Rozmnażanie hortensji krok po kroku

in #pl-ogrod6 years ago

Masz w swoim ogrodzie pięknie kwitnącą hortensję? Może warto ją rozmnożyć i podzielić się z sąsiadami lub posadzić w innym punkcie ogrodu? A może widziałeś przepiękny okaz u kogoś znajomego? Poniżej sprawdzisz, jak łatwo wyhodować sadzonki tej przepięknej rośliny. 

Rozmnażanie hortensji krok po kroku

Do rozmnożenia hortensji wystarczy już jedna gałąź rośliny z kwiatem. Wszystko zależy od tego, ile sadzonek chcesz uzyskać. Jeśli więcej niż kilka, przygotuj kilka pędów hortensji z kwiatem. Następnie zorganizuj podłoże do sadzonek – w szerokiej, dość płaskiej doniczce zmieszaj piasek z odrobiną torfu. Oprócz podłoża potrzebny też będzie oczywiście ukorzeniacz. Wspomnianą gałąź hortensji tniemy skośnie (żeby łatwiej było umieścić sadzonkę w podłożu) na kawałki, tj. ok. 1,5 cm nad liściem. Każda powstała w ten sposób sadzonka powinna mieć tylko 1 liść. Jeśli jest ich więcej na odcinku, który obciąłeś, oderwij zbędne liście tak, aby pozostał na niej tylko jeden. Liść, który został przetnij na pół. Wszystko po to, aby zbytnio nie parował. Tak przygotowaną sadzonkę zanurzamy w ukorzeniaczu i wciskamy w przygotowane wcześniej podłoże. Sadzonki wtykamy w podkład na głębokość 3-5 cm. Po wsadzeniu możemy lekko docisnąć podłoże do sadzonki, żeby ziemia nie odstawała zbytnio od rośliny. 

Źródło: https://zielonepogotowie.wordpress.com/

Jak dbać o sadzonki hortensji?

Są dwie metody dbania o sadzonki hortensji.

Pierwszy z nich: pojemniki z sadzonkami hortensji ustawiamy w cieniu i często zraszamy (nawet co godzinę, jeśli panuje upał).

Druga, wygodniejsza metoda: doniczkę z sadzonkami wkładamy do przezroczystego worka foliowego (dnem woreczka do góry, a rączki podłożyć pod doniczkę) i również zraszać. Woreczek foliowy sprawi, że potrzebna sadzonkom para wodna nie będzie uciekać. Tak zabezpieczona doniczka z sadzonkami może być przechowywana nawet na parapecie lub w innym cienistym miejscu. Po dwóch miesiącach doniczki z sadzonkami (niezależnie od wybranej metody) będą pełne młodych korzeni hortensji. Po tym czasie nie musimy już tak często zraszać sadzonek, możemy zastosować nawóz, ponieważ podłoże, w którym posadzone są sadzonki, celowo jest ubogie w składniki odżywcze po to, aby młode korzenie rośliny intensywnie wypuszczały korzenie w celu ich poszukiwania.

Zielone Pogotowie wspiera Philson Spółdzielnia Inwestycyjna, która pomaga w pomnażaniu prywatnego majątku.

Tak przygotowane sadzonki przetrzymujemy w chłodnym miejscu z dostępem do światła do połowy maja kolejnego roku. Oczywiście należy pamiętać o ich regularnym zraszaniu. Gdybyśmy jeszcze w tym samym roku posadzili sadzonki do gruntu, z pewnością by one zmarzły, ponieważ wszystko, co tworzy te młode rośliny jest świeże, delikatne i mogłoby sobie nie poradzić już przy pierwszym mrozie. Połowa maja następnego roku po ukorzenieniu to najbezpieczniejszy termin, aby posadzić takie sadzonki, ponieważ nie ma już ryzyka wystąpienia przymrozków. 

Źródło: https://zielonepogotowie.wordpress.com/

Wszystko o czym napisaliśmy możecie zobaczyć na filmiku instruktażowym. 

Poniżej jeszcze, krótkie uzupełnienie co dalej robić z hortensją:

Przechowywać w naczyniu w którym zostało ukorzenione w temperaturze dodatniej i nie zapomnieć o regularnym podlewaniu oraz o tym, aby rośliny miały dostęp do naturalnego światła. (weranda, ogród zimowy, bud. gospodarczy. Można także sadzonki przesadzić w doniczkę ok 1,5l z dobrą ziemią kompostową i hodować do wiosny w domu lub ogrodzie zimowym. Jak pędy urosną do 20 cm i nie będzie widać pąków kwiatowych to przyciąć, wszystkie pędy na 10 cm i czekać, aż zakwitnie. Miesiąc po posadzeniu do doniczek zasilić nawozem do roślin. Wiosną w obu przypadkach można posadzić do gruntu. 

Jeżeli są pytania, śmiało je zadawajcie, odpowiemy. Jesteśmy ciekawi, czy macie już swoje pierwsze sukcesy w rozmnażaniu hortensji? Podzielcie się nimi!

Więcej naszych artykułów na https://zielonepogotowie.wordpress.com/ 

Coin Marketplace

STEEM 0.16
TRX 0.13
JST 0.027
BTC 58968.99
ETH 2825.19
USDT 1.00
SBD 2.24