🎹 Trochę o muzyce - Trochę o nieskończoności

in pl-psychologia •  last year  (edited)

earphones-earpods-justifyyourlove-802958.jpg

W jaki sposób muzyka może wpływać na produktywność?

Przeprowadzane badania na człowieku dały niepodważalne wnioski z których wynika że muzyka ma wpływ na człowieka. A w zależności od naszego nastroju oraz jej gatunku może zmieniać lub poprawiać chociażby produktywność.
Okazało się głównie że największy wpływ miała muzyka specjalnie zaprojektowana do wywoływania różnych emocji, oraz ta która jest nam znana.

Chociaż mogą zdarzać się wyjątki w których możemy usłyszeć gdzieś w radiu utwór który nam się spodoba, jest to spowodowane tym że trafia w nasz schemat, który wcześniej poznaliśmy. Uważam jednak, że utwór ten posiada te schematy które lubimy i są nam znane, może z nieco zmienionymi szczegółami. Dlatego czasami mamy wrażenie jakbyśmy gdzieś słyszeli utwór który rozbrzmiewa.

💡 Jak odpowiednio dopasować muzykę do nastroju?

Oczywiście możemy korzystać ze swoich list wcześniej przygotowanych. Ale...

...najlepiej przeanalizować czy jesteśmy, zmęczeni, znużeni, smutni itd. Następnie dopasować rodzaj muzyki do naszego nastroju.

Aby nieco zobrazować na czym to polega, posłużę się grafiką kotem (chyba nie będzie miał nic przeciwko).

Przykłady:

  • Od Smutek - Radość
  • Od Radość - Smutek
    Itd.
    Untitled-4.png

Jak widać smutny kot może stać się wesoły o ile damy mu odpowiednią muzykę. Oczywiście jest to tylko analogia raczej ma możliwości aby jakiś utwór spowodował to abyśmy zaczęli się śmiać, a tym bardziej nie uraczymy tym samym naszego kota, jednak możemy przestawić nasze myśli dzięki muzyce która pokieruje je w kierunku który wyznaczają fale akustyczne.

Co ciekawe ma to również znaczenie podczas mówienia. Nasza barwa i natężenie z którym wypowiadamy słowa tworzy fale akustyczne do odbiorcy i to sprawia jak zostajemy odebrani.

Dlatego też stosowanie niektórych muzycznych nagrań celem poprawy humoru, nie znając dobrze tematu może prowadzić do wręcz odwrotnych skutków. Należy najpierw przeanalizować stan emocjonalny w jakim się znajdujemy.

Jak wyjaśnić to że jedna osoba lubi daną piosenkę a druga wręcz jej nienawidzi?

Wystarczy że podłożymy schemat jakim jest to że, mózg tego drugiego człowieka poznał na tyle dane schematy piosenki że po prostu zwyczajnie go nudzą a nawet zaczynają denerwować. Oczywiście jest to uzależnione jego stanem w którym danym momencie się znajduje oraz tym że być może jego mózg sam wie że musi przestawić się na inny schemat słuchania.

Dlatego z czasem możliwe jest że człowiek sam wie dokładnie jakie utwory jak na niego działają.
Po prostu poznajemy odpowiednie schematy i jak na nas oddziałowują.

  • Możesz wykorzystywać oczywiście swoje playlisty, które często sami ustawiamy według własnych upodobań. Często bywa też tak że pasuje nam tempo, rytmika oraz klimat danego utworu ale nie pasuje nam wokal. Dzieje się tak ze względu na to że wokal jest zazwyczaj w oddzielnej ścieżce, która jest sztucznie zawyżana i upiększana aby była możliwie najbardziej słyszalna. Dlatego niestety aby skupić się na czymś trzeba słuchać muzyki pozbawionej wokalu. Głos człowieka nie jest doskonały i wprawniejszy słuchacz będzie chciał wyłapywać różne braki w nim, a my przecież chcemy skupić się tylko a muzyce a nie na tym jak ktoś śpiewa.

Nieskończoność

Załóżmy że w każdy utwór składa się z około czterech minut.
Jeden utwór może mieć nawet 10 różnych ścieżek grających jednocześnie razem.
Jak wiadomo muzyka jest zapisem pewnych informacji. A informacje można zapisać w postaci ciągu liczb. Jeżeli muzyka jest więc schematem, oznacza to że można zapisać ją w nieskończenie wiele sposobów....
Dochodzą do tego trecie, oktawy, zmiana częstotliwości itp. rzeczy co sprawia że absolutnie nie jest możliwe wykorzystanie schematów tworzących dany utwór. A tym bardziej policzenie ile jest wszystkich utworów na ziemi. Liczba kombinacji jest wręcz nieskończona.

black-and-white-keys-music-534283.jpg

💡 Słuchanie jakiego gatunku muzyki może zwiększać produktywność?

🎹 Muzyka klasyczna (instrumentalna) - Szybkie tempo

  • Wiele osób już wie że muzyka klasyczna jest wstanie sprawić że nasza koncentracja i nastrój się poprawią. Zostało to udowodnione wielokrotnie. Oczywiście celem poprawy nastroju, koncentracji należy wybierać energiczną muzykę klasyczną muzyka instrumentalna (w wesołym tonie). Analogicznie do tematu zmniejszając nieco tempo powodujemy że utwory mogą stać się zbyt nostalgiczne.

🎹 Odgłosy natury

  • Szum wody, potoku lub wodospadu może mieć korzystny wpływ na koncentrację i uspokojenie. Nie zaliczają się do tego ćwierkania ptaków itp. które mogą rozpraszać. Oczywiście najlepiej by było słuchać tych naturalnych. Ale będąc w zatłoczonym mieście często nie ma na to czasu i miejsca. Z pomocą wtedy przychodzą słuchawki i urządzenie przenośne.

🎹 Muzyka z gier

Utwory które są w grach zostały specjalnie zaprojektowane do tego aby zwiększać wrażenia jakie z nich płyną, ale również pozwalają lepiej reagować na różne sytuacje. Może to być pomocne w skupianiu się. Zalicza się do tego również...

🎹 Muzyka o "epickim wydźwięku"

Taka muzyka wzmacnia i podnosi, Mamy poczucie jakbyśmy robili coś niezwykłego (na przykład pisali artykuł na temat muzyki).

🎹 Oraz. Taniec

Oczywiście nie trzeba znać "kocich ruchów". Muzyka musi przepływać przez ciebie a ty razem z nią...
Cóż zdaj się na swoją spontaniczność i kreatywność.

Czy jest możliwe aby każda muzyka nam się znudziła?

Może nam się tak wydawać tylko na początku.
Nie ma chyba człowieka który chociaż raz nie posłuchał jednego utworu w bieżącym roku. Chyba że mieszkał na bezludnej wyspie i nie miał do niczego dostępu...
grey-seal-1969534_1280.png

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Witam serdecznie. Wpis pasujący do tagu #pl-emocjonalnie którego jestem nieoficjalnym kuratorem. Widzę Twój wpis posiada tylko 4 tagi więc 1 miejsce jest wolne. Zachęcam do dodania wyżej wymienionego tagu.

co powiesz na follow za follow?