Anakonda zielona- królowa Amazonii

in #polish7 years ago

Anakonda zielona, której łacińska nazwa brzmi Eunectes Murinus Linnaeus została odkryta w 1758 roku. Jej reputacja została nieco nadszarpana przez film "Anaconda", który pokazywał ją jako 20-metrowego węża pożerającego wszystko co napotka na swojej drodze. Wbrew fantazjom reżyserów o wybujałej wyobraźni trzeba przyznać, że ten wąż naprawdę ma w sobie "to coś" co sprawia, że czujemy do niego zarazem strach i respekt. W dzisiejszym opisie gatunkowym przybliżę wam postać tego majestatycznego zwierzęcia.

Nie taka anakonda straszna jak ją malują

Istnieje wiele informacji o 12-metrowych wężach tego gatunku żyjących w Amazonii lub Kongo. Niestety (a może i stety) te informacje nie są oficjalne. Najdłuższa udokumentowana anakonda miała 7 metrów. Typowa długość samicy wynosi około 4,5 metra, zaś samca- trochę ponad 3 metry i naprawdę rzadko jest spotkać anakondę mającą ponad 5 metrów. Ciekawostką jest, że Stowarzyszenie Zoologiczne ogłosiło, że ten kto złapie Eunectesa którego długość ciała będzie wynosić 10 metrów- otrzyma nagrodę 30 000 dolarów.

Nie zmienia to jednak faktu, że te węże są prawdziwymi potworami. Anakondy mogą mieć obwód ciała 1 metr, średnicę 30 centymetrów i ważyć grubo ponad 100 kilogramów ! Polecam wam zrobić mały eksperyment- zmierzcie obwód swojego uda w najszerszym jego miejscu i spróbujcie je objąć. To właśnie pomoże wam wyobrazić sobie to, jaki ten wąż jest ogromny. 

Anakondy są także urodzonymi nurkami- potrafią pływać z prędkością 20km/h i wytrzymywać pod wodą bez czerpania powietrza ponad 20 minut co czyni je jeszcze bardziej zakamuflowane. Ich ubarwienie (ciemnozielono- żółte pokryte bordowymi plamami) bardzo dobrze zlewa się ze zmąconymi wodami Amazonki. W każdym ZOO w którym trzymany jest ten wąż musi znajdować się duży basen z wodą z racji, że anakondy nie zanurzają się tylko podczas polowania lub szukania schronienia, ale też dla czystej przyjemności.

Występowanie i długość życia

Jak wyżej wspomniałem anakondy występują w lasach deszczowych Ameryki Południowej, a dokładniej w dorzeczu Amazonki oraz Orinoko. Co do długości życia- węże z rodziny "constrictor" czyli dusiciele są długowieczne. Oznacza to, że ich naturalna długość życia to ponad 20 lat.Niestety zazwyczaj dożywają mniej, ponieważ dżungla skrywa wiele niebezpieczeństw i każdy dzień może być dla takiego węża ostatnim.

 Co do życia w niewoli najstarszy osobnik w chwili śmierci miał 31 lat.

Polowanie i żywienie

W tej kwestii anakondy absolutnie nie wybrzydzają. Zjedzą dosłownie wszystko co będą w stanie połknąć. Od wielkich gryzoni takich jak kapibara, poprzez małpy, a na małych krokodylach kończąc.

Jak wiadomo anakonda należy do rodziny dusicieli czyli co za tym idzie- zabija śmiercionośnym uściskiem. Chwyta swoją ofiarę, obwija się dookoła niej i z każdym wypuszczanym przez nią oddechem zaciska swoje zwoje. Ten wąż ma najsilniejszy uścisk wśród wszystkich węży które aktualnie istnieją na planecie więc szanse na uwolnienie się z jej "przytulenia" są niewielkie. 

Po zjedzeniu swojej ofiary Eunectes może trawić ją nawet do 9 miesięcy !

Budowa czaszki anakondy jest bardzo ciekawa. Jej zakrzywione "do środka" zęby nie pozwalają wyrwać się ofierze. Czym bardziej cel tego węża się szarpie tym głębiej jej zęby się wbijają uniemożliwiając ucieczkę. 

Terrarium

Hodowanie tego węża nie jest zbyt popularne, ale znajdują się ludzie którzy decydują się na zakup anakondy.

Przyjmuje się, że młodego osobnika możemy trzymać w terrarium o wielkości 150 (długość) x 100(szerokość) x 50(wysokość) centymetrów. Oczywiście mówimy tu o minimalnych wymiarach, bo wąż ze względu na swoją masę będzie czuł się w takim zbiorniku niezbyt komfortowo.
Zalecane jest, aby terrarium dla dorosłej anakondy miało co najmniej 3 metry szerokości i 2 długości, wysokość nie jest zbyt istotna, ponieważ są to węże naziemne.

Nasze terrarium musi mieć zbiornik wodny tak duży, żeby cały osobnik mógł do niego wejść bez problemu. Hodowcy zazwyczaj podłączają takie zbiorniki do kanalizacji, żeby zaoszczędzić sobie czasu przy sprzątaniu i wymianie wody, a uwierzcie, że przy takim zwierzęciu woda zużywa się w ogromnych ilościach

Terrarium musi być zrobione tak, aby przypominało tereny bagniste Amazonii. Wilgotność powinna wynosić około 80%.

 Dorosła samica przekraczająca 4 m długości oraz masę 60 kg ma wystarczająco siły by udusić człowieka, pamiętać należy jednak, iż nie ma udokumentowanego ani jednego przypadku ataku dorosłej anakondy zielonej na dorosłego człowieka w celu jego zjedzenia. Anakondy mimo możliwości jakie dają im potężne rozmiary i gigantyczna siła nie polują na ludzi. 

Kategorycznie niedopuszczalny jest bezpośredni kontakt dzieci z anakondami. Osobniki powyżej 3 m obsługujemy ZAWSZE z asystą drugiej silnej osoby. Należy pamiętać, że mimo krępej budowy ciała i pozornie leniwego charakteru wąż ten jest on w stanie cię zaatakować i w mgnieniu oka udusić.

Jeśli podobał ci sie ten artykuł- upvote, resteem i follow.

@adrianwastag


Sort:  

slodziaki .... ogladalam dokument na blue planet , one ponadto straasznie smierdza ..

Cały dzień w błocie i gnoju więc nie ma co się dziwić.

Bardzo fajny post :)
Tak w hodowlach/terrariach sa osoby co je posiadają :)
Ale bardziej popularna wydaje mi się Anakonda żółta (Eunectes notaeus) bo ładniejsza i dorasta tylko do ok 3,5m :)


Ps: przypominam o podawaniu źródła fotografii jeśli nie są Twoje/ taki dobry zwyczaj/ gwarantuje Ci że to nie zaszkodzi a można tylko zyskać :)

Taki milusinski zwierzaczek :D w sam raz do domowego ogniska :D

Gady pełzające, brrrrr.
Nie przepadam za nimi, ale warto coś o nich wiedzieć.
Świetny materiał. Pozdrawiam z Kalisza.

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 63271.81
ETH 2568.70
USDT 1.00
SBD 2.80