Jak wybrać idealną choinkę na święta?

in #pl-ogrod6 years ago

Moda na ekologię sprawiła, że powraca się do tradycji żywego drzewka w roli choinki. Wiele osób nie chce odbierać życia drzewkom i decyduje się za zakup rośliny w doniczce. Do tego grona należą przed wszystkim osoby, które mają działki rekreacyjne, domki jednorodzinne czy znajomych, którzy mogą potem takie drzewko posadzić. 

Przed decyzją o tym, że tegoroczna choinka będzie w doniczce musisz już teraz wiedzieć co zrobisz z nią po świętach. Jakie miejsce będzie czekało na tę roślinę? Czy będzie ona mogła rosnąć wysoko i szeroko, czy raczej wolisz, aby rosła powoli? Pozostanie w pojemniku czy zostanie posadzona do ziemi? 

Plantatorzy dają nam wiele możliwości wyboru świątecznego drzewka. Może to być np. mały cyprysik opryskany sztucznym śniegiem czy świerk biały Conica o większych lub mniejszych (tylko do postawienia na stół lub biurko) rozmiarach. Do tej roli świetnie nadaje się jodła, np. koreańska, lub Świerk serbski czy srebrny. Najlepiej, jeśli roślina już co najmniej rok hodowana jest w pojemniku, wtedy ma rozrośnięty system korzeniowy. Niestety nie zawsze tak jest. Drzewka hodowane w pojemnikach to zaledwie parę procent tego, co jest dostępne, większość z nich to drzewka świeżo posadzone z gruntu. Taki materiał ma mniejsze szanse na dostosowanie się do różnych warunków przechowywania i po świętach przeważnie trafia na śmietnik. Sam wiele lat sprzedawałem takie drzewka i wiem co trzeba zrobić, jak przygotować taką roślinę, aby przetrwała okres świąteczny, a potem przesadzenie do ziemi. 

Jak kupować? 

Pierwsze na co powinieneś zwrócić uwagę to wielkość doniczki. Nie może być tak, że świerk ma 1,3–1,5 m wysokości i posadzony został do małej doniczki -5l, która przeznaczona jest dla roślin do wysokości max. 1 m. Taka roślina powinna być w doniczce 10 litrowej, która ma średnice ok. 30 cm. Im wyższe i starsze drzewko, tym pojemnik powinien być większy. Drzewka te powinny znajdować się w odpowiednich pojemnikach przynajmniej od sierpnia, gdyż jeżeli do tej pory nie uschły i nie oblatują im igły, to wystarczający dowód, że zostały dobrze przygotowane. 

Następna rzecz to dobór drzewka tak, aby spełniało odpowiednią rolę w naszym ogrodzie. Chodzi tu o wybór gatunku – żeby jej docelowy pokrój i wielkość spełniała Twoje wytyczne. Ważne, żeby wybrane miejsce w ogrodzie nie hamowało rozwoju tej roślinie i aby ona również z czasem nie  przytłaczała innych krzewów. 

Postaraj się, by do Wigilii drzewko stało jeszcze na dworze: balkonie lub tarasie. Przed wniesieniem do domu podlej je, opryskaj igły wodą i dopiero wstaw do pokoju. W domu drzewko musi stać na podstawce lub osłonce. Raz na trzy dni należy je podlewać. Nie wydłużaj na siłę jej pobytu w domu. Jak tylko zdecydujesz się na usunięcie ozdób, wystaw ją na zewnątrz na mróz i śnieg – nic jej się nie stanie. 

Co po świętach? 

Maksymalnie do 14 dni możesz nie dostrzegać znaków, że drzewko rośnie. Po tym czasie na pewno roślina zacznie wypuszczać pędy. Wystawioną na zewnątrz podlewamy, obsypujemy śniegiem lub spryskujemy wodą, by igły się napiły. Drzewko można wsadzić do gruntu jak tylko pogoda na to pozwoli, ziemia nie będzie zmrożona lub poczekać z tym do wiosny – posadzić przy okazji innych prac w ogrodzie. Przydatne będzie przygotowanie tabliczki z informacją, w jakim roku stało się częścią naszych świąt. 

Życzymy udanych poszukiwań idealnego drzewka świątecznego! 


Możesz nas znaleźć także na...
Instagram
https://www.instagram.com/zielone_pogotowie/

Twitter
https://twitter.com/zielonepogotow1

Blog
https://zielonepogotowie.blog/ 

Sort:  

Przydatny artykuł. Dzięki! Właśnie takich informacji poszukiwałam, gdyż w tym roku zdecydowałam się na zakup drzewka z korzeniami aby go nie wyrzucać :)

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.15
JST 0.030
BTC 65269.02
ETH 2653.11
USDT 1.00
SBD 2.84