Czerwona księga gatunków zagrożonych

in #pl-zwierzeta7 years ago (edited)

W 1963 roku IUCN - Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody z siedzibą w Gland w Szwajcarii po raz pierwszy opublikowała tzw. Czerwoną księgę gatunków zagrożonych. Księga zwiera informacje dotyczące klasyfikacji znanych gatunków zwierząt, roślin i grzybów, według określonej wewnętrznymi normami IUCN skali zagrożenia ich wyginięciem.

Klasyfikacja gatunków wg. IUCN
EX – wymarłe
EW – wymarłe na wolności
CR – krytycznie zagrożone
EN – zagrożone
VU – narażone
NT – bliskie zagrożenia
LC – najmniejszej troski
DD – gatunki o nieokreślonym jeszcze stopniu zagrożenia
NER – gatunki nie poddane ocenie zagrożenia przez IUCN

Na wzór Czerwonej księgi wydanej przez IUCN. Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie opracował i opublikował w 1992 roku Polską czerwoną księgę.

Pojawiły się uzupełnione wznowienia.

Tom I - Polska czerwona księga zwierząt. Kręgowce, red. Zbigniew Głowaciński, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2001

Tom II - Polska czerwona księga zwierząt. Bezkręgowce, red. Zbigniew Głowaciński & Janusz Nowacki, Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie & Akademia Rolnicza im. A. Cieszkowskiego w Poznaniu, 2004

Z biegiem czasu forma klasyfikacji gatunków zagrożonych wyginięciem w Polsce została rozszerzona i w oparciu o nią w 2002 roku powstała uproszczona forma Czerwonej księgi – tzw. Czerwona lista zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce.

Klasyfikacja wg. Instytut Ochrony Przyrody PAN

  • EX – gatunki wymarłe
  • EXP – gatunki zanikłe
  • CR – gatunki skrajnie zagrożone
  • EN – gatunki bardzo wysokiego ryzyka, silnie zagrożone
  • VU – gatunki wysokiego ryzyka, narażone na wyginięcie
  • NT – gatunki niższego ryzyka, ale bliskie zagrożenia
  • LC – gatunki na razie niezagrożone

Gatunki ujęte w Czerwonej księdze IUCN.

Przykładem zwierzęcia sklasyfikowanego w Czerwonej księdze IUCN kodem LC – najmniejszej troski jest Lis rudy zamieszkujący obszary Ameryki Północnej, Europy, Azje i Australię.

lis.jpg

Dużo poważniej sprawa wygląda już w przypadku zwierzęcia klasyfikowanego kodem VU – narażone. Irbis śnieżny, nazywany również śnieżną panterą, śnieżnym leopardem, zamieszkujący tereny środkowej Azji, Wyżyny Tybetańskiej oraz Himalajów.

irbis.jpg

Goryl nizinny to już gatunek oznaczony kodem CR – krytycznie zagrożony. Zamieszkuje tereny na południu Nigerii i Kongo zachodniego.

goryl.jpg

Narastająca świadomość społeczna spowodowała, że powstały międzynarodowe, krajowe i regionalne czerwone listy gatunków zagrożonych wyginięciem. Tu możemy prześledzić ten proces na przykładzie wykazu czerwonych list dotyczących Polski.

https://www.iucn.org.pl/pl/documenty/polskie-czerwone-listy

Warto również zobaczyć:

Na chwilę obecną społeczności międzynarodowa prowadzi dziesiątki projektów mających na celu ochronę zagrożonych gatunków. Szczególny nacisk kładziony jest na ochronę pozostałych osobników, odnowę populacji, wydzielania nowych rezerwatów oraz terenów chronionych i zasiedlanie ich nowymi osobnikami.

Źródło

Zdjęcia

  • Pixabay
Sort:  

Dobre przybliżenie tej klasyfikacji.

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.15
JST 0.028
BTC 62943.85
ETH 2464.43
USDT 1.00
SBD 2.55