Jak przygotować naturalne mydło w swojej kuchni?

in polish •  2 years ago  (edited)

aaa.jpg

Hej!

Dziękuje wszystkim za serdeczne przywitanie mnie w tej społeczności :) Swój pierwszy post tematyczny chciałam zacząć od strony kosmetycznej. Tak jak już wspominałam, moim hobby są kosmetyki naturalne dlatego chciałabym Wam pokazać jak przygotować naturalne mydło we własnej kuchni! ;)

Mydło można robić na dwa sposoby

Pierwszym z nich jest metoda „na zimno”, która polega na wykonaniu masy mydlanej (sposób wykonania przedstawię poniżej) a następnie przelaniu jej do formy i odłożeniu jej do leżakowania. Leżakowanie należy rozpocząć od zakrycia formy z masą ręcznikiem, a po upływie 24 godzin (czas w którym masa przejdzie przez fazę żelową) wyjmujemy z niej stężałą masę. Masę tniemy na kawałki/plastry i pozostawiamy je na 2-4 dni tak by owe kawałki nie stykały się ze sobą. Po tym czasie trzeba przenieść je w suche, przewiewne miejsce i pozostawić je na czas 4-6 tygodni

Drugą metodą jest metoda „na ciepło”. By zrobić mydło postępujemy tak samo jak w metodzie pierwszej, ale zamiast odłożyć masę do leżakowania to ogrzewamy ją na palniku. Ten sposób produkcji jest lepszy dla mnie, ponieważ jestem z natury niecierpliwą osobą ;) I tą metodę dzisiaj Wam przedstawię.

Przygotowania

Pierwsze co robimy to przegląd naszych półek w domu ;)

Do wyrobu mydła potrzebne będą:

 • Oleje
 • NaOH
 • Woda destylowana
 • Waga kuchenna!
 • Blender
 • Garnek, szklana misa, słoik, drewniana łyżka
 • Foremki (drewniane lub silikonowe)
 • Środki bezpieczeństwa:
  • rękawiczki,
  • okulary ochronne,
  • fartuch
 • Ewentualne dodatki np:
  • suszona lawenda
  • nasiona czarnuszki
  • olejki zapachowe

CB907D64-3071-4B9F-9E2C-71875D46E362.JPG

Następnie potrzebujemy przepisu. Można korzystać z gotowych przepisów, które można znaleźć w googlach lub stworzyć samemu przepis w specjalnym kalkulatorze. Ja pokażę Wam wyrób mydła na moim przepisie oraz pokażę jak korzystać z kalkulatora.

Kalkulator z którego korzystam to: http://soapcalc.net/calc/SoapCalcWP.asp

mydlo.jpg

krótka instrukcja obsługi

przepis.jpg

mój przepis na potrzeby tego postu

Przy produkcji mydła należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa! Zasada sodowa jest silnie żrąca więc koniecznie musimy mieć rękawice ochronne, okulary oraz fartuch! Robiąc mydło w kuchni należy schować wszystkie produkty żywnościowe, by nie były na wierzchu. Należy otworzyć okno, ponieważ opary NaOH także mogą być niebezpieczne. Na wszelki wypadek zalecam mieć gdzieś w okolicy butelkę z octem, którym można zneutralizować działanie zasady sodowej.

78675F8A-105A-41EF-8CE4-36ADF0330534.JPG

Gotowa by działać! :)

Krok 1. Bardzo dokładnie odważamy na wadze kuchennej oleje, wodę destylowaną (w słoiku) oraz NaOH.

Krok 2. „FAZA OLEJOWA” Jeżeli posiadamy oleje stałe takie jak olej palmowy czy kokosowy to delikatnie je podgrzewamy w garnku na palniku, aż do uzyskania konsystencji płynnej.

Krok 3. „FAZA OLEJOWA” Mieszamy w szklanej misie wszystkie oleje.
DE855CD4-0B13-4371-9A2D-98110F064CAB.JPG

Krok 4. „FAZA ŁUGOWA” Słoik z wodą destylowaną wkładamy do szklanej misy z wodą. Do wody destylowanej powoli wsypujemy odmierzoną ilość NaOH. !ZAWSZE WSYPUJ WODOROTLENEK SODU DO WODY NIGDY NA ODWRÓT! Robimy to partiami i energicznie mieszamy. Robienie tego partiami jest ważne, ponieważ roztwór szybko się ogrzewa i nie chcemy dopuścić do sytuacji gdzie zaczął by wrzeć i całość wyprysnęłaby poza słoik. Przy tej czynności nie wolno trzymać głowy nad słoikiem, ponieważ wydzielają się niebezpieczne opary!
92FA886D-BAB4-4BC7-97FC-B5B421AAAA92.JPG

