Branże, które technologia blockchain zmieni na zawsze...

blockchainnapost.png

Wielu inwestorów porównuje kryptowaluty do gorączki złota, a część z nich uważa je wyłącznie za bańkę spekulacyjną - za którą nie ma jakiejkolwiek realnej wartości. Czy aby napewno? Za kryptowalutami stoi również technologia blockchain, która w mojej opinii jest rewolucyjna i bezpowrotnie zmieni niektóre branże na zawsze. Właśnie o tych zmianach chciałbym Ci dzisiaj opowiedzieć…

Czym jest blockchain?

Próbując wytłumaczyć w kilku prostych zdaniach, czym jest blockchain, porównałbym go do wielkiej bazy danych umieszczonej w sieci. Baza ta jest zdecentralizowana, czyli nie ma centralnej jednostki, która przechowuje dane - każdy uczestnik sieci ma jej kopię. Wszystkie umieszczane w niej dane zapisywane są w bloki, które po wypełnieniu bloku są szyfrowane kryptograficznie i dołączane do poprzedniego bloku - w ten sposób tworząc łańcuch bloków. Proces tworzenia nowych bloków jest nieodwracalny, dzięki czemu zapisane w nim dane lub transakcje zostają już tam na zawsze i nie można ich cofnąć. Rozumiesz już, dlaczego blockchain jest rewolucyjny?

Jakie branże zmieni technologia blockchain?

Bankowość

Przechowywanie danych bankowych oraz praktycznie natychmiastowe i bardzo tanie transakcje bankowe to najbardziej oczywiste powody, przez które bankowość zostanie zmieniona dzięki technologii blockchain. Firma Ripple Inc. stojąca za kryptowalutą XRP już współpracuje z ponad 150 bankami na całym świecie, redukując koszty transakcji międzybankowych, dzięki technologii blockchain. W branżę kryptowalut inwestuje też coraz więcej firm oraz instytucji z sektora finansowego.

Opieka Zdrowotna

Wyobraź sobie sytuację, gdy cała Twoja historia choroby zapisana jest w blockchain. Bez znaczenia gdzie się aktualnie znajdujesz, doktor lub specjalista może prześledzić historię Twoich chorób, używanych leków oraz wszystkie dolegliwości, które miałeś dotychczas. Dzięki takim informacjom stawianie diagnozy może być nie tylko szybsze, ale również bardziej trafne.

Polityka oraz wybory

Poziom demokracji w wielu krajach pozostawia wiele do życzenia. Poziom korupcji w niektórych krajach jest na wysokim poziomie. Technologia blockchain może to jednak zmienić. Proces wyborów można stokenizować, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że każda z osób odda tylko jeden głos, a ilość oddanych głosów będzie jawna - nie będziemy musieli ufać komitetom wyborczym liczącym głosy jak ma to miejsce obecnie.

Nieruchomości

Jeżeli kiedykolwiek kupowałeś dom lub mieszkanie bez wątpienia wiesz z jaką ilością wypełnianych dokumentów to się wiąże. Blockchain może ten problem rozwiązać i usprawnić cały proces. W łańcuchu bloków mogą być przechowywane prawa własności do danej nieruchomości lub gruntu, które na zasadzie smart-kontraktu zostaną przeniesione na nowego właściciela po spełnieniu określonych warunków. Genialne, prawda?

Reklama internetowa

Prawie każdy z nas nie cierpi denerwujących reklam. Co byś jednak powiedział, gdybyś za obejrzenie reklam dostawał pieniądze? Projekt Basic Attention Token (BAT), który stoi za przeglądarką internetową Brave, wprowadził system wynagradzania użytkowników w zamian za interakcję z reklamami. Mamy również możliwość wynagradzania ulubionych twórców, co zmienia całkowicie branżę reklamy internetowej, gdzie przeciętny internauta był dotychczas jedynie produktem.

Łańcuch dostaw

Jak często zdarzyło ci się kupić jakiś produkt, który nie spełnił twoich oczekiwań? Dzięki technologii blockchain jesteśmy w stanie prześledzić całą drogę danego produktu oraz wszystkich materiałów użytych do jego stworzenia - z uwzględnieniem dat z konkretną godziną oraz wszelkich osób biorących udział w całym procesie.

To by było na tyle, jeżeli chodzi o część pierwszą wpisu o branżach, na które może wpłynąć technologia blockchain. Daj znać w komentarzu czy wpis Ci się podobał i czy chciałbyś żebym przygotował kolejne części?

Sort:  

Bardzo mi się podobał Twój post.
W prosty sposób wytlumaczyleś temat, I poparłeś ciekawymi przykładami. Z przyjemnością przeczytam kolejne części.

Dzięki @ptaku ! Napewno będą kolejne, bo jest masa zastosowań blockchaina :-)

UpvoteBank
Your upvote bank
__2.jpgThis post have been upvoted by the @UpvoteBank service. Want to know more and receive "free" upvotes click here

@tkolpaczek purchased a 5.68% vote from @promobot on this post.

*If you disagree with the reward or content of this post you can purchase a reversal of this vote by using our curation interface http://promovotes.com

This post has received a 5.09 % upvote from @boomerang.


You just planted 0.05 tree(s)!


Thanks to @tkolpaczek

We have planted already
7697.51 trees
out of 1,000,000


Let's save and restore Abongphen Highland Forest
in Cameroonian village Kedjom-Keku!
Plant trees with @treeplanter and get paid for it!
My Steem Power = 26917.87
Thanks a lot!
@martin.mikes coordinator of @kedjom-keku
treeplantermessage_ok.png