SpaceX dostarczy nadajnik LTE na powierzchnię Księżyca

in #pl-kosmos6 years ago (edited)

To jedno z najciekawszych wydarzeń w przemyśle kosmicznym w XXI wieku. Nasz naturalny satelita wkrótce otrzyma sieć komórkową, która umożliwi łazikom księżycowym komunikację pomiędzy sobą.

Sieć ma zostać utworzona przez grupę składającą się z firm: Vodafone Germany, Nokia i co ciekawe, producenta samochodów Audi. Projekt został ogłoszony podczas tegorocznego kongresu poświęconego technologiom komórkowym, który odbywa się w Barcelonie. Zaangażowane firmy współpracują z berlińską grupą naukowców-wolontariuszy.

Pomimo pozornie futurystycznego celu, jakim jest umiejscowienie sieci komórkowej na Księżycu, projekt ten zakłada wdrożenie łączności 4G, a nie standardu 5G nowej generacji, który jest obecnie na wczesnym etapie globalnego wdrażania. Twórcy projektu zdecydowali się na celowe wykorzystanie nieco starszej technologii, ponieważ obecnie jest ona bardziej niezawodna i łatwiejsza do wykorzystania.

Do wyniesienia sprzętu na powierzchnię Księżyca, czyli nadajnika i dwóch łazików, wykorzystana ma zostać rakieta Falcon 9, która słynie z możliwości wielokrotnego wykorzystania jej pierwszego stopnia, wertykalnych lądowań po krótkiej wizycie w przestrzeni kosmicznej i niskiej ceny. Start misji jest w tej chwili planowany na 2019 rok. Sprzęt ma wylądować w obszarze, w którym przeprowadzona została misja Apollo 17, ostatnia załogowa misja na Księżyc. W przyszłym roku minie jej 45 rocznica i ciężko wyobrazić sobie lepszy sposób na jej uczczenie niż ponowna wizyta w miejscu lądowania załogi. Naukowcy współpracują z NASA aby to historyczne miejsce nie zostało w jakikolwiek sposób naruszone. Wygląda na to, że coraz więcej prywatnych przedsiębiorstw dostrzega potencjał w komercjalizacji przestrzeni kosmicznej. Może to nam wszystkim wyjść tylko na dobre.

Zbudowana przez Vodafone stacja będzie komunikowała się ze znajdującymi się na powierzchni łazikami, które zajmą się fotografowaniem i nagrywaniem poszczególnych lokacji na Księżycu. Sieć 4G wykorzysta pasmo o częstotliwości 1800 MHz do przesyłania sygnału do autonomicznego modułu nawigacji i lądowania (ALINA), który następnie połączy się z naukowcami w Berlinie. Nokia zajmuje się przygotowaniem sprzętu sieciowego przystosowanego do pracy w przestrzeni kosmicznej, który łącznie waży mniej niż kilogram.

Wykorzystane zostanie rozszerzenie C-V2X technologii LTE, które pozwoli na bezpośrednią komunikację pomiędzy łazikami, bez potrzeby przesyłania danych do centrum. Dokładnie ta sama technologia ma zostać wykorzystana w przyszłości na Ziemi w celu poprawy bezpieczeństwa autonomicznych samochodów. Dzięki niej, pojazdy na drogach będą mogły wymieniać się danymi z czujników bez zbędnego opóźnienia i nadwyrężania przepustowości całej infrastruktury. Dodatkowym atutem C-V2X jest energooszczędność, która na powierzchni księżyca będzie wyjątkowo ważna.

W celu jak największego obniżenia kosztów misji, berlińscy naukowcy złożyli zapytanie do Space Flight Service o możliwość lotu w przestrzeń kosmiczną podczas którejś misji z satelitą udającym się na orbitę geostacjonarną. Zwykły start podczas nie współdzielonej misji znacząco podniósłby koszty przedsięwzięcia.


Pierwotnie opublikowano na Głodni Wiedzy. Blog na Steem napędzany przez dBlog.

Sort:  

Abonent poza zasięgiem. Proszę spróbować później.

Fajny artykuł.
Ciekawe co na to płaskoziemcy ? :D

I pewnie jak zwykle maczali w tym palce nasi naukowcy o których cisza.

Naukowcy raczej nie, ale pracownicy oddziałów Nokii z Polski zapewne tak;). We Wrocławiu tworzone jest oprogramowanie dla większości wariantów stacji bazowych Nokii.

To teraz mieszkańcy Księżyca dostaną raka xD

Ciekawe co jeszcze dostarczy dla NASA "tak przy okazji"...

Heh... Czyli teraz to już nawet na księżycu można pisać posty na SteemIt :)

źródło podaj

NASA - to taka wspaniała instytucja! xD

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.13
JST 0.030
BTC 64319.13
ETH 3411.87
USDT 1.00
SBD 2.51