Mark Zukerberg, Ja i Kosmici- czyli moje życie z daltonizmem.

in polish •  2 years ago  (edited)

Pochodzę z bardzo dziwnej i tajemniczej planety,

w bardzo oddalonej od Ziemi częśći naszej galaktyki. Jestem Protaninem. Na naszej dziwacznej planecie wszystko wydaje się zupełnie inne. Zielenie, żółcie, pomarańcze, czerwienie i brązy wydają się nam, Protanom, podobne, szczególnie w słabym świetle.
To dlatego kiedy widzę czerwone, zielone lub żółte diody w różnych urządzeniach nigdy nie wiem czy są naładowane, działające itp., i wtedy wyklinam inżynierów ziemskich. W świecie cyfrowym mamy swojego szpiega na Waszej planecie, Marka Zukerberg’a. Naczelny szpieg Protan, żeby szpiegować i widzieć co szpieguje, musiał zrobić Facebook’a na niebiesko. Nie mógł go zrobić na szaro, bo byłoby na różowo. Jak nie wierzycie to tu jest link:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Protanopia

Czego nie mogą robić Protanie w związku z ich przypadłością?

No..., na przykład nie możemy zbierać grzybów (z wiadomych powodów). Nie możemy być snajperami w lesie, ale możemy być snajperami na śniegu. Nie powinniśmy zmieniać chromatyki zdjęć, bo możemy kogoś nie z naszej planety zdenerwować. Musimy zdecydowanie uważać z ubiorem.

Kiedyś chciałem pochwalić gust żony

i paradnie wcisnąwszy się w mój ulubiony sweterek, z odpowiednim entrée, przydechem i przytupem, oznajmiłem zebranym gościom, że uwielbiam swój zielony sweterek. Wszytko skończyło sie na paroksyzmach śmiechu w wydaniu zebranej gawiedzi i na moim tłumaczniu, że ... no z innej planety jestem. Problemem również są skarpety, często zdarzy mi się założyć dwie różne i... nie mieć o tym pojęcia.

„No to jak Ty, chopie, jeździsz samochodem?”

Ano tak. Przede wszystkim płacę mandaty. Rzadko, ale jednak. Najczęściej nocą, bo wtedy najgorzej widzę. Aby uniknąć madatów, albo się pytam mojego pilota, albo patrzę na to gdzie jest światło. Na górze to czerwone, pośrodku to jeszcze da się przejechać, na dole wolna droga. Gorzej z tymi co mrugają, tu muszę uważać. Zdarzyło mi się dostać kilka madatów, bo jak mruga i jest ciemno, to nie wiem czy to ostrzegawcze, czy stopu.

Da się przeżyć. Ledwie, ale da się.

Acha. Jeszce kilku rzeczy nie mogę robić: nie mogę być farmaceutą, pielęgniarzem i chemikiem. Geologia też odpada. Nie powinienem być malarzem pokojowym, ani żadnym innym. Dlaczego? Bo inni mogą tego nie przeżyć.

Protanopia to rodzaj daltonizmu, który charakteryzuje się obniżeniem percepcji jaskrawości barwy czerwonej, pomarańczowej i żółtej. Wada ta podobno nie utrudnia prowadzenia pojazdów mechanicznych (Wikipedia). Tu jestem trochę odmiennego zdania, po ciemku utrudnia.

A tutaj wyniki mojego badania, żeby nikt nie myślał, że coś bujam:
Protan.JPG

Szególne podziękowania dla @kapitanpolak
Kapitan zainspirował mnie do popełnienia tego czegoś. 😊 Dzięki Kapitanie

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

I just upvoted You! (Reply "STOP" to stop automatic upvotes). Do społeczności: Jeżeli uważasz że głos został przyznany niesłusznie, przedstaw krótkie uzasadnienie w odpowiedzi do tego komentarza.

Dziękuję bardzo! :)