MIEJSCA, KTÓRE ZNIKNĄ Z ZIEMI!

in polish •  last year  (edited)

1527603296554.jpg

Miejsca, podobnie jak zwierzęta mogą stać się zagrożone, a niektóre spośród tych najbardziej niesamowitych na świecie stopniowo znikają.
Globalne ocieplenie, podnoszenie się poziomu mórz i oceanów, zanieczyszczenie powietrza czy wycinanie lasów to tylko niektóre czynniki powodujące nieodwracalne zmiany krajobrazu naszej planety. Naukowcy od dawna ostrzegają o negatywnych skutkach, jakie mogą one przynieść nie tylko dla przyrody, ale również dla ludzkości. Dlatego dziś zaprezentuję kilka miejsc, które znikną za kilkadziesiąt lat.

9ae06be6-d12a-11e4-9936-0025b511226e.jpg

morze-martwe-3.jpg

Morze Martwe

Powierzchnia Morza Martwego, położonego w tektonicznym Rowie Jordanu, na pograniczu Izraela i Jordanii, w ciągu ostatnich 30 lat zmniejszyła się o ponad 30%. Dodatkowo poziom wody tego niezwykle słonego jeziora obniżył się o ponad 24 metry. Oprócz zmian klimatu i ocieplenia, główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest czerpanie wody przez wszystkie sąsiadujące kraje z jedynego dopływu Morza Martwego, czyli rzeki Jordan. Według prognoz ekspertów za około 50 lat w miejscu tym pozostanie tylko suchy krater.

ctutybe_17.jpg

Amdo-9201.jpg

tybet-everest-base-camp.jpg

Tybet

Od 1950 roku, gdy Tybet znalazł się pod chińską kontrolą, jego unikalna kultura zaczęła zanikać. Od tego czasu zburzonych zostało ponad 6000 klasztorów, a nauczanie języka tybetańskiego zostało zakazane, na rzecz mandaryńskiego. Mimo wysiłków i starań wielu znanych działaczy na rzecz uwolnienia Tybetu od chińskiej okupacji, język i wiele tradycji kulturowych wymiera. Chiński rząd (w zależności od bieżącej polityki) od czasu do czasu zamraża pozwolenia dla turystów na wjazd do Tybetu. Warto, więc odwiedzić ten piękny kraj dopóki jest to możliwe, a jego niesamowite dziedzictwo do końca nie zanikło.

rafa_57.jpg

wielka rafa koralowa.jpg

124480_rafawodaryby3.jpg

Wielka Rafa Koralowa

Wielka Rafa Koralowa, zwana także Wielką Rafą Barierową, położona u wybrzeży Australii, jest największą rafą koralową na świecie. Struktura zajmującą powierzchnię ponad 344 tysięcy km² została w całości wytworzona przez żywe organizmy na przestrzeni milionów lat. Wiek niektórych jej części ocenia się nawet na 45,5 mln lat. Jedną z największych atrakcji turystycznych Australii zamieszkuje około 1500 gatunków ryb, ponad 5000 gatunków mięczaków i 400 gatunków koralowców. Niezwykle piękne zjawisko przyrodnicze znika jednak w zastraszającym tempie. Wzrost temperatury oceanu, zanieczyszczenie środowiska i cyklony powodują sukcesywne niszczenie ekosystemu Wielkiej Rafy Koralowej. To co zajęło naturze wiele tysięcy lat tworzenia, może przestać istnieć w ciągu naszego życia.

fototapeta_z_ponte_di_rialto_w_wenecji.jpg

19c80983-8f39-4601-9ce2-4252450d5155.jpg

Wenecja

Włoskie miasto położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim, uważane jest za jedno z najbardziej romantycznych na świecie. Wenecja zmaga się, jednak z bardzo poważnymi problemami spowodowanymi osuwaniem się miasta pod wodę, a także coraz częstszymi powodziami. W ciągu ostatniego wieku poziom wody w mieście wzrósł o 30 cm. W sytuacji, gdy nie uda się zbudować nowoczesnej zapory, mieszkańcy będą zmuszeni do ewakuacji, a Wenecja będzie zagrożona zatonięciem.

Jeśli spodobał Ci się mój artykuł UPVOTE lub FOLLOW mile widziany. Bardzo mnie motywujecie do codziennej aktywności! Dzięki!

[ŹRÓDŁA]

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/morze-martwe-znika-pozostawiajac-po-sobie-tysiace-zapadlisk

https://www.smithsonianmag.com/science-nature/incredible-linguistic-diversity-tibet-disappearing-180967513/

http://www.businessinsider.com/australias-great-barrier-reef-will-disappear-within-two-decades-with-no-intervention-2014-3?IR=T

http://mobile.natemat.pl/143845,wenecja-znika-miasto-oblegane-przez-turystow-wkrotce-moze-zniknac-z-powierzchni-ziemii

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Niesamowite!

Wiele cywilizacji już znalazło się pod wodą i wiele jeszcze znajdzie. Klimat ciągle się zmienia, bez względu na to czy człowiek ingeruje w środowisko czy też nie. Oczywiście ingerencja człowieka przyspiesza ten proces, ale i tak to jest nieuniknione 😀

znakomity artykuł, choć przerażający zarazem :(

jestem pod wrażeniem jak ładnie, starannie i rzeczowo piszesz.
idę Cie zgłosić, do naszego diosbota,
(jeśli nie masz nic przeciwko takiemu wsparciu :)

Co to jest ten diosbot?

Szczerze? Nie wiem co to ale ok =)