Akademia SteemMonsters: Ciemna strona Czarnych

in pl-steemmonsters •  2 months ago

Summonerzy

Zintar Mortalis
image.png
Zintar Mortalis (rare, beta) to podstawowy czarny summoner dołączany do Starter Packa. Kosztuje 3 many, zmniejsza obrażenia z walki wręcz przeciwnika o 1. Jest dobrą kontrą pod czerwone z Malric Inferno lub dowolny kolor z Daria Dragonscale. Szczególnie dobrze sprawdza się w tym drugim przypadku bo umiejętności obu summonerów się znoszą i jeszcze dodatkowo przeciwnik zużywa o 1 punkt many więcej od nas. Summoner jest tym mocniejszy im więcej kart przeciwnika używa ataku wręcz. Dlatego jeśli się spodziewamy ataku głównie z dystansu albo magicznego to można się zastanowić nad innym summonerem.

Jarlax the Undead
image.png
Jarlax the Undead (epic, beta) to summoner, który kosztuje 2 punkty many, ale nie zmienia żadnych statystyk. Przydaje się więc szczególnie na reguły Silenced Summoners, bo wtedy oszczędzamy 1 punkt w many w porównaniu do użycia karty Zintar Mortalis. Dobrze sprawdza się też na małej manie oraz w sytuacjach kiedy przeciwnik atakuje głównie z dystansu oraz magią. Summoner ten jest też tym mocniejszy im wyższy jest level, bo za ten zaoszczędzony 1 punkt many procentowo coraz mniej tracimy względem Zintara. Jeśli Zintar obniży atak przeciwnika z 2 do 1, to jest to spadek o 50%, jeśli natomiast obniży z 5 do 4 to jest to spadek tylko o 20%. Inna sprawa, że na niskich poziomach często karty mają atak równy 1, więc Zintar i tak już go nie obniży. Trzeba jednak ostrożnie podchodzić do używania tej karty na niskich poziomach. Pamiętam walkę, w której oszczędność 1 punktu many i użycie jej na Creeping Ooze kosztowało mnie obniżenie ataku z 2 do 1 na każdej z 3 kart, bo przeciwnik użył Zintara mając prawie taki sam deck. I wtedy nawet zwiększona szybkość na nic się nie zdała. Jest jeszcze jedna zaleta tego summonera, podobnie jak wszystkich epickich summonerów, w lidze Bronze może przywoływać karty rare 3 poziomu zamiast 2, a w lidze Gold 7 zamiast 6. Ciągle nie wiem czy to bug czy feature, ale tak to wygląda w rzeczywistości.

Crypt Mancer
image.png
Crypt Mancer (legendary, beta) to summoner kosztujący 5 punktów many, jednak zmienia on aż 3 statystyki: zmniejsza atak przeciwnika o 1, zmniejsza szybkość przeciwnika o 1 oraz zmniejsza życie przeciwnika o 1. Jest on szczególnie przydatny na niskich poziomach oraz na wysokiej manie. Czyli innymi słowy najlepiej sprawdza się tam, gdzie Jarlax radzi sobie najgorzej. Jeśli chcemy brać udział w turniejach na niskich poziomach i gramy czarnym splinterem to warto zastanowić się nad tym summonerem.

Karty atakujące wręcz

Haunted Spirit
image.png
Haunted Spirit (rare, beta) świetnie sprawdza się jako tank, gdyż ma stosunkowo dużo życia oraz może się leczyć dzięki umiejętności Heal. Od 4 poziomu zaczyna także odbijać magię (Magic Reflect), a od 7 zmniejsza o połowę przyjmowanie obrażenia magiczne (Void), przez co staje się silnym przeciwnikiem dla ataków magicznych. Jego słabą stroną jest brak pancerza czy umiejętności Shield, która zmniejszałaby obrażenia, przez co zmasowany przeciwnika na tanka szybko może zakończyć się jego śmiercią.'

Skeleton Assasin
image.png
Skeleton Assasin (common, beta) to karta atakująca ostatnią pozycję (Sneak). Często jest używany w parze z Elven Cutthroat dzięki czemu mamy atak typu Double Sneak. Jego mocną stroną jest szybkość, słabą natomiast stosunkowo mało życia, choć jest to typowe dla kart typu Sneak. Od 6 poziomu ma 50% szans na zatrucie atakowanej karty, która w przypadku powodzenia tego ataku będzie otrzymywać 2 obrażenia od trucizn na początku każdej rundy.

