Zrobiłam masło.steemCreated with Sketch.

in #polish8 years ago

Astronomiczne ceny masła sprawiły, że przestałam je kupować.
Ale póki śmietana jest stabilna cenowo - zrobiłam swoje masło.

Potrzebne:

  1. śmietana 30%, 36%, 42% - ja użyłam 30% 400 ml.
  2. gaza podwójnie złożona do odcedzenia serwatki (czy tam maślanki).
  3. mikser ręczny z końcówkami do ubijania.
    Wykonanie:
    do naczynia, u mnie plastikowy dzbanek z rączką 3 litrowy, wlać śmietanę i mikserem ubijać tak, żeby "przebić" bitą śmietanę. Kilka minut na wolnych obrotach, potem szybkich.
    Ubijać do momentu aż śmietana się zwarzy i oddzieli się serwatka.
    Następnie przecedzić całość przez gazę, odcisnąć płyn - i mamy masełko.
    Z 400 ml wyszło 200 gramów masła.
    artur 048.jpg
Sort:  

A testowane już masełko na kromeczce świeżutkiego chlebka? :)

No ba! Pyszności nad pysznościami. Razowczyk ze słonecznikiem, z masełeczkiem, z ogóreczkiem pokrojonym w plasterki, druga kromka z pomidorkiem, trzecia i czwarta dodatkowo z wędliną i salcesonem białym .. mmm, pycha.
artur 053.jpg

Ze smietany 400 ml - 200gram masła, ale to bedzie masło o zawartości tłuszczy 60%

Normalnie w fabrykach robią odwrotnie :) z 200 ml śmietany 400 gram masła ;)

No to dietetyczne! :P

Może zadam głupie pytanie... Ale jak to liczysz?

A ile kosztowała ta śmietana 30% 400ml?

200g kostka masła 82% ma 164g czystego tłuszczu za 6zł
A tutaj wyszło 120g też za 6zł.

Więc cenowo niekoniecznie lepiej :P

Ja bym chciała zobaczyć masło za 6 złotych? U nas po 8, 9, 10 i więcej. 120 gramów? Nie, cała kostka masła wyszła. Poza tym jesli obczaisz promocje śmietany to zrobisz swoje masło i taniej. Wyszło pyszne, z przyjemnością zjadłam na chlebku z pomidorem i ogórkiem :P
masło 006.jpg
masło 001.jpg
masło 005.jpg
masło 004.jpg
masło 003.jpg
masło 002.jpg

tak dla przykładu, w jednym sklepie, Społem :(

Przecież w Lidlu czy w Biedronce jest po 6 zł. Nie każdy chodzi tak jak ty do ekskluzywnych marketów :)

Ja nie chodzę do ekskluzywnych sklepów, a 6 złotych to jest zbrodnia za masło. A widziałam niemal dwukrotnie droższe.... Uważam, że 3-4 złote to już było bardzo drogo. Jak na masło, podstawowy produkt....

Ja liczę sam tłuszcz mleczny, żeby było sprawiedliwie, bo tutaj wyszło 200g ale 60% (=120g czystego tłuszczu mlecznego, które się pojawiło w poprzednim komentarzu), a takie normalne ma 82% (=164g tłuszczu mlecznego). A masło za około 6zł jest w większości sklepów, które odwiedzam.

Oczywiście wiadomo, że walory smakowe lepsze, też ostatnio się przymierzałem żeby zrobić własne, ale już wtedy mi wyszło że jeśli chodzi o samą cenę i tak się nie opłaca (choć kiedyś różnica była znacznie większa, bo masło poszło bardzo do góry, a śmietana kosztuje prawie tyle samo :D).

O tym własnie piszę, o cenach masła. U nas zaczyna się od 8 w górę. Widziałam nawet za 12 i 14 złotych za kostkę.

Gdzie takie ceny kosmiczne?

Super! Też robię sama masło ale kozie :D Pyszne i biologiczne :)

This post recieved an upvote & comment from mahbubalam. If you would like to recieve upvotes comment from mahbubalam on all your posts, simply FOLLOW @mahbubalam

Coin Marketplace

STEEM 0.13
TRX 0.24
JST 0.031
BTC 83608.61
ETH 1872.75
USDT 1.00
SBD 0.72