Missing you, Dolores... (🇵🇱)

in polish •  2 months ago

W styczniu tego roku niespodziewaną śmiercią odeszła jedna z najlepszych wokalistek rockowych i alternatywnych wspaniała Dolores O'Riordan, która światowy sukces odniosła jako frontmanka zespołu The Cranberries. Obecnie różnorodne media rozpisują się na temat przyczyn jej śmierci, podczas gdy inna okazja dotycząca tej piosenkarki pozostaje nieco zapomniana - Dolores w dniu dzisiejszym skończyłaby 47 lat. Myślę że właśnie jej młody wiek powinien dać nam do myślenia jak wielką stratą jest jej przedwczesne odejście. Wciąż jest mi trudno przeboleć tę stratę, w szczególności że z jej muzyką spędziłam naprawdę wiele, wiele godzin.

Dolores Cranberries.jpg

Dolores pisała teksty już od 12 roku życia. Była niezwykle twórcza, a do tego wyróżniał ją jej jednocześnie bardzo silny jak i delikatny głos. W 1990 roku wygrała przesłuchania na miejsce wokalistki irlandzkiego zespołu rockowego The Cranberries, w którym zastąpiła dotychczasowego frontmana Nialla Quinna. Dolores szybko pokazała swoje umiejętności w pisaniu tekstów. Kiedy dostała od zespołu demo z muzyką do utworu nad którym pracował, następnego dnia wróciła z pełnym tekstem piosenki o nazwie Linger (która miała później stać się jednym z największych przebojów zespołu). Ostatecznie z The Cranberries występowała w latach 1990-2003 oraz 2009-2017, kiedy to była wokalistką zespołu The Cranberries, grała również na gitarze rytmicznej i prowadzącej oraz sporadycznie na instrumentach klawiszowych. Z jej wokalem The Cranberries odniosło największe sukcesy - wystarczy wspomnieć o takich utworach jak "Dreams", wspomniany już "Linger", czy najbardziej znany z całej twórczości The Cranberries przejmujący "Zombie".
4 maja 2007 roku ukazał się jej pierwszy solowy album, zatytułowany Are You Listening?. Pierwszym singlem, który promował album, był utwór „Ordinary Day”, do którego teledysk został nakręcony w Pradze. Następnie w 2009 roku ukazał się jej kolejny album w wersji solo - No baggage. W 2014 dołączyła do projektu D.A.R.K ,którego owocem był album Science Agrees wydany w 2016 roku. Być może są to wydawnictwa nie dorównujące popularnością dorobkowi The Cranberries, jednak z pewnością warto się z nimi zapoznać.

Dziś do posłuchania proponuję nam wszystkim "When You're Gone" grupy The Cranberries z płyty To the Faithful Departed z 1996 roku.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Ten post został podbity przez użytkownika @mmmmkkkk311 i jego program #perpetuummobile. Z jego inicjatywy zostało przydzielone opiekunom Tag'ów po 10 SBD na wspieranie dobrych treści na platformie #steemit, ja dostałem na wspieranie Tagu #pl-muzyka.