Zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach - raport || 9.11.2018 European Air Quality Index
Czas na kolejny raport antysmogowy, warunki atmosferyczne stały się bardzo niekorzystne, a zatem to dobry moment, aby zaalarmować polską społeczność i uczulić ludzi na zagrożenie, które jest jak najbardziej realne i wyczuwalne.
Obecne warunki pogodowe - mgła oraz brak wiatru - są idealne dla tworzenia się smogu w miastach całej Polski. Czujniki mierzące zanieczyszczenia odnotowują bardzo wysokie stężenie pyłów zawieszonych PM 10 / PM 2,5 na terenie całego kraju. W tej chwili najgorsza sytuacja jest na południu Polski - Śląsk, Małopolska, choć normy na Pomorzu również zostały znacząco przekroczone. W Gdyni Orłowie stężenie pyłu zawieszonego przekroczyło wszelkie dopuszczalne normy - 900 % normy PM 2,5! - władze powinny wprowadzić stan alarmowy, lecz z niewiadomych mi względów nie robią tego. Cały czas mam wrażenie, że świadomość zagrożenia związana ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza jest bardzo niska. Ludzie żyjący poza Małopolską, Śląskiem, Wrocławiem i Warszawą, wydają się być nieświadomi zagrożenia lub świadomie je ignorują. Czy alarmując ludzi w mediach społecznościowych możemy wyczulić ich na niebezpieczeństwo związanie ze skażeniem powietrza? Nie pozostawajcie bierni, kupujcie maski przeciwpyłowe, alarmujcie sąsiadów, naciskajcie na lokalne władze oraz domagajcie się instalacji nowych czujników monitorujących jakość powietrza w waszej okolicy.
Dla przypomnienia dodam, że cząstki pyłu zawieszonego PM 2,5 μm są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia - ich średnica nie przekracza 2,5 μm, przez co łatwiej przenikają do dolnego odcinka dróg oddechowych i krwiobiegu, wywołując stan zapalny. Ekspozycja na cząstki pyłu PM 2,5 μm nasila arytmię serca, prowadzi do zawałów, udarów, a także zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy.
Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce
- Kraków - PM 2,5: 100 µg/m³
W Krakowie ogłoszono I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Władze miasta apelują, by ograniczyć wychodzenie z domów i korzystanie z samochodów.
Dzieci, osoby starsze, a także chorzy na przewlekłe choroby układu oddechowego powinny pozostać w domach lub ograniczyć wychodzenie na zewnątrz do minimum.
[2]
Radzionków - PM 2,5: 202 µg/m³- 806% dopuszczalnej normy! Prawdopodobnie najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce w dniu dzisiejszym, przebywanie na zewnątrz przy tak skażonym powietrzu jest śmiertelnie niebezpieczne; czy mieszkańcy mają w ogóle świadomość tego co im zagraża?
Piekary Śląskie - PM 2,5: 171 µg/m³
Zabrze - PM 2,5: 160 µg/m³ - jak widać miasta na Śląsku znajdują w czołówce najbardziej zanieczyszczonych
Wieluń- PM 2,5: 155 µg/m³
Mysłowice - PM 2,5: 131 µg/m³
Czechowice-Dziedzice - PM 2,5: 126 µg/m³ -
Rybnik - PM 2,5: 115 µg/m³
Lublin - PM 2,5: 71 µg/m³
Katowice - PM 2,5: 70,1 µg/m³
Warszawa - PM 2,5: 62 µg/m³
Jako ciekawostkę podam, że wczoraj wieczorem w Gdyni Orłowie poziom PM 2,5 osiągnął rekordową wartość 228 ug/m3 - ponad 900% normy i to wszystko kilkaset metrów od linii brzegowej! Jak widać nawet bliskość morza nie pomaga, gdy ludzie ogrzewają domy węglem i używają do tego starych i nieekonomicznych kotłów. W chwili obecnej jest stosunkowo ciepło, temperatura w wielu miejscach przekracza 10'C, pytanie co będzie się działo, gdy pojawią się pierwsze mrozy? Możemy sobie to tylko wyobrazić.
Najnowsze odczyty z czujników wskazują na to, że najgorsze mamy już za sobą, stężenie pyłów w powietrzu powoli spada, lecz ta noc była bardzo niebezpieczna dla naszych organizmów. Prognoza pogody na nadchodzące dni zwiastuje silniejszy wiatr, a to oznacza lepszą cyrkulację powietrza, która powinna zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w Polskich miastach.
Źródła:
[1] http://airindex.eea.europa.eu
[2] https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-przekroczone-normy-pm10-w-krakowie-i-stopien-zagrozenia-zani,nId,2655798
[3] https://airly.eu/map/pl/
I certainly prefer your Haiku to fog reports, but I understand clean air for breathing is essential...
Crazy map!