[Uniwersum] POCZĄTEK-WIELKI WYBUCH

in polish •  last year  (edited)

1527833368996.jpg

Witam Ciebie w nowej "serii" na moim blogu =D
Seria ta będzie dotyczyła całego UNIWERSUM jakie znamy. Jeżeli nie wiesz co to jest uniwersum to pozwól mi zacytować notkę z Wikipedii.

Uniwersum – wszystko, co fizycznie istnieje: cała przestrzeń, czas, prawa fizyki, stałe fizyczne oraz wszystkie formy energii i materii. Większość materii i energii znajdującej się we Wszechświecie przybiera formę ciemnej materii i ciemnej energii. Słowo „Wszechświat” może być też używane w innych kontekstach jako synonim słów „kosmos” (w rozumieniu filozofii), „świat” czy „natura”. W naukach ścisłych słowa „Wszechświat” i „kosmos” są równoważne.

Na samym początku tej serii zaczniemy od początku uniwersum, czyli Teorii Wielkiego Wybuchu.

UWAGA! FAKTY PRZEDSTAWIONE PRZEZE MNIE MOGĄ KŁÓCIĆ SIĘ Z TWOJĄ RELIGIĄ, DLATEGO JEŻELI JESTEŚ ZAINTERESOWANY PROSZĘ O DYSTANS.

POCZĄTEK

dz0xNjAwJmg9OTAw_src_12623-2-Big-Bang.jpeg

Zanim dowiesz się co to Wielki Wybuch musisz sobie uświadomić co jest (prawdopodobnie) najmniejsze na świecie. Są to kwarki. Co to są kwarki? Kwarki to cząstki wielkości kilku attometrów. Attometr to jedna trylionowa część metra. Wyobraź sobie jeden metr, następnie podziel go na milion części, teraz weź ta jedną część i podziel znowu na milion części i jeszcze raz weź tą część i podziel znowu na milion,czyli 0,000 000 000 000 000 001m .Prawdopodobnie kwarki są najmniejszymi znanymi dla ludzi cząstkami elementarnymi.

rys221.png

Dobra, teraz już wiesz co to jest kwark, ale co to ma wspólnego z Wielkim Wybuchem? Okazuje się że bardzo dużo. Ponieważ według tej teorii cały, ale to cały wszechświat był właśnie takim małym kwarkiem, i to właśnie Wielki Wybuch spowodował powstanie aktualnego Wszechświata, który jest dynamiczny (cały czas się zmienia), oznacza to że jest w nieustannym ruchu i cały czas się powiększa!!! (i to z niewyobrażalną prędkością a na dodatek co raz szybciej!) .

Uproszczona animacja oddalania się galaktyk.

Expansion_de_l'univers.gif

Gęstość tak małego kwarka musiała być wręcz NIESKOŃCZONA. Co spowodowało Wielki Wybuch? Nie wiemy, i prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy. Wiemy że na początku powstały lekkie pierwiastki, (np. Hel) dopiero potem cząstki się łączyły bardziej skomplikowanie i powstały pierwiastki cięższe (np. Złoto).

Jak wielki był to wybuch?
Aby pokazać skalę wybuchy podam kilka przykładowych liczb z kosmosu.

droga.jpg

120 tyś lat świetlnych ma średnica Drogi Mlecznej, czyli 1 135 287 660 000 000 000 km.

droga_mleczna_andromeda.jpg

2.52 mln lat świetlnych odległość Drogi Mlecznej od najbliższej sąsiedniej galaktyki Andromedy, czyli 23841040800000000000 km.

aasd.jpg

Odległość Słońca od centrum Drogi Mlecznej, czyli 10 650 000 000 000 000 km.

Blisko, co nie? Tak naprawdę odległości te w porównaniu z całym uniwersum są niczym.

Wracając do Wielkiego Wybuchu.

Teoria ta opiera się na obserwacjach wskazujących na rozszerzanie się przestrzeni zgodnie z metryką Friedmana-Lemaître'a-Robertsona-Walkera. Przemawia za tym przesunięcie ku czerwieni widma promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego z odległych galaktyk, zgodne z prawem Hubble'a w powiązaniu z zasadą kosmologiczną. Obserwacje te wskazują, że tak naprawdę cały Wszechświat rozszerza się od stanu, w którym cała materia (materia jest tematem na inny artykuł z uniwersum, chodzi o to czarne coś co otacza wszystkie planety) oraz energia Wszechświata miała bardzo dużą gęstość i temperaturę. Fizycy nie są zgodni co do tego, co było przedtem (i nigdy niestety się nie dowiemy co było przed Wielkim Wybuchem) , ale ekstrapolacja znanych praw fizyki do ekstremalnych warunków wczesnego wszechświata w których nie sprawdzono ich eksperymentalnie, wskazywałaby na istnienie tzw. grawitacyjnej osobliwości.

