Chińska rakieta z łazikiem Chang'e 4 wystartowała

in #pl-kosmos5 years ago (edited)

W piątek 7 grudnia 2018 roku Chiński sektor kosmiczny pomyślnie wysłał w stronę Księżyca łazik Chang'e 4. Jeżeli misja się powiedzie będzie to pierwsze lądowanie w historii na niewidocznej stronie Srebrnego Globu.

Trójstopniowa rakieta nośna Chang Zhend 3B (Długi Marsz 3B) wystartowała z Kosmodromu Xichang. Jako miejsce lądowania został wybrany krater Von Kármán znajdujący się w Basenie Bieguna Południowego - Aitken. Jest to niezwykłe miejsce ze względu na fakt, że jest to największy znany krater Księżycowy. Naukowcy dzięki możliwościom łazika będą w stanie określić nie tylko wewnętrzną strukturę i budowę Księżcyca ale także początki jego istnienia. Pozostałymi celami misji są między innymi zmierzenie rozkładu temperatury na powierzchni, pobranie próbek skał Księżycowych i ustalenie ich składu chemicznego oraz badanie docierających do niewidocznej strony Księżyca promieni kosmicznych.

Komunikacja z łazikiem podczas misji

Głównym wyzwaniem dla Chin była komunikacja z lądownikiem i utrzymanie z nim kontaktu. Ze względu na położenie łazika konieczne będzie użycie satelity telekomunikacyjnego Queqiao w celu łączności z Ziemią. Wystrzelona w maju tego roku satelita jest umieszczona w punkcie libracyjnym L2 układu Ziemia-Księżyc, dzięki której kontakt z chińskimi naukowcami będzie ciągły.

Łazik Chang'e 4 został zaopatrzony w kilka narzędzi badawczych. Najważniejszy z nich to LPR - radar penetrujący. To on posłuży do wykonania badań nad Księżycowym regolitem oraz strukturą geologiczną.
Advanced Small Analyzer for Neutrals (ASAN) to mały czujnik cząstek, którego zadaniem będzie mierzenie widma energetycznego atomów pochodzących z odbitych jonów wiatru słonecznego.
Za badanie składu chemicznego skał będzie odpowiedzialny spektrometr VNIS.

Lądownik również został wyposażony w instrumenty naukowe.
LFS - spektrometr radiowy niskich częstotliwości zostanie użyty do radiometrycznych pomiarów właściwości Słońca.
LCAM i TCAM to kamery zewnętrzne służące kolejno do fotografowania powierzchni podczas lądowania oraz obszarów obok miejsca lądowania.

Czas funkcjonowania łazika Chang'e 4 został zaplanowany na około 3 miesiące. Po tym czasie misja zostanie zakończona.


Obserwuj @glodniwiedzy - znajdziesz tu najciekawsze informacje ze świata.


Artykuł autorstwa: @nervi, dodany za pomocą serwisu Głodni Wiedzy


Source: AFP


Pierwotnie opublikowano na Głodni Wiedzy. Blog na Steem napędzany przez dBlog.

Sort:  

Bo #nauka i #astronomia to polskie słowa :)

Tak się składa, że nie.

Słowo astronomia występuje również w językach: baskijskim, esperanto, fińskim, interlingua, katalońskim, portugalskim, romansz i włoskim. No i w łacinie.

Słowo nauka jest znacznie mniej popularne. Poza polskim tylko bośniacki, chorwacki i czeski.

Zresztą jeśli mamy fajną przestrzeń nazw na polskie treści to po co to psuć?

Przez pomyłkę ;)

Posted using Partiko Android

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.12
JST 0.034
BTC 63463.10
ETH 3243.17
USDT 1.00
SBD 4.45