Spineback Wolf
image.png
Spineback Wolf (common, beta) to karta mająca dwa główne zastosowania. Albo atak z drugiej pozycji, dzięki umiejętności Reach albo obrona ostatniej pozycji dzięki umiejętności Thorns, która zadaje 2 obrażeń od cierni po każdym ataku przeciwnika. W połączeniu z małą ilością życia kart typu Sneak staje się często zaporą nie do przejścia. Jest oczywiście słabszy niż Hydra na tej pozycji, ale za to bardzo tani (jeśli chodzi o koszt zakupu) oraz kosztuje mniej many czyli 5. Do zalet należy też doliczyć dużą szybkość oraz pancerz.

Lord of Darkness
image.png
Lord of Darkness (legendary, beta) to potężna karta w określonych sytuacjach. Od pierwszego poziomu ma umiejętność Enrage, która zwiększa o połowę atak oraz szybkość jeśli karta ma poziom życia niższy od maksymalnego, od drugiego umiejętność Stun, która sprawia, że mamy 50% szans na ogłuszenie przeciwnika, które sprawia, że przeciwnik omija swój następny atak, od trzeciego umiejętność Shield, która zmniejsza obrażenia o połowę, a od czwartego umiejętność Retaliate, dzięki której ma 50% szans na oddanie ataku. Dla mnie prawdziwa siła tej karty uwidacznia się od 3 levelu, gdyż efektywnie karta ta zyskuje 2x razy więcej życia względem ataków wręcz oraz ataków z dystansu. Często jest używana na zasadach typu Up Close & Personal, Melee Mayhem.

Animated Corpse
image.png
Animated Corpse (common, beta) to rzadko używana karta, głownie dlatego, że na pozycji tanka znacznie lepiej sprawdza się Haunted Spirit, który kosztuje tylko 1 punkt many więcej. Karta może mieć zastosowanie w następujących sytuacjach: jeśli chcemy na zasadach Back To Bacics koniecznie użyć tanka za 4 punkty many, bo wtedy atak wyjdzie znacznie lepiej albo na zasadach Melee Mayhem albo jeśli chcemy tanka odpornego na magię (Void) na poziomie silver.

Skeletal Warrior
image.png
Skeletal Warrior (rare, reward) to karta, która jest najczęściej używana jako zabezpieczenie ostatniej pozycji lub wypełnienie decku jeśli zostały nam do użycia 2 punkty many i ta karta najbardziej nam pasuje do sytuacji. Zaletą jest właśnie niski koszt jeśli chodzi o manę oraz fakt, że karta ma pancerz, a od 5 poziomu również umiejętność Shield, która zmniejsza obrażenia o połowę.

Undead Minotaur
image.png
Undead Minotaur (common, reward) to karta bardzo zbliżona do neutralnej karty Hobgoblin ze względu na to, że atak wręcz wykonuje dwukrotnie. Przewagą jest większa liczba punktów życia oraz umiejętność Retaliate, która pojawia się od 6 poziomu. Niemniej karta kosztuje 6 punktów many (o 1 więcej niż Hobgoblin), a więc całkiem sporo. Główne zastosowanie to zasady Melee Mayhem jeśli użyjemy summonera Daria Dragonscale. W ten sposób bonus +1 do ataku od summonera efektywnie przełoży się na +2 ataku. A jeśli karta znajdzie się na pozycji tanka to będzie oddawać ataki.

Karty atakujące z dystansu

Twisted Jester
image.png
Twisted Jester (rare, reward) to bardzo dobry snajper (umiejętność Sniper), a więc karta, która atakuje pierwszą kartę, która nie używa ataku wręcz w drugiej linii przeciwnika. Jest szczególnie mocny na poziomie Bronze gdyż ma atak równy 3, co w połączeniu z użyciem summonera Selenia Dragon Sky może zostać zwiększone do 4. Najgroźniejszym snajperem przeciwnika, który może pokrzyżować plany jest Spirit of the Forest, którą bardzo trudno trafić, szczególnie na wyższych poziomach. Niemniej Twisted Jester kosztuje 4 punkty many, a SotF aż 7. Twisted Jester świetnie współgra z Centaurem tworząc bardzo groźny atak typu Double Snipe. Ma też umiejętność Dodge więc często jest stawiany na ostatniej pozycji, dzięki czemu ma szansę na uniknięcie ataków typu Sneak.