Krok 5. MIESZANIE W czasie gdy robiliśmy nasz ług to nasze oleje zdążyły trochę ostygnąć. Teraz jest czas na wymieszanie ich ze sobą. Robimy to w ten sposób, że do szklanej misy z olejami wlewamy powoli nasz ług, ciągle mieszając drewnianą łyżką. Gdy wlejemy całą zawartość to ustawiamy blender na najniższe obroty i blendujemy całość ze sobą. Blendujemy do czasu gdy nasza mieszanina zacznie z wyglądu przypominać puree ziemniaczane ;)
9816B957-3E4E-4C38-A4E0-EFDBAA87F467.JPG

Krok 6. Teraz możemy (ale nie musimy) dodać barwniki lub olejki zapachowe. Jeżeli zdecydujemy się na jakiś dodatek to musimy jeszcze raz użyć blendera na kilka minut (aż dodatek połączy się z masą)
6EBDDD19-A0DB-4143-B433-84FA3A1F782D.JPG

Krok 7. I to by było wszystko, gdybyśmy chcieli robić metodą „na zimno”. Ale my robimy metodą „na ciepło” ;) Więc misę z wymieszanymi olejami, ługiem i dodatkami wkładamy do garnka z wodą i gotujemy ją na wolnym ogniu około 1,5 godziny. Misę z mieszaniną przykrywamy pokrywką by nie wyschła od góry.
8BA5B19E-C52F-4B20-8267-0D0DBDCB93FA.JPG

Krok 8. O tym, że możemy wyłączyć palnik „informują” nas małe pęcherzyki powietrza, które pokrywają całą masę od góry.
98966F2C-A442-4DAA-B169-282E468598A1.JPG

Krok 9. Nadszedł czas na przekładanie masy do foremek. Masę nakładamy drewnianą łyżką. Jeżeli macie formy silikonowe to warto uderzyć lekko taką foremką z masą w blat, by masa dobrze się rozeszła po foremce. Jeżeli nie macie foremek to możecie wykorzystać jakieś papierowe opakowanie np. po chipsach Pringles.
CBA1FDCA-2F4D-4100-BE16-49CB3047FDC7.JPG

Krok 10. Teraz odkładamy formy z masą na około 15 minut do lodówki.

Krok 11. Cieszymy się naszym własnoręcznie wykonanym, naturalnym mydłem! :)
IMG_4829.JPG

Krok 12. Możemy sprawdzić pH mydła za pomocą zwilżonego wodą papierka lakmusowego, który przykładamy do naszego mydła. Wynik powinien wynosić 7 do 9,5

Dajcie znać czy podobają się Wam takie poradniki jak ten :) Oraz podzielcie się informacją czy mieliście już kiedyś do czynienia z produkcją własnego mydła. A jeżeli nie mieliście to czy planujecie kiedyś spróbować? :) Pozdrawiam i do następnego!

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  
Loading...

Te foremki wymiatają!

·

Dzięki! Wszystkie kupione za grosze na aliexpress :)

Ten skarb został odkryty dzięki OCD Team! Odpisz na ten komentarz jeśli zezwalasz na podzielenie się nim z innymi! Akceptując to masz szanse na otrzymanie dodatkowej nagrody i jedno z twoich zdjęć z artykułu może zostać wykorzystane w naszej kompilacji postów! Możesz śledzić @ocd - i dowiedzieć się więcej na temat projektu i zobaczyć inne skarby! Dążymy do przejrzystości.

·

Wow! Dziękuje za wyróżnienie :D Oczywiście, zezwalam :)

Dzięki za ten post :) Czekam na kolejne :)

·

Dziękuje! :) Już piszę nowy post o totalnie odmiennej tematyce :)

Woow... Genialny tutorial. Upvote !!

·

Dziękuje :)

Rewelacyjny poradnik!

·

Dziękuje! :)

Bardzo fajny poradnik. Kiedyś interesowałem się produkcją własnego mydła, i przyzna szczerze, że po dzisiejszy dzień mnie to przerasta. Mieszanie tych wszystkich olejów , gotowanie tego a koniec końców sprzątanie, na samą myśl wywołuje we mnie frustrację i zniechęcenie. Mimo wszystko zachęcam, może ktoś znajdzie w tym swojego konika ;)

·

Produkcja mydła wydaje się dość prosta, ale trzeba być dobrze zorganizowanym i mieć czas, nie śpieszyć się, by nie zrobić sobie krzywdy :) I to też czasami mnie zniechęca, ale gotowe mydło rekompensuje wszystko co złe :D

Bardzo fajny wpis ;)
Myślałaś może, aby publikować posty zarówno po polsku jak i angielsku?

·

Dziękuje! :) Tak, myślałam żeby tłumaczenia dodawać w osobnym poście :) Planuję pisać dość długie posty z dużą ilością zdjęć, więc jeżeli pisałabym w jednym poście po polsku i po angielsku to wszystko by się nieciekawie zlało ze sobą.

Congratulations @anisso! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

You got your First payout

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!

Niedawno dostałem od mojej byłej wychowawczyni, która uczyła mnie chemiin, naturalne mydełko wykonane przez nią wyglądało cudnie w kształcie kwiatu róży.
Ładny fartuch ! W podobnym na co dzień pracuje :P