Kompostownia – Jak to działa?

in #polish6 years ago

Wstęp

Gdy na zewnątrz dominuje zieleń, w ruch idą kosiarki. Jest to szczególnie uciążliwe w miastach, gdyż nie wiadomo czemu, ale zawsze ktoś zaczyna kosić w momencie gdy jeszcze smacznie śpimy. Podobna sytuacja ma miejsce na jesień, gdy liście opadają z drzew, a pracownicy oczyszczający miasto zbierają liście przy pomocy dmuchaw. Jednak musimy zadać sobie pytanie, co dzieje się z tą całą zieloną masą. Gdzie ona trafia? Czy jest jakoś wykorzystywana? Dziś postaram się wam to przedstawić w prosty sposób.

dmuchawa.jpg

Kompostowanie odpadów biodegradowalnych

Kompostowanie jest jedną z biochemicznych metod przeróbki odpadów. Mówiąc bardziej naukowym językiem jest to autotermiczny (przebiegający bez użycia zewnętrznego Ÿźródła ciepła) i termofilowy (w temperaturze od 50 ºC) rozkład biologiczny selektywnie zebranych bioodpadów, w obecności tlenu i w kontrolowanych warunkach, przez mikro i makroorganizmy w celu produkcji kompostu. Głównymi reakcjami biochemicznymi zachodzącymi podczas kompostowania są mineralizacja i humifikacja (zachodzą naturalnie w glebie). Kompostowanie przeprowadzane jest w celu odzyskania i wykorzystania części odpadów jako forma nawozu co skutkuje zmniejszeniem ilości odpadów trafiających na składowiska (nawet do 30-50%).

landfill-879437_640.jpg

Procesy kompostowania możemy podzielić na dwie fazy:

Faza I – kompostowanie termofilowe nazywane też kompostowaniem intensywnym lub fazą wysoko temperaturową;
Faza II – kompostowanie mezofilowe nazywane również dojrzewaniem.

Teraz prześledzimy całą drogę odpadów (od wytworzenia aż do momentu, w którym staną się bezpiecznym nawozem) Naszą drogę zaczynamy od:

  • Selektywna zbiórka odpadów – Co to jest powinien wiedzieć każdy. W skrócie jest to zbieranie odpadów segregując je. Na tym etapie do kompostowni kierowane są odpady zielone (np. z koszenia trawy) i odpady ulegające biodegradacji (np. obierki z warzyw) zbierane do specjalnych worków. Zbierane liście i gałęzie w parkach w miastach bezpośrednio na specjalne pojazdy są w pewnym sensie też selektywną zbiórką odpadów i te też trafiają do kompostowni.

brązowy.png

  • Instalacja do mechaniczno – biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych – Jest to instalacja, która ma na celu wyodrębnienie z całego strumienia odpadów możliwie jak największej ilości nadającej się do odzysku i recyklingu. Linia technologiczna zazwyczaj składa się z przenośników transportujących odpady, przesiewaczy odpadów, separatorów optycznych, balistycznych, metali żelaznych i nieżelaznych. Instalacja pozwala na sortowanie zarówno zmieszanych odpadów komunalnych, jak również odpadów komunalnych selektywnie zbieranych (tzw. suchej frakcji). Część odpadów zdatnych do kompostowania trafia właśnie stąd.

instalacja 1.jpg

  • Rozdrabniarka i mieszarka odpadów – Urządzenia te służą tak jak nazwa wskazuje do rozdrobnienia odpadów i odpowiedniego ich wymieszania. Jest to ważne, gdyż znacznie skraca to czas kompostowania.

rozdrab.jpg

  • Bioreaktor – W instalacji tej zachodzą procesy intensywnego tlenowego kompostowania. W bioreaktorze zamontowane są dmuchawy, które poprzez systemem rurociągów doprowadzają i odprowadzają powietrze i kondensat (krąży w układzie zamkniętym i służy do nawilżania biomasy). Ponadto wyposażony jest w nagrzewnice, by napowietrzać wsad ciepłym powietrzem. W instalacji tej obecne są również bio-filtry, które mają za zadanie oczyszczać powietrze z biogazów, które mogą obciążać środowisko. Czas intensywnego kompostowania w bioreaktorze wynosi od 7 do 21 dni.

