PROGNOZA POGODY DLA WĘDKARZA - POGODA PIĘKNA BEZ OPADÓW

in pl-wedkarstwo •  11 months ago 


Baczne obserwowanie charakterystycznych oznak pogody na obsza­rze danego jeziora ma niemałe znaczenie nie tylko dla wędkarzy, lecz przede wszystkim dla rybaków jeziorowych. Każdy wędkarz potrafi ,,na oko" ocenić z wyglądu nieba nadciąga­jącą burzę lub deszcz, lecz nie każdy jest w stanie na tej samej podstawie przewidzieć z dużym prawdopodobieństwem pogodę na najbliższe dni. Spróbujmy zatem poznać pewne zjawiska pojawiające się na niebie i inne oznaki, które trafnie określają różne typy pogody Nie zawsze człowiek widzi niebo jako błękitną kopułę. Bardzo często jest ono usiane chmurami, które powstają w wyniku pewnych zjawisk atmosferycznych. Można powiedzieć, że niebo jest jak gdyby zwierciadłem życia atmosfery i zachodzących w niej zjawisk. Dlatego też należy śledzić pozycję słońca, księżyca, kierunek wiatru, chmury, mgły, a nawet tęcze.

Biorąc te czynniki pod uwagę jesteśmy w stanie prognozować określony typ pogody. Każdy na przykład żeglarz wie, że czerwony wschód słońca jest zapowiedzią silnych wiatrów w ciągu dnia. Słu­chajmy i nielekceważmy sobie prognoz pogody podawanych w radio i TV. Od tego w głównej mierze zależeć będzie ostateczna decyzja, czy wybierać się na ryby, czy zostać w domu.

Niezależnie od tego warto orientować się w pewnych typach pogody.

W nocy niebo wygwieżdżone; w ciągu dnia zachmurzenie umiarkowa­ne, bez opadów, około południa rozwój chmur kłębiastych, zwanych ,,kopkami siana", dużo słońca, wiatry słabe o charakterze lokalnym pod wieczór.

Zupełny zanik chmur przed zmrokiem; złocisty dysk zachodzące­go słońca. Jesienią mgły nad przylegającymi do jezior łąkami i mocza­rami, unoszą się do góry niedługo po wschodzie słońca. Widoczność w ciągu dnia doskonała. Pogodę tego typu przynoszą wschodnioeu­ropejskie oraz syberyjskie wyże baryczne. Temperatura powietrza wzrasta od chwili ukazania się słońca na niebie do godziny 15, następnie powoli spada, aż do kolejnego wschodu. Ciśnienie utrzy­muje się na stałym poziomie 760 mm słupa rtęci. Jednym słowem mamy tu do czynienia z cyrkulacją wschodnią, a więc nie sprzyjającą wędkowaniu. Wówczas i rybacy skarżą się, że ryba nie idzie w sieci. Na podstawie tych miejscowych oznak można przewidywać pogodę na następne dwa dni.

Oznaki swoiste, dym z kominów i ognisk unosi się prosto w górę. Obrysy dalekich brzegów jeziora majaczą w białawej mgiełce. Rybitwy siedzą na wodzie skierowane dziobami w kierunku spodziewanego wiatru. Kormorany stają na baczność z rozpostartymi skrzydłami.

Słyszalność na wodzie jest przytłumiona. Czaple i jastrzębie podczas lotu odzywają się przeciągle i donośnie. Jaskółki wzbijają się bardzo wysoko. Skowronki zawisają wysoko nad ziemią i koncertują nie­przerwanie. Owady w ogromnych ilościach obsiadają kwiaty żółtej akacji. Pszczoły opuszczają ule udając się do pracy wczesnym ran­kiem. Po zachodzie słońca komary i muszki tworzą zwarte kominy.


Posted from my blog with SteemPress : https://swietokrzyskiprzewodnikwedkarski.pl/2018/08/13/prognoza-pogody-dla-wedkarza-pogoda-piekna-bez-opadow/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!