Haunted Spider
image.png
Haunted Spider (common, beta) to karta atakująca z dystansu tanka przeciwnika. Moc tej karty uwidacznia się od 4 poziomu, kiedy uzyskiwana jest umiejętność Poison, dzięki której mamy 50% szans na zatrucie atakowanej karty, która będzie w następstwie traciła 2 punkty życia na początku każdej rundy. Moim zdaniem jest to dobra karta, kiedy chcemy zmaksymalizować atak na tanka przeciwnika. Z drugiej strony, jeśli zastanawiamy się czy wybrać kartę Haunted Spider czy Skeleton Assasin to zwykle lepszym wyborem jest ten drugi, gdyż atakuje tyły przeciwnika, a nie najmocniej bronioną kartę przeciwnika czyli tanka. Jest to szczególnie widoczne w teamach typu: Zintar Mortalis + Haunted Spirit + Haunted Spider + Twisted Jester VS Zintar Mortalis + Haunted Spirit + Skeleton Assasin + Twisted Jester. Ten pierwszy team na poziomie Bronze na większy atak, ale jest teamem przegrywającym gdyż atak pająka trafia w leczącego się tanka. Natomiast Skeleton Assasin atakuje tyły.

Vampire
image.png
Vampire (common, reward) jest kartą, która prawdziwą moc zyskuje od 8 poziomu, gdyż ma wtedy 7 szybkości oraz umiejętność Flying przez co bardzo trudno ją trafić. Na tym poziomie ma też 3 punkty ataku z dystansu, a na maksymalnym poziomie 4. Największą wadą tej karty jest fakt, że początkowo ma ona 1 życia, a na więcej życia musi sobie zapracować umiejętnością Life Leach która dodaje tyle życia ile wynosi połowa zadanych obrażeń. Nie mogą to być jednak obrażenia w pancerz, bo wtedy punktów życia nie przybywa. Karta atakuje zwykle jako pierwsza, więc ma szansę już pierwszym atakiem zdobyć nieco punktów życia, o ile tank przeciwnika nie ma pancerza. Najlepiej kartę tę ustawić tak, żeby nie była pierwszym celem ani snajperów przeciwnika, ani celem kart typu Sneak. Z tego też powodu lepiej sprawdza się na dużej manie, gdyż wtedy możemy sobie pozwolić na takie ustawianie. Idealnymi zasadami walki dla tej karty są zasady Unprotected, bo wtedy tank przeciwnika nie będzie miał pancerza.

Karty atakujące magią

Undead Priest
image.png
Undead Priest (rare, beta) to karta, której głównym przeznaczeniem jest zmiana statystyk przeciwnika. Od pierwszego poziomu ma umiejętność Weaken, która zmniejsza liczbę punktów życia przeciwnika o 1, a od 5 poziomu umiejętność Slow, która spowalnia karty przeciwnika. Jest to więc bardzo użyteczna karta. Od trzeciego poziomu karta zyskuje też 1 punkt ataku magicznego, jednak atak ten ma drugorzędne znaczenie. Jeśli patrzymy na same statystyki i koszt many to użycie tej karty razem z summonerem Zintar Mortalis jest równoważne użyciu summonera Crypt Mancer. Zaletą pierwszego rozwiązania jest dodatkowa karta która zadaje obrażenia magiczne oraz ma punkty życia, dzięki czemu suma punktów życia naszego team jest większa. Drugie ma następujące zalety: do poziomu 4 Undead Priest nie spowalnia, a użycie Crypt Mancera tak; na wysokiej manie oszczędzamy jedno miejsce na dodatkową kartę; zmiana statystyk jest stała, bo Undead Priest może zostać zabity, a summoner nie. Używając Crypt Mancera i tak możemy dodatkowo użyć karty Undead Priest przez co statystyki są zmienione podwójnie co może się okazać znaczącą przewagę jeśli przeciwnik np użył tylko karty Undead Priest.