bioreaktor.jpg

  • Pryzmy statyczne bez zadaszenia – Świeży kompost po wyjęciu z bioreaktorów zostaje ułożony w pryzmach. Tu zachodzi proces dojrzewania kompostu, który jest wspomagany napowietrzaniem przy pomocy rury perforowanej i samojezdnej przerzucarki. W tym miejscu kompost, jest też dodatkowo nawilżany jeśli zachodzi taka potrzeba. Czas kompostowania w pryzmach statycznych napowietrzanych wynosi od 12-16 tygodni.

przerzucarka.jpg

  • Pryzmy pod wiatą – Zanim kompost trafi pod wiatę zostanie przesiany na sicie bębnowym. Ma to na celu usunięcie z kompostu świeżego dużych elementów materiału strukturalnego (np. kawałki nieprzetworzonych gałęzi) i elementów obcych (np. kamienie czy śmieci). Pod wiatą kompost ostatecznie dojrzewa. Czas dojrzewania kompostu w pryzmach pod wiatą wynosi od 1-2 miesiąca. Tu również możemy spotkać się z instalacjami oczyszczającymi powietrze z odorów. Nie ma tego natomiast w poprzednim etapie, co skutkuje tym, że na terenie kompostowni (i niestety w pobliżu) po prostu śmierdzi.

pryzmy pod wiata.jpg

  • Wynikiem kompostowania jest pełnowartościowy nawóz, który często jest workowany i sprzedawany na rynku. Nawóz ten może służyć również do celów rekultywacyjnych terenów ze zdegradowaną glebą. Nawóz ten ma kolor czarny lub ciemnobrązowy, pachnie jak świeża ziemia, jest pulchny i ma temperaturę otoczenia (jeśli jest cieplejszy oznacza to, że procesy dojrzewania nadal trwają).

nawóz.jpg

Podsumowanie

Mam nadzieję, że już wiecie, co dzieje się z tą całą masą skoszonej trawy i górą liści, w których tarzamy się na jesień. Ponadto, gdzie trafiają odpady biodegradowalne, które mam nadzieję wszyscy segregujemy. Natomiast jeśli ktoś jeszcze nie segreguje odpadów, to niech koniecznie zacznie. W końcu, kto zadba o środowisko, jak nie my.

Na postawie:
http://www.mpo.krakow.pl/firma/instalacje-2
http://www.pzits-cedeko.com.pl/referaty/Piotr_Manczarski.pdf
Wiedza nabyta na studiach i praktykach

Źródła grafik:
https://www.komputronik.pl/informacje/jaka-dmuchawa-do-lisci-jak-wybrac/
https://pixabay.com
https://e-promag.pl/katalog/Pojemnik-1100-litrow-na-odpady-biodegradowalne-z-wentylacja,4401.html
http://agrex-eco.pl/tag/komptech/
http://www.mpo.torun.pl/__jw-webdev/mpo/55/odpadow-organicznych
http://newkom.pl/artykuly,30.html
http://www.compost-systems.com/pl/loesungen/geschlossene-mieten
http://abc-ogrodnictwa.pl/ogrod-kompostowanie

Sort:  

Na mojej wsi każdy ma swój własny kompostownik i na jesień nawozi nim swoje pole :D

Na wsi są troszkę inne realia i praktycznie każdy na możliwość samodzielnego kompostowania. Natomiast w mieście ktoś musi to robić za nas.

! - Pryzmy pod wiatą – Zanim kompost trafi pod wiatę zostanie przesiany na sicie bębnowym

-search for the pattern. produce ! reproduce ! think ! an apple a day keeps the doctor away. murphy's law:

Z miasta to służby maja co robić. Cały cykl wraz z ludźmi to olbrzymia fabryka.
Świetny post.
Pozdrawiam.

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.16
JST 0.031
BTC 62471.79
ETH 2621.42
USDT 1.00
SBD 2.56