Kiedy bielić drzewa owocowe?

in pl-ogrod •  5 months ago 

Do połowy lutego mamy czas, żeby nasze drzewa owocowe pomalować wapnem. Potem dzień staje się coraz dłuższy, słońce jest wysoko, a gdy zachodzi, wracają przymrozki i mogą uszkodzić nasze drzewka. Wapno będzie je chronić.

Dlaczego bielimy drzewa owocowe? 

Po to, aby biały kolor odbijał słońce. Drzewko, które rośnie od strony południowej, narażone jest na kilkugodzinną ekspozycję na promienie słoneczne. W tym czasie jego soki zaczynają pracować, a gdy przyjdzie mróz, miazga drzewa wypełniona wodą zaczyna zamarzać. Lód w środku pęka i powoduje uszkodzenia kory. 

Wcale nie chodzi o ochronę przed grzybami czy szkodnikami, chociaż to też ma jakieś znaczenie. Bielimy drzewa stojące na pełnym słońcu. 

 Taka kora drzewa wymaga bielenia, jest popękana i zaczynają płynąc soki. 

Jak bielić? 

Na pewno przyda się odpowiednie wapno, które wsypujemy do wody. Odstawiamy taką mieszaninę na kilka godzin, następnie dokładnie wszystko łączymy, aby nie było żadnych grudek. 

Wapno nakładamy bardzo dokładnie pędzlem, zaczynając od góry. Gdy pierwsza warstwa wyschnie, można nałożyć kolejną. Wtedy ochrona przed słońcem będzie jeszcze lepsza 

Polecamy produkt marki Target, który cechuje zwiększona przyczepność. Wapno do bielenia sprawi, że kora na naszych drzewach i krzewach stanie się odporniejsza na niekorzystne warunki atmosferyczne. Pnie będą wytrzymalsze na mrozy oraz nadmierne nagrzewanie. 

Autor: Grzegorz Majda

Tekst: Kam 


Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!