Dark Enchantress
image.png
Dark Enchantress (epic, beta) ta karta staje się szczególnie użyteczna od 4 poziomu, bo wtedy ma 50% szans na ogłuszenie przeciwnika (Stun) przez co ominie go następny ruch. Wraz z Lord of Darkness tworzy niezwykle groźny, choć rzadko spotykany, atak typu Double Stun. W rzeczywistości może to być równoważne z całkowitym wyłączeniem tanka przeciwnika z gry. Karta ma też umiejętność Flying, więc trudniej ją trafić. Zadaje obrażenia magiczne, dzięki czemu omija pancerz przeciwnika. Na poziomach niższych niż 4 wydaje się jednak często zbyt drogą kartą jeśli chodzi o punkty many. Dlatego jest częściej używana, gdy tych punktów do dyspozycji jest więcej.

Screaming Banshee
image.png
Screaming Banshee (epic, beta) to karta, której główną mocną stroną jest umiejętnosć Blast uzyskiwana od 3 poziomu. Dlatego jest przydatna atakowania tanka przeciwnika i jednoczesnego osłabiania karty stojącej na drugiej pozycji. Ma też zastosowanie na zasadach Super Snipe, bo wtedy atak Blast może atakować aż 3 karty naraz. Trzeba jednak z rozwagą podchodzić do takiego rozwiązania, to jeśli cel przeciwnika będzie odbijał magię, to Screeming Banshee może szybko zostać pokonana, szczególnie w połączeniu z największą wadą tej karty czyli bardzo małą liczbą punktów życia.

Phantom Soldier
image.png
Phantom Soldier (epic, reward) jest to bardzo silna karta na specjalne okazje. Szczególnie dobrze się sprawdza na dużej manie jeśli chcemy przeciwnika zaatakować magią oraz spodziewamy się, że on też będzie atakował głównie magią. Umiejętność Silence uzyskiwana od 3 poziomu zmniejszy atak magiczny każdej karty przeciwnika o 1 punkt, umiejętność Void zmniejszy obrażenia otrzymywane od ataku magicznego na tę kartę o połowę. Karta ma również dużo życia oraz umiejętność Flying przez co, jeśli jesteśmy przyparci do muru i nasz tank (np Haunted Spirit) już padł, bo karta ta wytrzyma na pierwszej pozycji kilka ataków. Największą wadą tej karty jest duży koszt jeśli chodzi o punkty many - aż 8. Niemniej nie jest to aż tak duży problem jest mamy do czynienia z walką o dużej manie.

Karty uzupełniające:

Jest sporo kart, które świetnie się komponują z czarnym splinterem, a pochodzą ze splintera złotego lub neutralnego.

 • Daria Dragonscale - złoty summoner, kosztuje 4 punkty many, zwiększa atak wręcz o 1, umożliwia też użycie potworów ze złotego spintera (np Manticore); dobrze się sprawdza jeśli chcemy wykonać atak typu:
  • Double Sneak za pomocą pary Skeleton Assasin + Elven Cutthroat
  • zmaksymalizować atak wręcz na tanka przeciwnika za pomocą pary Haunted Spirit + Manticore, Lord of Darkness + Manticore albo inny tego typu.

 • Selenia Sky - złoty summoner, kosztuje 3 punkty many, zwiększa atak z dystansu o 1; dobrze się sprawdza jeśli chcemy wykonać atak typu:
  • Double Snipe za pomocą pary Twisted Jester + Centaur
  • na zasadach Back to Bacics jeśli chcemy użyć czarnego splintera i zaatakować z dystansu
  • jeśli chcemy zmaksymalizować atak dystansowy na tanka przeciwnika przy pomocy kart takich jak Vampire, Haunted Spiner, Highland Archer, Cyclops czy Lightning Dragon
  • jeśli koniecznie chcemy użyć karty ze złotego splintera np Chromatic Dragon, Gold Dragon

 • Manticore - karta atakująca wręcz kosztująca 4 punkty many, pochodzi ze złotego splintera, posiada umiejętnosć Reach dzięki czemu może atakować z drugiej pozycji, posiada też umiejętność Flying dzięki czemu jest trudna do trafienia, a od 4 poziomu również umiejętnosć Thorns; świetnie sprawdza się:
  • w połączeniu z Haunted Spirit / Lord of Darkness na pierwszej pozycji + Daria Dragonscale jako summoner

