To wydatek około 1000zł. Wyjazd za miasto i można polować na tego typu obiekty.

Czy używasz jakiejś aplikacji/mapy nieba do wstępnego namierzenia obiektu do obserwacji, czy raczej na oko znajdujesz gwiazdozbiory i wiesz gdzie kierować teleskop?

Dawniej używałem map, teraz już raczej nie potrzebuję do ważniejszych obiektów. Generalnie unikam wszystkiego co świeci podczas obserwacji obiektów mgławicowych. Aplikacje jak SkySafari są ok i mają czerwony filtr nocny. Czy na laptopa program Stellarium. Albo zwykła mapa i czerwona latarka.

Przypomina niebo :) Niezwykły widok

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.16
JST 0.029
BTC 63013.55
ETH 2460.64
USDT 1.00
SBD 2.64