W skrócie Wielki Wybuch trwał kila sekund ale jego efekt jeszcze się nie skończył, Wszechświat cały czas się rozszerza i będzie się rozszerzał, kiedy przestanie? Nie wiemy, nie wiemy czy w ogóle przestanie...

stsci-h-p1702a-m2000x1455.png

Następny wpisz z serii UNIWERSUM będzie dotyczył jak to jest że widzimy coś co było 4 miliardy lat temu a nie możemy zobaczyć co jest teraz w najdalszych zakątkach Wszechświata.

Jeżeli Ci się podoba i chcesz mnie wesprzeć UPVOTE i FOLLOW mile widziany. Dziękuję!

[ŹRÓDŁA]

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wielki_Wybuch

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Uniwersum

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wszechświat

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Galaktyka_Andromedy

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Droga_Mleczna

http://fashionweare.com/news/893/uniwersum-trend-wiod-cy-na-2015

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwark

http://www.wiw.pl/astronomia/1103-kosmologia.asp

https://pl.wikipedia.org/wiki/Galaktyka_Andromedy

Baza danych Google Grafika z licencją do ponownego wykorzystania (z modyfikacją).

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Bardzo ciekawy artykuł, nie zwracaj uwagi na komentarze i wrzucaj więcej tego typu artykułów pozdro:)

Wracając do Wielkiego Wybuchu teoria ta opiera się na obserwacjach wskazujących na rozszerzanie się przestrzeni zgodnie z metryką Friedmana-Lemaître'a-Robertsona-Walkera. Przemawia za tym przesunięcie ku czerwieni widma promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego z odległych galaktyk, zgodne z prawem Hubble'a w powiązaniu z zasadą kosmologiczną. Obserwacje te wskazują, że tak naprawdę cały Wszechświat rozszerza się od stanu, w którym cała materia (materia jest tematem na inny artykuł z uniwersum, chodzi o to czarne coś co otacza wszystkie planety) oraz energia Wszechświata miała bardzo dużą gęstość i temperaturę. Fizycy nie są zgodni co do tego, co było przedtem (i nigdy niestety się nie dowiemy co było przed Wielkim Wybuchem) , ale ekstrapolacja znanych praw fizyki do ekstremalnych warunków wczesnego wszechświata w których nie sprawdzono ich eksperymentalnie, wskazywałaby na istnienie tzw. grawitacyjnej osobliwości.

Ze strony http://www.emito.net/spolecznosc/fora_tematyczne/dyskusja_ogolna/_lt_b_gt_najwazniejsze_wydarzenie_dnia_zapodaj_link_lt_b_gt_2021098?strona=108

I jeszcze jedna z grafik wzięta z http://hep.fuw.edu.pl/II_Pracownia/P3/HTML/index/22%20czastki.htm

  ·  last year (edited)

to jest z Wikipedii :)
Patrz na źródła. Znalazłeś stronę, która skopiowała z Wikipedii i nie podała źródła. Następnie osądzasz mnie że to skopiowałem z ich strony mimo iż nie przeanalizowałeś źródeł.
Wszystkie zdjęcia są z bazy danych Google Grafika, z licencja do ponownego wykorzystania.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wielki_Wybuch

Przyjęło się, że tekst osadzony w ">"

to cytat

Osadź tekst z Wikipedii w "dziubki" żeby było wiadomo co jest definicją, a co Twoim opisem i wszystko będzie dobrze ;)

Ok

Dodałeś tam kilka słów od siebie bez zawierania w cytat.

Czyli 3/4 posta to Wikipedia (tekst i grafiki)? Super, gratulacje!

Niestety nie mam możliwości latania w kosmos i robienia zdjęć, dlatego korzystam z grafiki dostępnej powszechnie do użytku.

3/4? Zacznijmy od tego że tylko 2 fragmenty są z Wikipedii. Resztę artykułu pisałem sam. Nie wiem czemu osadzasz mnie nie analizując tego co jest w artykule.

Próbujesz za wszelką cenę dowieść swojej racji, której praktycznie nie ma. Zastanów się nad swoim zachowaniem.

"Gęstość tak małego kwarka musiała być wręcz NIESKOŃCZONA."
Czyli taki kwark był czarną dziurą, w takim razie jakim cudem on się rozszerza? Jak wybuchł?