Dowód osobisty

in #pl-prawo6 years ago

Dowód osobisty jest to dokument który stwierdza tożsamość danej osoby. Jest to dokument który poświadcza obywatelstwo polskie, który uprawnia do przekraczania granic państw członkowskich UE. Dowodu osobistego nie wolno zatrzymywać poza przypadkami wymieniony w ustawie. Ustawodawca mówi o obowiązku posiadania dowodu osobistego.

  1. Osoby który ukończyły 18 lat.
  2. Osoby które ukończyły 15 rok życia ,pozostają w stosunku pracy ale nie zamieszkują z rodzicami, opiekunami albo w ogóle nie pozostają pod władzą rodzicielską lub opieką.

Prawo do dowodu osobistego mają osoby który ukończyły 13 rok życia. Od 2004 dowód osobisty mogą otrzymywać na wniosek rodziców osoby poniżej 13 roku życia. Osoby który ukończyły 65 rok życia, mogą starać się o dowód osobisty na czas nieokreślony
Osoby które nie ukończyły trzynastego roku życia otrzymują dowód osobisty na 5 lat.

Dane zawarte w dowodzie – imiona najwyżej dwa, nazwisko rodowe, nazwisko, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, adres zameldowania na pobyt stały, seria i numer dowodu osobistego oraz wskazanie organu który go wydał, termin ważności, zdjęcie i podpis posiadacza, chyba, że posiadacz ma mniej jak 13 lat wówczas nie zamieszcza się jej podpisu.

Obowiązek wymiany dowodu osobistego – w przypadku zmiany danych, które zamieszone są w dowodzie osobistym, ( adres imię nazwisko na które zmieniamy) mamy 14 dni od dnia doręczenia ostatniej decyzji administracyjnej, albo orzeczeń sądu. Kiedy został on uszkodzony w takim sposób, że nie można określić tożsamości osoby albo zaistnienie innej okoliczności, utrudniającej rozróżnienie tożsamości osoby – z wnioskiem występujemy niezwłocznie.

Zgłoszenie utraty – osoba która zgubiła dowód osobisty jest zobowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym najbliższy organ gminy, a jeżeli do zaginięcia doszło za granicą to najbliższą placówkę konsularną. Te organy wydają zaświadczenie o utracie dowodu osobistego. Jeżeli inna osoba znalazła dowód osobisty, ma obowiązek niezwłocznie przekazać dowód organowi gminy, policji.

Osoba która znalazła dowód osobisty może przekazać go bezpośrednio właścicielowi. Osoba która utraciła obywatelstwo polskie jest zobowiązana zwrócić dowód osobisty organowi który go wydał lub najbliższej jednostce konsularnej.

Unieważnienie dowodu – z dniem zawiadomienia o jego utracie czy o jego zniszczeniu, z dniem zgonu posiadacza, z dniem utraty obywatelstwa polskiego.

Grafika - https://pixabay.com/en/justice-statue-lady-justice-2060093/
Książka -E. Ochendowski Prawo Administracyjne

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 62763.51
ETH 2579.20
USDT 1.00
SBD 2.72