Cechy samorządu terytorialnego

in #pl-prawo6 years ago

Cechy samorządu terytorialnego

  1. Związek lokalnego społeczeństwa
  2. Powstaje z mocy prawa
  3. Wykonuje zadania publiczne
  4. Jest wyposażony w środki do wykonywania zadań
  5. Posiada samodzielność

Samorząd to rodzaj korporacji na którą składa się grupa osób fizycznych ( ale także i prawnych). Korporacja to grupa ludzi, połączonych ze sobą pewną więzią społeczną, której łącznikiem jest pewien obszar w granicach których osoby te zamieszkują (przy czym miejsce zamieszkania określa wola tej osoby- jej centrum życiowe, a nie zameldowanie).
Należy przy tym zaznaczyć, iż korporacja, jako samorząd terytorialny nie jest organizacją społeczną.
W Polsce mamy samorząd etniczny.

Innym rodzajem korporacji są:
 korporacje zawodowe- służą one ochronie interesów i praw grupy zawodowej,
 korporacje religijne,
 samorząd gospodarczy

Samorząd terytorialny, mamy tu do czynienia z zamieszkiwaniem na tym samym obszarze.
Z miejsca zamieszkania wynikają prawa samorządowe. W Polsce mamy trzy rodzaje samorządu bo mamy trójczłonowy podział: samorząd gminny, powiatowy i wojewódzki (jest to podział poziomy, co oznacza, iż nie ma tu systemu strukturalnego- pionowej podwładności).

Samorząd powstaje z mocy prawa czyli "ipso iure" (w oznaczeniu do całego systemu prawnego) a nie "ex lege" (w oznaczeniu do danej ustawy). Samorząd jest związkiem lokalnego społeczeństwa, który jest powołany dla jednego celu, wykonywania administracji publicznej .Aby wykonywać zadania administracyjne samorząd musi posiadać środki do ich wykonywania nie pochodzące z działalności gospodarczej.
Samorząd, tak jak i państwo nie nadaje się i nie są powołane do prowadzenia działalności gospodarczej. Samorząd powinien pozyskiwać te dochody z podatków, danin opłat ( np. podatek od nieruchomości).
Podsumowując, samorząd terytorialny powstaje z mocy prawa, dla wykonywania administracji publicznej, z własnych środków.
Nasze państwo jest zorganizowane na zasadzie decentralizacji. W związku z tym samorząd istnieje jako efekt decentralizacji i jako efekt organizacji państwa na poziomie konstytucyjnym (art.15 Konstytucji RP).
W ujęciu politycznym, samorząd oznacza możliwość udziału we władzy państwowej.
W ujęciu prawnym, samorząd oznacza samodzielność niepodległą państwu (państwo nie może narzucać, ingerować w funkcjonowanie samorządu). Ramy samodzielności samorządu wyznaczają granice prawa.

Podstawowym celem samorządu jest identyfikowanie potrzeb lokalnych oraz ich zaspokajanie.
Samorząd identyfikuje zbiorowe potrzeby i po identyfikacji następuje ich zaspokojenie.

Samorząd w ujęciu politycznym oznacza prawo do państwa, źródłem funkcjonowania samorządu jest prawo lokalnych społeczności ludzkich do rządzenia.

Grafika - https://pixabay.com/en/justice-statue-lady-justice-2060093/
Książka - Prawo samorządu terytorialnego, autor Lech Krzyżanowski

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 63101.67
ETH 2588.03
USDT 1.00
SBD 2.74