Dalekie migracje rusałki osetnika

in #pl-nauka6 years ago (edited)

Motyle z gatunku rusałka osetnik mogą poszczycić się mianem motyli migrujących na największe odległości, jak wynika z ostatnio opublikowanych wyników badań. Owady te migrują jesienią z południa Europy do Afryki i przecinają podczas podróży nieprzyjazną życiu Saharę. Teraz udało się naukowcom ustalić, co się z przedstawicielami rusałki osetnika po wyczerpującej podróży dzieje.

W ramach badań, naukowcy przeprowadzili analizę chemiczną skrzydeł motyli. Okazało się, że po podróży przez Saharę, owady wracają z powrotem do Europy. Trwająca kilka pokoleń podróż rozgrywa się na dystansie około 12 000 kilometrów i jest najdłuższą znaną nauce migracją motyli.

Na powierzchni skrzydeł niektórych motyli, badacze odkryli pochodzące z Afryki znaczniki chemiczne. Markery pozwoliły w ustaleniu, gdzie stworzenia żywiły się, gdy były jeszcze gąsienicami. Zaskakujący jest fakt, że niektóre z osobników przeżywają całą podróż powrotną. Przeciętna długość życia rusałki osetnika wynosi od dwóch do czterech tygodni.

Rusałka osetnik jest sporych rozmiarów motylem, którego możemy poznać po czarno-białych narożnikach na krańcach pomarańczowych, czarno plamistych skrzydeł. Motyle te występują w każdej strefie umiarkowanej, w tym w górach tropikalnych. Dorosłe rusałki osetniki żerują na nektarze kwiatowym i spadzi mszycowej.

Przedstawiciele gatunku rusałka osetniki nie są jedynymi motylami, które słyną z dalekich i robiących wrażenie migracji. Dla przykładu, dzienne motyle z gatunku monarch opuszczają każdej jesieni północną część Stanów Zjednoczonych oraz Kanadę skąd wędrują w kierunku Meksyku. Ich największe skupiska - znajdujące się w meksykańskich górach - liczą około 200 milionów osobników.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Artykuł autorstwa: @bartoszmejer, dodany za pomocą serwisu Głodni Wiedzy


Źródło: sciencenews.org

Sort:  

Jak by wypadała (proporcjonalna do rozmiarów) taka wędrówka w przypadku człowieka? Ile by to było kilometrów? Można czasem się zainspirować naturą jeśli idzie o skalę przedsięwzięć - szczególnie gdy się komuś czegoś nie chce robić.

Licząc wagowo wyjdzie niezła abstrakcja :P, podobnie zresztą z prędkościa, rozmiar hmm z proporcji.
Liczmy motyla(5cm, rozpietosci skrzydeł) rekordzistę, który przetrwał całą podróż powrotną, to wyjdzie nam, że statystyczny Polak 1.8m, musiał by pokonać 216.000km. Motyl pokonuje ten dystans przez całe życie, człowiek przez całe życie pokonuje ok.130.000 km. Czyli natura i tak wygrywa. Nie ma się co martwić, mamy przecież środki transportu :D

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.17
JST 0.032
BTC 63686.15
ETH 2727.43
USDT 1.00
SBD 2.59