 • Elven Cutthroat - neutralna karta kosztująca 3 punkty many z umiejętnością Sneak; sprawdza się:
  • w połączeniu ze Skeleton Assasin przy ataku Double Sneak, szczególnie jeśli użyjemy summonera Daria Dragonscale

 • Centaur - neutralna karta kosztująca 4 punkty many z umiejętnoscią Snipe; sprawdza się:
  • w połączeniu z Twisted Jester przy ataku Double Snipe, szczególnie jeśli użyjemy summonera Selenia Sky

 • Cocatrice - neutralna karta kosztująca 2 punkty many, ma umiejętnosć Flying, od 5 poziomu także Dodge; w połączeniu z dużą szybkością sprawdza się jako:
  • zabezpieczenie ostatniej pozycji przed atakami typu Double Sneak
  • jako tani tank / tymczasowy tank, którego będzie bardzo trudno trafić (przyspieszanie kart własnych lub spowalnianie kart przeciwnika zwiększa moc Cocatrice)

 • Creeping Ooze - neutralna karta kosztująca 1 punkt many; jej główne zastosowanie to:
  • spowalnianie przeciwnika, za pomocą umiejętności Slow
  • zyskanie na czasie jeśli chcemy opóźnić atak na inną kartę na pierwszej / ostatniej pozycji; ustawiamy ją wtedy na docelowej pozycji i przeciwnik będzie musiał najpierw zdjąć Creeping Ooze, a dopiero potem kartę, którą chcemy chronić

 • Lord Arianthus - neutralna karta kosztująca 5 punktów many, jest to bardzo potężna karta; posiada umiejętności Shield, Void, od 2 poziomu Magic Reflect, od 3 poziomu Thorns; karta ta świętnie sprawdza się jako:
  • normalny tank, szczególnie jeśli go leczymy
  • tank kontrujący atak magiczny przeciwnika, to jest najmocniejsze użycie tej karty bo atak magiczny jest odbijany, a przyjmowane obrażenia obniżane
  • snipe tank na zasadach Target Practice kiedy to wszystkie karty atakujące z dystansu lub magią mają umiejętność Snipe, karta ta będzię wtedy zbierała te wszystkie ataki + odbijała magiczne
  • sneak tank szczególnie na zasadach Super Sneak

Dodatkowe informacje

Czarne są szczególnie użyteczne na niskich poziomach jeśli chcemy przeprowadzać ataki typu Double Snipe lub Double Sneak. Mocną stroną jest leczący się tank. Na plus jest też możliwość wykonania ataku Double Stun, czy też zatruwanie przeciwnika za pomocą umiejętności Poison. Największą wadą tego splintera jest brak umiejętności Protect, która zwiększa pancerz każdej karty o 2 (przez to splinter ma słabość względem białych / zielonych / niebieskich) czy brak tank healera, przez co jedyny sposób na leczącego się tanka to użycie Haunted Spirit. Jeśli użyjemy Lord of Darkness to już nie mamy możliwości leczenia.


@jacekw

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Wooooow :O
Kolejna lektura, żeby być lepszym czarnymi :)

·

Uuuu, rasizm

Ale fajnie opisane :) Az chyba sprobuje znow pograc.

Normalnie jak podrecznik do Warhammera :P

Congratulations @akademia-sm! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 50 upvotes. Your next target is to reach 100 upvotes.

Click here to view your Board
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Vote for @Steemitboard as a witness and get one more award and increased upvotes!

This post is supported by $2.8 @tipU upvote funded by @cardboard :)
@tipU voting service always profitable, instant upvotes | For investors.

💎Congratulations! By using @tipU service today you have won 2 @steembasicincome shares from @tipU :) From now on @steembasicincome (or one of its accounts) will upvote your posts and comments :)

Congratulations @akademia-sm!
Your post was mentioned in the Steem Hit Parade for newcomers in the following category:

 • Pending payout - Ranked 7 with $ 5,69

I also upvoted your post to increase its reward
If you like my work to promote newcomers and give them more visibility on the Steem blockchain, consider to vote for my witness!